Спільноти Travel Ukraine & World
Youtube Telegram Instagram Facebook Pinterest Twitter

Підкамінь

20.01.2012 166

Підкамінь — селище міського типу Бродівского району Львівської області. Розташоване на мальовничому узгір’ї посеред височин Волино-Подільського пограниччя. Територія Підкамінського ключа знаходиться в межах Вороняцького і Кременецького кряжів, які, простягаючись із заходу на схід, нагадують гірський хребет з висотами, що перевищують 400 м над рівнем моря. На південь від Підкаменя височить горбогірне пасмо Подільських Товтр, прозваних в народі Медоборами.

Більше п’яти з половиною століть налічує історія Підкаміня. Згідно джерел, саме 1441 рік вважається першою згадкою про місто.
З назвою Підкамінь пов’язано чи мало легенд. Один переказ розповідає про те, як один богатир приніс із гір скелю та поставив її на місці, де буде заснована фортеця. Історики довели, що переказ абсолютно правильний верніше друга його частина. В княжі часи на камені й справді стояло дерев’яне укріплення. Подекуди все ще помітні вирубані в камені древні пази.

Є й етимологічна казка про те, як чорт розлютився на монахів, які з’явилися в Підкамені і вирішив роздавити монастир каменем. Відірвав від Карпат скелю та кинув, але не вистачило сили, тому впала каменюка не на монастир, а поруч. Не дивлячись на всі ці перекази є гіпотеза як все ж з’явився Чертовий камінь. Є припущення що це шмат коралового рифа який з’явився тут сотні мільйонів років тому, коли ще над ним було море.

Монастир походження дерева хреста Господнього (колишній домініканський монастир).
Перші згадки про монастир походження дерева хреста відносяться до першої половини ХІІІ ст. Відомо що князь Данило Романович (Галицький) побудував ряд оборонних пунктів на важко доступних вершинах. Ймовірно, до цієї оборонної системи було включено й нескельну забудову в Підкамені. Про той час та причини припинення життя давнього монастиря можемо тільки здогадуватися. До наших днів збереглися давні поховання котрі оточують Камінь.

Традицію богопосвяченого життя у Підкамені продовжив католицький орден домiнiканців. Зведення монастиря та церкви було розпочато 1612 р. Причиною довготривалого будівництва храму був обвал склепіння, що повторювався двічі. Спорудження монастиря перешкодив і початок визвольної війни українського народу.
Монастир був у вигляді чотирикутника, з внутрішнім подвір’ям. Зведення розпочалося від західного крила. Фундаторами монастиря були магнатські роди Вишневецьких, Чарторийських, Любомирських, Собєських, Потоцьких, Калиновських. Серед них особливо треба згадати теребовлянського старосту Михайла Потоцького та короля Яна ІІІ Собєського. Останній зокрема, відилив кошти на побудову склепіння храму. На стінах монастиря та церкви до наших днів збереглися деякі пам’ятні плити фундаторів.





В глибоких пивницях монастиря, кажуть, збереглися потаємні ходи, що вели аж до Чортового каменя. Але їх не покажуть, проте можуть запропонувати відвідати підземну церкву.
Монастирний комплекс за розташуванням та характером укріплень був міцною фортецею і нині належить до видатних пам’яток оборонної архітектури ХVІІІ ст. Оборонні стіни висотою 4-6 м утворювали зовнішній мур що нагадував восьмикутну зірку. У склад комплексу також входять келії та окремо зведена дзвіниця з трьома високими напівкруглими арками.

Унікальною пам’яткою монументального мистецтва у монастирі є висока колона із золоченою скульптурою Матерi Божої з дитятком на руках, виготовлена майстром-золотарем Крістіаном Шобертом із Гданська. За майже трьохсотлітню історію Богородиця пережила не одне лихоліття. У період так званого “войовничого атеїзму” (1944-1991 рр.) стояла вона почорніла. Та з часу відновлення монастиря “Походження дерева Хреста Господнього” (1997 р.) відбувається явище, яке важко пояснити словами, скульптура Матері Божої самоочищаючись, набуває первісного яскраво-жовтого кольору.

Тепер комплекс, відданий під греко-католицький монастир. Та не весь монастир у руках ченців в колишніх келіях до цього часу міститься лікарня душевнохворих жінок. Кажуть, що старий монастирський колодязь як раз розміщений на території лікарня і звісно що туди неможна потрапити, подивитись.
Ще цікаво те, що з мурів монастиря при добрій погоді можна розгледіти в далеченні Почаївську Лавру.

 


Переглянути Підкамінь на карті більшого розміру



Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож


Booking.com - Найбільший сервіс пошуку готелів. Знижки 10% - 15%. Наш досвід бронювання.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Постійна знижка -6% з промокодом TUW6 . Наш досвід страхування.

INFOBUS.eu | Квитки онлайн - Інтернет-платформи з продажу квитків на автобус, Ж/Д, Авіа, наявність, акції.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*