вул. Ланжеронівська, Театральна площа
Невелика вулиця Одеси, на якій свого часу концентрувалася величезна кількість кафе та готелів. Це вулиця, яку згадував Олександр Пушкін в своєму творі “Євгеній Онєгін”.
Перша згадка про Ланжеронівську вулицю з’являється в 1817 р. Названа вона була на честь О.Ф. Ланжерона – одеського градоначальника 1815-1822 рр.
В 1920 р. вулицю перейменували за прізвищем І.Ф.Смирнова-Ласточкіна, а в 1991 р. знову повернули назву Ланжеронівська.
Почнемо нашу мандрівку з Ланжеронівського спуску, №2, де в колишніх баржанах – будинках для ночівлі бездомних вантажників порту – розмістився музей Одесского порту ім. Ф.П. де Волана, бібліотека Одеського морського торгового порту, квартири та ряд інших організацій.
В 1891 р. тут зупинявся О.М. Горький. На будинку встановлено меморіальну дошку,що засвідчує даний факт.
Далі крокуємо безпосередньо вулицею Ланжеронівською.
В будинку №1, побудованому арх. Ф. Боффо в 1841 р. колись розміщувалась контора російської спілки Пароплавства та Торгівлі.
![]() |
![]() |
Сьогодні будинок належить Чорноморському морському пароплавству.
Поряд знаходиться будинок №3, побудований в 1820-ті рр. арх. Д. Торічеллі, що належав графу О.М. Лідерсу.
Навпроти знаходиться Літературний музей, заснований в 1977 р. (вул. Ланжеронівська, №2). Будівля музею – це колишній палац князя Д.І. Гагаріна, побудований в 1850-х рр. за проектом архітектора Л.Ц. Оттона, в якому з часом розміщався комерційний клуб, банк, літературно-артистократична спілка та канцелярія одеського градоначальника М.І.Бухаріна.
Музейне подвір’я також не менш цікаве, тому що тут знаходиться справжній сад скульптур та пам’ятників.
![]() |
![]() |
![]() |
“Рабінович”, “Антилопа Гну”, “Пам’ятник грядучому генію”, “Сашка-музикант”, “Джинсовий Дюк”, “Зелений фургон”, “Одеса-мама”, “Одесит Міша”, “Шаланды, полные кефали …”, “Пам’ятник невідомому читачеві”, пам’ятник Ільфу та Петрову
![]() |
![]() |
Далі крокуємо до Археологічного музею, який було засновано в 1825 р. чиновником та колекціонером І.П. Бламбергом (вул. Ланжеронівська, №4). Будівлю музею побудовано в 1883 р. арх. Ф.Гонсіоровським в стилі класицизму.
В музеї зберігаються давньоєгипетські, давньогрецькі, давньоримські експонати, а також знахідки, що сягають часів появи первісної людини.
Подвір’я музею прикрашає копія античної статуї “Лаокоон з синами”.
![]() |
![]() |
Будинок №5 розташований на розі вулиць Ланжеронівської та Пушкінської – це колишній дохідний дім Клеймана побудований за проектом арх. Д. Торічеллі в першій половині 19ст. В будинку розміщувався також відділ англійської компанії “Вільсон Томас, син та Кo”. Нині це житловий будинок з адміністративними приміщеннями.
Навпроти Археологічного музею розташований Музей морського флоту – колишня резиденція Англійського клубу (вул. Ланжеронівська, №6). Будівлю побудовано в 1842 р. за проектом Д. Торічеллі в формах класицизму. Експозиція музею розповідає про розвиток кораблебудування починаючи з найпримітивніших форм.
На розі Ланжеронівської та Пушкінської також знаходиться будинок Г. Маразлі, 1835 р. побудований за проектом арх. Ф.К. Боффо. Згодом будівлю почали використовувати як готель “Європейський”. В 1911 р. в приміщенні готелю відбулися установчі збори Одеського Автомобільного товариства. Сьогодні це звичайний житловий будинок з адміністративними приміщеннями.
В будинку №9 розташоване Почесне консульство Німеччини.
![]() |
![]() |
З вулиці Пушкінської відкривається неперевершений вигляд на боковий фасад Національного академічного театру опери та балету (пров. Чайковського, №1).
Будівлю зведено у 1887 р. за проектом арх. Ф. Фельнера та Г. Гельмера у стилі віденського “бароко”.
Фасад та портал театру прикрашають скульптури героїв грецької міфології, а на фронтоні встановлені погруддя Пушкіна, Глінки, Грибоєдова, Гоголя.
![]() |
![]() |
Театр займає помітне місце в культурному житті міста. Будівля театру є однією з найкрасивіших архітектурних споруд у Європі. Відвідування цього театру залишає незабутнє враження.
Тут бували видатні письменники та композитори, а на його сцені виступали великі співаки Шаляпін, Карузо, Собінов, танцювала Айседора Дункан.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Поряд з будівлею театру розташований колишній будинок Навроцького (вул. Ланжеронівська, №8), прикрашений скульптурою та ліпниною.
Будтнок зведено в 1891р. за проектом арх. І.Ф.Яценко.
![]() |
![]() |
З 1892 р. тут знаходилась контора “Одеського листка”, редактором-видавцем якого був В.В. Навроцький. З 1919 р. приміщення перейшли до редакції газети “Одеський комуніст”, згодом – газети “Станок”. Тепер тут знаходиться районний РАГС.
Поряд в будинку №13 знаходиться готель “Моцарт”, 1910 р.
На розі вулиці Ланжеронівської та Катерининської під №15/17 знаходиться колишній будинок полковника Григор’єва, 1912р. (арх. Ю.М. Дмитренко). У цьому будинку в 1872 р. підприємець Я. Фанконі відкрив кафе “Fanconi”, що було свого часу найпопулярнішим місцем в Одесі.
Саме в цьому будинку був своєрідний штаб Мішки Япончика. Тут бували Бабель, Бунін, Маяковський, Гумільов, Шаляпін, Уточкін, Ільф, Петров та ін. За радянсьої влади приміщення використовували як їдальню №68.
За адресою вул. Ланжеронівська, №17 знаходиться корпус колишнього Рішельєвського ліцею, який займає близько половини кварталу. Задум побудови належав Рішельє, а відкритий був в 1817 р. вже Ланжероном. Зараз тут знаходиться піцерія “Пульчінелла”,різноманітні адміністративні установи та офіси.
Будинок №20/22 – це колишній торговий дім Страца, 1842 р.(арх. Д. Торічеллі). Нині в будівлі знаходиться контора банку, церква Ісуса Христа святих останніч днів, а також вільні приміщення.
![]() |
![]() |
Будинок Скаржинської під №24 на розі вулиць Ланжеронівської та Катерининської (арх. М.Г. Рейнгерца) слугував конторою компанії Зінгер, а в радянський час тут був Дім книги. Тут також розташовувалось кафе Робіна, ресторан “Україна”, а зараз контора банку. В цьомуж будинку був театр мініатюр. Його приміщення нині займає прокуратура.
Ліву частину вулиці Ланжероновської від Катерининської до Гаванної займають будівлі, де розташовані пошта, кафе, нотаріальні та юридичні контори, а права сторона – це переважно ресторани та кафе, а також відділ краєзнавчого музею.
На розі вулиці Ланжероновської та Гаванної в будинку №21 проживав з 1925р. О.Ф. Ланжерон, а на поч. 20ст. тут знаходилась майстерня сувенірів Г.Г. Папіча.
Переглянути Одеса на мапі більшого розміру