Спільноти Travel Ukraine & World
Youtube Telegram Instagram Facebook Pinterest Twitter

Ужгород. вул. Капітульна

05.07.2022 861

Найдавніша вулиця Ужгорода свого часу називалась Замковою.

Найдавніша вулиця Ужгорода свого часу називалась Замковою. Це була єдина вулиця, розміщена в межах зовнішніх оборонних споруд замку. На початку 19 ст. за вулицею поступово закріпилася назва Капітульна, а за радянських часів перейменовано на Кремлівську.
Ужгородський замок (вул. Капітульна, №33) – це головна визначна пам’ятка міста. Замок розташований в центрі міста на Замковій горі.
Збереглися стіни, бастіони, палац та фундамент готичного замкового костелу 14 ст.

Нині в замку розміщується Закарпатський краєзнавчий музей.

 

Ужгород. Закарпатський музей народної архітектури і побуту

 

Зовсім поряд під стінами величного замку знаходиться парк Підзамковий та один з перших в Україні Закарпатський музей архітектури та побуту (вул. Капітульна, №33а), побудований в 1970 р. в місці, яке називали «Відьмина яма», де раніше спалювали тих, кого звинувачували у чаклунстві. Жителі міста називають музей просто «село».

 

Ужгород. Закарпатський краєзнавчий музей

 

Експозиція налічує 29 об’єктів та виставки в головному корпусі. Відвідувачі можуть познайомитися з типовою українською, угорською та румунською архітектурою.
Особливо вражає дерев’яна церква св. Архангела Михайла 1777 р., з висотою башти 22 м.

Навпроти музею знаходиться один з найстаріших педагогічних закладів на території України – колишня будівля греко-католицької семінарії (1883-1886рр.), де, до речі, викладав перший Президент Карпатської України Августин Волошин(вул. Капітульна, №24). У міжвоєнний період препарандія стає центром українського національного руху краю. На стіні будівлі встановлено дві меморіальні таблиці – Августину Волошину та вихованцям семінарії, які загинули на Красному Полі під Хустом 15 березня 1939 р.

 

Ужгород. вул. Капітульна

 

Старовинний навчальний заклад перестав функціонувати за призначенням у 1947 р. Cьогодні приміщення семінарії займає юридичний факультет Ужгородського університету.
Наприкінці 18 ст., коли на Капітульну було перенесено осідок Мукачівської греко-католицької єпархії, праву сторону вулиці повністю віддали їй, і згодом тут розмістилася кафедральна капітула – дорадчий орган єпископа, який складався із семи каноніків, очолюваних деканом капітули (протоієреєм). З часом тут виріс своєрідний греко-католицький квартал зі своїм особливим обличчям. Привертають увагу архітектурно досконалі будинки, які належали керівництву єпархії, будинки в яких проживали каноніки або так званий «канонічний ряд». У сучасному вигляді канонічний ряд був зведений в 1908 р. за часів єпископа Юлія Фірцака.

 

Ужгород

 

Канонічний ряд розриває двоповерхова будівля колишнього сиротинця (конвікту) для священницьких сиріт та найбідніших учнів Ужгородської гімназії, на фасаді якої зберігся напис латиною Orphanotrophium. Заклад розпочав роботу восени 1841 р. завдяки піклуванню єпископа Олексія Повчія, відомого діяча Михайла Лучкая та вікарія Івана Чурговича. Сучасного вигляду конвікт набув у 1906 р.
Наступна будівля відома тим , що в 17 ст. тут проживала відома дворянська родина Дьендьеші, у 19 ст. діяла недільна греко-католицька школа, а у 20-х р. 20 ст. у будинку деякий час проживав Августин Волошин. На фасаді будинку встановлено меморіальну дошку відомому закарпатському художнику Йосипу Бокшаю, який в 1945-1956 рр. працював тут як викладач Ужгородського училища прикладного мистецтва. Училище знаходилося в будинку з 1945 по 1985 рр.

 

Ужгород

 

На протилежній стороні вулиці Капітульної привертає увагу ще один єпархіальний інтернат для хлопців «Алумней»,що розміщувався в сучасному будинку №18
Більшість колишніх споруд Мукачівської єпархії після припинення діяльності греко-католицької церкви на Закарпатті(1949р.) була передана Ужгородському університету , у власності якого вони перебувають ідонині.
Крокуючи далі вулицею Капітульною потрапляємо до величного Кафедрального Хресто-Воздвиженського собору (вул. Капітульна, №11), закладка якого відбулася ще в 1640 р.

Храм будувався для єзуїтів на кошти Яна Другета. В 1775 р. будівлю віддано Мукачівській греко-католицькій єпархії, яку в той час очолював єпископ Андрій Бачинський.

 

Ужгород. Кафедрального Хресто-Воздвиженського собору

 

Фасад храму виконано за проектом італійського архітектора Лука Фабрі в 1877 р. Собор має чотириколонний портик коринфського ордера на високому цоколі. Центральний неф перекритий напівциркульним склепінням. В інтер’єрі собору домінує стиль рококо. На склепіннях центрального нефа знаходиться велика композиція “Віднайдення Чесного Хреста” закарпатського художника Йосипа Бокшая. Частково збереглися розписи 18 ст. та картини Ф. Видри.

 

Ужгород. Кафедрального Хресто-Воздвиженського собору

 

В 1949 р. храм було передано Російській православній церкві, а в 1991 р. повернуто греко-католикам.
Під собором знаходиться склеп з похованням єпископів.

 

Ужгород. Кафедрального Хресто-Воздвиженського собору

 

Ліворуч до собору примикає колишня єзуїтська колегія 1644 р. – пізніше палац архієпископів, а сьогодні бібліотека університету (вул. Капітульна, №9).
Фасад будівлі прикрашено глухими портиками і ліпниною гербів єпископа Бачинського.

 

Ужгород. Кафедрального Хресто-Воздвиженського собору

 

Далі, повернувши наліво, проходимо біля будівлі кін.18 ст., де нині знаходиться комерційний технікум (вул. Капітульна, №1/3). Є дані, що на цьому місті в другій половині 17 ст. розташовувалась військова казарма.

 

Ужгород

 

Де зупинитись в Ужгороде

При зменшенні карти, можна побачити більше пропозицій. Наведить курсор на прямокутник з ціною для того щоб побачити інформацію про помешкання, або натиснить щоб перейти на бронювання. Booking.com

 

Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож


Booking.com - Найбільший сервіс пошуку готелів. Знижки 10% - 15%. Наш досвід бронювання.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Постійна знижка -6% з промокодом TUW6 . Наш досвід страхування.

INFOBUS.eu | Квитки онлайн - Інтернет-платформи з продажу квитків на автобус, Ж/Д, Авіа, наявність, акції.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*