Спільноти Travel Ukraine & World
Youtube Telegram Instagram Facebook Pinterest Twitter

Виноградів

29.11.2011 137

Одна з найстаріших пам’яток палацової архітектури Підкарпатської Русі – палац Перені

Виноградів – районний центр Закарпатської області розташований на правому березі р. Тиса біля підніжжя Чорної гори, що є застиглим вулканом.
Територія міста та довколишніх населених пунктів була заселена ще 1млн. років тому, про що свідчать знахідки поблизу селища Королево. Згідно угорських хронік місто виникло навколо укріпленого слов’янського городища 9-10 ст.

В 10 – 11 ст. з поширенням на цій території влади угорських правителів на місці городища зводиться прикордонне укріплення.
Виноградів
В письмових джерелах місто вперше згадується в 1262 р. під назвою Севлюш (угор. “виноградний”), а в кінці 13 ст. стає адміністративним центром Угочанського комітату північно-західної частини Угорського королівства.

У 1307 р. король Карой (Карл) І Роберт Анжуйський (роки правління 1301 – 1342) дарує Севлюш одному з найвпливовіших феодалів Угорщини Беке Боршо. За історичними документами в 1308 р. Боршо на місці укріплення будує дерев’яну фортецю. Але сталося так , що Боршо не виправдав сподівань короля і виступив на боці його супротивників, які прагнули посадити на угорський трон Вацлава ІІ, тому після остаточної перемоги Карой Роберт у 1317 р. конфіскував та частково зруйнував фортецю.

Виноградів Виноградів

У 1329 р. Карой Роберт прагнучи заручитись підтримкою вільних королівських міст надав Севлюшу широкі права і незабаром місто стало значним торгівельним центром.
У 1399 р. король Жигмонд (Сигізмунд І) Люксембург (р.п. 1387 – 1437), не бажаючи бути залежним від заможних волохів Драга та Балка, які в той час володіли значною частиною Угочанського та Марамороського комітату, передає місто та навколишні землі у володіння барону П. Перені. Волоські воєводи до кінця 15 ст. намагалися повернути ці землі, постійно нападали на володіння Перені і навіть розпочали судовий процес та все було марно.

Виноградів Виноградів

Барон Перені на місці старої дерев’яної фортеці споруджує кам’яний замок, що мав форму чотирикутника з масивними квадратними кутовими вежами. Одним з архітекторів кам’яної твердині був італієць Аристотель Фіораванті.

Головну браму замку прикрашав герб родини Перені: річка, риба та вежа.
В 1405 р. барон Перені отримує у власність королівський замок Ньолаб і переносить туди свою резиденцію, а угочанський замок передає в ордену монахам-францисканцям. Назва “угочанський” пов’язана з тим, що Севлюш був центром угорського комітату – Угоча.

Виноградів. Замок Канко Виноградів. Замок Канко

Саме у замку зберігались мощі св. Капістрана (1386 – 1456). Цього бернардинського ченця було канонізовано в 1724р. Він самотужки зібрав 60-тисячне військо і воював проти турків та єретиків на території Угорщини.

Виноградів. Св. Капістран

За участь населення в антифеодальному повстанні в 1514 р. місто було позбавлене ряду привілеїв та виплачувало контрибуцію, тому вже в середині 16 ст. із 266 господарств Севлюша здатними сплачувати податок виявилось лише 45.

У 1554р. нащадок барона П.Перені Ференц Перені приймає протестантську віру та переходить на служіння трансільванському князю Яношу II Зігмунду. Він вимагає, щоб католицькі священнослужителі залишили його володіння, а у 1556 р. здійснює збройний напад на замок. Монахів, що чинили опір було вбито, а їх тіла разом з мощами св. Капістрана кинуто до замкового колодязя.

Одна з народних легенд розповідає дещо іншу версію вигнання монахів із замку. У барона Перені була прекрасна донька, яку монахи заточили у монастирське підземелля, де та збожеволіла, а згодом після звільнення померла. Убитий горем батько наказав зруйнувати монастирський храм разом із замком та монахами.

Виноградів. Замок Канко Виноградів. Замок Канко

Ференц Перені брав активну участь у нападах на королівські війська Фердінанда І (р.п. 1526 – 1564) і зрештою король відправляє проти нього загін. В 1557 р. замок було взято штурмом та зруйновано, а населення пограбовано.

Сьогодні ми можемо побачити лише горді руїни, які, на жаль, також доживають свого віку.
Угочанський замок отримав назву “Канко”. В письмових джерелах назва вперше згадується у 1573р. і за одніє з версій означає з угор. “кам’яна брила”, а за іншою назва походить від одягу монахів “канко” – плащ з овечої вовни. А за давніми переказами в часи міжусобиць, коли помер останній представник роду Арпад, замком володів розбійник Канко і саме від його імені замок отримав свою назву.

Виноградів. Замок Канко Виноградів. Замок Канко

Під час антигабсбургської війни 1703-1711 рр. влада в місті належала повстанцям.
В 1717 р. місто пограбували, а потім спалили татари під командуванням хана Гірея. Справжнім лихом на довершення стала епідемія холери. Станом на 1720 р. населення міста складало всього 49 мешканців, а 1815 р. тут налічувалося уже 1773 жителі.

Виноградів. Замок Канко Виноградів. Замок Канко

В 1919 р. в Закарпатті було встановлено Народну владу, але вже 25 квітня 1919р. місто було окуповане румунськими військами, а через деякий час опинилося під владою Чехословаччини.
В роки Другої світової війни Виноградів був центром підпільного антифашистського руху. В жовтні 1944р. місто було звільнене від фашистських окупантів.
У 1946 р. Севелюш був перейменований у Виноградів. Назва дуже влучна, адже виноградарством тут займались споконвіку.

Виноградів. Замок Канко

Місто цікаве й іншими пам’ятками архітектури.
Одна з найстаріших пам’яток палацової архітектури Підкарпатської Русі – палац Перені (вул. Копаницька, №10)

Виноградів. Палац Перені Виноградів. Палац Перені

Будівля кін. 14 ст. неодноразово перебудовувалася. Навколо палацу розбито парк, 1848 р.

Виноградів. Палац Перені Виноградів. Палац Перені

Виноградів. Палац Перені

Палац гармонійно доповнює флігель.
Праворуч від входу в 1989 р. було встановлено меморіальну дошку на честь Жигмонда Перені (1848-1849), який заснував у місті лікарню.
Сьогодні в приміщеннях палацу діє районний відділ освіти.

Виноградів. Палац Перені Виноградів. Палац Перені

Монастир францисканців (вул. Шевченко, №8). До комплексу монастиря входить будівля костелу та келії.
Костел 14-15 ст. спочатку було зведено в готичному стилі, але в 1717 г. обитель була зруйнована татарами.
В 18 ст. будівлю відновили в стилі бароко.

Виноградів. Монастир францисканців Виноградів. Монастир францисканців

Монастир зазнав ще однієї перебудови в 1889 р. Цього разу будівля в архітектурному плані набула форм класицизму. Кам’яні, двоповерхові корпуси келій 14-17 ст. збереглися майже в початковому вигляді.
З 1945 р. в монастирських приміщеннях розташувався історичний музей, а костел віддали православній общині, але згодом будівля кілька років пустувала.
В 1989 р. костел віддали римо-католицькій общині, яка за власний кошт і власними силами провела реставраційні роботи.

Вознесенський римо-католицький костел (вул. Миру, №2)
Перша згадка про храм сягає 1516 р. Костел було зведено в готичному стилі, але в 1556 р. будівлю зруйнували.

Виноградів. Вознесенський римо-католицький костел Виноградів. Вознесенський римо-католицький костел

В 1668 р. костел відбудували монахи францисканського ордену, але в 1747 р. внаслідок пожежі зазнав чергової перебудовувати. Цього разу костел набув форм романського зодчества.

Свого часу костел також виконував роль певного суспільного центру, де міщани збиралися для вирішення важливих питань, а з вежі храму вартовий слідкував за можливим наближенням ворогів.
В костелі збереглись фрески 19 ст. та залишки фрагментів готичної кам’яної пластики біля алтарної частини храму.
До 1989 р. костел стояв закритий і діє лише декілька останніх років та належить римо-католицькій общині.

Виноградів. Вознесенський римо-католицький костел Виноградів. Вознесенський римо-католицький костел

Севлюш увійшов у біографії багатьох видатних людей. Саме у Севлюші дав свій перший концерт, майбутній великий угорський композитор Бейла Барток (1881-1945), що проживав тут у 1889-1892 рр. На його честь названа дитяча школа мистецтв, встановлено бюст та відкрито кімнату-музей.

Виноградів. Угорський композитор Бейла Барток Виноградів. Угорський художник Імре Ревес

Останні роки свого життя прожив у Виноградові видатний угорський художник Імре Ревес (1859-1945). На його честь в місті встановлено бюст.

Виноградів. Угорський художник Імре Ревес Виноградів. Угорський художник Імре Ревес

 

Де зупинитись

При зменшенні карти, можна побачити більше пропозицій. Наведить курсор на прямокутник з ціною для
того щоб побачити інформацію про помешкання, або натиснить щоб перейти на бронювання.


Booking.com

Де знаходиться

Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож


Booking.com - Найбільший сервіс пошуку готелів. Знижки 10% - 15%. Наш досвід бронювання.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Постійна знижка -6% з промокодом TUW6 . Наш досвід страхування.

INFOBUS.eu | Квитки онлайн - Інтернет-платформи з продажу квитків на автобус, Ж/Д, Авіа, наявність, акції.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*