Чуфут-Кале

Чуфут-Кале – середньовічне печерне місто-фортеця на околиці Бахчисараю, засноване візантійцями, імовірно, в 5-6 ст. В 7-10 ст. навколо городища звели «середню» оборонну стіну, яка збереглася до наших днів. В 8-10 ст. фортецю захопили хозари.

Бахчисарай. Чуфут-Кале

Після монголо-татарського нашестя на чолі з еміром Ногаєм Чуфут-Кале згадується в джерелах від 1299 р. під назвою Кирк-Ор (Кирк-Єр), що у перекладі з татарського означає «сорок фортець». В 15 ст. Кирк-Ор стає столицею Кримського ханства, розширюється за рахунок території заселеної караїмами та переживає пік свого розвитку.

Бахчисарай. Чуфут-Кале Бахчисарай. Чуфут-Кале

В 16 ст. неподалік від Кирк-Ору починається будівництво нової столиці Кримського ханства – Бахчисараю. Після завершення будівництва мусульманське населення залишило місто і поступово поселення стало повністю караїмським та отримало назву Чуфут-Кале («іудейська фортеця»). Після зняття з караїмів заборони на поселення в інших населених пунктах Криму та всієї імперії Чуфут-Кале було остаточно залишене жителями.

Бахчисарай. Чуфут-Кале Бахчисарай. Чуфут-Кале

Городище, загальною площею 19 га, ділиться на три частини, які відображають різні періоди його існування: Бурунчак(у перекладі з татар. «мисок») – незабудована частина городища, – Старе місто та Нове місто.
В західній частині Чуфут-Кале знаходяться вирубані в скелі печери, розвалини мечеті 14 ст. та восьмигранний мавзолей (дюрбе) 1437 р., де похована донька хана Тохтамиша – Джаніке-Ханим. Мавзолей багато раз некваліфіковано ремонтували та реставрували, тому він втратив свій первісний вигляд. В західній частині древнього міста привертають увагу також дві караїмські кенаси. Недалеко від Чуфут-Кале в Йосафатовій долині знаходиться велике караїмське кладовище.

Бахчисарай. Чуфут-Кале Бахчисарай. Чуфут-Кале Бахчисарай. Чуфут-Кале

Нині в будівлях кенас та садибі караїмського вченого А.С. Фірковича діє етнографічний центр «Кале», де проводяться вмставки присвячені побуту та культурі кримських караїмів, працює кафе традиційної караїмської кухні.

Бахчисарай. Чуфут-Кале Бахчисарай. Чуфут-Кале

В східній частині міста , за стіною 15 ст., розташовувався монетний двір та численні житлові будинки.
До Чуфут-Кале та караїмського кладовища веде та ж дорога, що проходить й через Свято-Успенський монастир. Рухаючись близько 1 км вгору ущелиною Мар’ям-Дере можна дістатися до підніжжя плато Чуфут-Кале. Вхід на територію городища платний.

Бахчисарай. Чуфут-Кале Бахчисарай. Чуфут-Кале

 

Бахчисарай. Чуфут-Кале Бахчисарай. Чуфут-Кале

Огляд Чуфут-Кале можна обєднати з екскурсією на гору Тепе-Кермен, яка знаходиться на відстані близько 1,5 км , де також можна оглянути залишки печерного міста.

Бахчисарай. Чуфут-Кале Бахчисарай. Чуфут-Кале

 

Бахчисарай. Чуфут-Кале Бахчисарай. Чуфут-Кале

Бахчисарай. Чуфут-Кале

 


Переглянути Чуфут-Кале на карті більшого розміру
   
Чуфут-Кале, Кирк-Ор печерне місто-фортеця, Бахчисарай, Крим | Travel Ukraine & World