Набережна Назукіна
Набережна Назукіна – головна набережна Балаклави побудована в 1880-90-х рр. Афанасієм Христопуло. Набережну названо на честь матроса-підводника Івана Андрійовича Назукіна (1892-1920), який в 1917 р. очолив Революційний комітет, пізніше Балаклавську раду, а в період німецької окупації керував більшовицьким підпіллям.
Набережна починається від площі Першого Травня і закінчується поворотом на вулицю Рубцова. З набережної Назукіна відкривається вид на Балаклавську бухту і гору Кастрон з руїнами фортеці Чембало.
На набережній зосереджені розважальні заклади міста – ресторани, кафе, бари, міський пляж, кінотеатр.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
На початку набережної знаходиться яхт-клуб «Golden symbol» або «Золотий символ» (наб. Назукіна, № 1а), біля причалів якого може одночасно пришвартуватися більше 200 яхт. На території яхт-клубу працюють міні-готелі, ресторанний комплекс з зимовим залом і літніми майданчиками, а також дайвінг-центр «Аквамарин» та концертний майданчик. З 1999 р. стало доброю традицією на початку серпня проводити міжнародний фестиваль авторської пісні «Балаклавські канікули».
![]() |
![]() |
Більшість будинків на набережній було побудовано в кінці 19 – на початку 20 ст.
Варто звернути увагу на будівлю колишнього «Гранд-готелю» (наб. Назукіна, № 3), відкриту в 1887 р. Тут в 1904 р. зупинявся російський письменник Олександр Купрін.
Ресторан «Тетянин мис» (наб. Назукіна, №8)
Колишній прибутковий будинок А. Христопуло, 1890-х рр. (наб. Назукіна, №9).
Будівля готелю «Росія» (наб. Назукіна, №21)
![]() |
![]() |
Якщо біля будівлі колишнього кінотеатру «Родіна» (наб. Назукіна, №23) повернути ліворуч та піднятися сходами вгору то можна вийти до церкви Святих Дванадцяти Апостолів (вул. Купріна, № 15а). Побудовано храм в 1794 р. на місці більш ранніх візантійського храму 4 ст. та генуезького храму 14 ст. Будівля церкви має унікальну архітектуру. Нині храм є подвір’ям інкерманського Свято-Климентівського монастиря. Тут зберігаються часточки мощів святих Сергія Радонежського та Василія.
![]() |
![]() |
Колишня дача Мерецької (наб. Назукіна, №27). Будівлю побудовано на початку 20 ст. в еклектичному стилі з мотивами іспанського ренесансу. Напівкругла вежа будинку увінчана двома ярусами карнизів та прикрашена скульптурами грацій в нішах. Ще за радянських часів тут розташовувалась міська бібліотека ім. О. І. Купріна.
Будинок міського голови Севастополя Міхайлі відкриває забудову «Нової набережної» (наб. Назукіна, № 41), яку почали освоювати в кінці 19 – на поч. 20 ст. «Нова набережна» була закритою для вільного відвідування міськими жителями. Зведено будинок на початку 1900-х рр. в стилі історичного модерну. Двоповерховий будинок з мансардою вдало доповнений кутовою вежею. Реставрацію будинку завершено влітку 2011 р.
За адресою набережна Назукіна, №41 можна також побачити вдало відреставрований або краще сказати повністю перебудований житловий будинок радянської забудови.
Колишня дача актриси Соколової свого часу була однією з найгарніших будівель міста. У її архітектурі використані мотиви італійського ренесансу. У флігелі будівлі в 1907 р. зупинялася українська поетеса Леся Українка з чоловіком. Реставрацію будинку завершено влітку 2011 р.
Завершує набережну Назукіна, №41 дача лікаря Педькова зведена в силі модерн з використанням мотивів раннього італійського ренесансу та романського стилю. Архітектурний образ будівлі створювався під впливом величних руїн фортеці Чембало. Реставрацію будинку завершено влітку 2011 р.
Переглянути Балаклава на карті більшого розміру