Маєток Харакс

Санаторій “Дніпро”, розташоване на східному відрогу мису Ай-Тодор, раніше був літньою резиденцією великокнязівського сімейства, Великого князя Георгія Михайловича, внука Миколи I.

Гаспра. Маєток Харакс Гаспра. Маєток Харакс

Князь назвав маєток на честь давньоримської фортеці “Харакс”, що існувала в цих місцях в I-III століттях. До наших днів зберігся оригінально виконаний палац і поштовий корпус, побудовані в стилі швейцарських шале з черепичними дахами за проектом архітектора Н. П. Краснова в 1904-1908 роках, зараз це все корпуси санаторію.

Гаспра. Маєток Харакс Гаспра. Маєток Харакс

Від майданчика перед садибою до моря ведуть широкі кам’яні сходи. Мабуть, за задумом архітектора вона несла велике ідейне навантаження: подолавши підйом вгору, людина опинялася перед прекрасною статуєю “Слава в Вишніх Богові” (жінка, що стоїть на колінах звертається з молитвою до Творця), яка знаходилась в ніші підпірної стіни.

Гаспра. Маєток Харакс Гаспра. Маєток Харакс

З архітектури малих форм найцікавішої є, “антична” альтанка, яка збереглася до наших днів, основу якої склали колони і антаблемент з атріуму зруйновані пожежею в 1881 році палацу в Ореанді, побудованого для дружини Миколи I, імператриці Олександри Федорівни. У одному з листів матері Микола II повідомляв, що подарував їх Георгію Михайловичу для прикраси парку в Хараксі.

Гаспра. Маєток Харакс Гаспра. Маєток Харакс

Недалеко від палацу була побудована церква у візантійському стилі. Церква святої Ніни, 1907 р.
Харакський парк був заснований в другій половині XIX в. і займає 17,5 гектарів і вважається одним з кращих на Південному березі Криму, в ньому зібрано до 200 видів різних рослин, а в районі маяка парк переходить в реліктовий ялівцевий гай, в якому є дерева, що досягли 1000 – літнього віку.

Гаспра. Маєток Харакс Гаспра. Маєток Харакс

Прогулянка по парку приносить задоволення у будь-який час року. Наприклад, коли ми гуляли по парку світило яскраве січневе сонце, було добре і спокійно. Якщо ви будете в Гаспрі, обов’язково раджу вам завітати до санаторію і насолодитися природою цього по праву райського куточку.

Гаспра. Маєток Харакс Гаспра. Маєток Харакс Гаспра. Маєток Харакс

Довідка:
Харакс, римський військовий табір-фортеця на мисі Ай-тодор в Криму. Заснований в 1 ст. при імператорі Веспасіане для захисту античних міст Північного Причорномор’я (особливо Херсонеса) від скіфів і інших племен. Розкопувався з середини 19 ст., у 1931-35 рр. В. Д. Блаватським. Площа Хараксу – 4,5 га; за двома рядами стін розташовувалися терми, гімнасій, водоймище з мозаїчною підлогою, водопровід з глиняних труб, хати, за зовнішньою стіною – святилище 2 ст. По клеймах на черепиці і цеглі встановлена назва частин гарнізону Харакса. Після евакуації римських військ Харакс залишався поселенням риболовів, землеробів і ремісників, що залишили некрополь 4 ст.

Гаспра. Маєток Харакс Гаспра. Маєток Харакс

 


Переглянути Гаспра на мапі більшого розміру
   
Крим, Гаспра, Маєток Харакс, Санаторій “Дніпро”, мис Ай-Тодор | Travel Ukraine & World