Ялта – перлина Криму, розміщена в центрі величезного гірського амфітеатру близько 1500 м над рівнем моря. Через місто протікають гірські річки Швидка (Дерекойка) та Учан-Су (Водоспадна). За 8 км від Ялти знаходиться найвищий водоспад Криму – Учан-Су висотою понад 98 м. ЯлтаМісто було засновано грецькими колоністами. Щодо дати заснування, то одностайної думки немає,хоча можна припустити,що це 1 ст. н.е. За легендою,постраждалі від шторму греки після довгих морських блукань знайшли притулок на мальовничому березі. Після цього, поселення ,що було засноване на місці висадки грецьких моряків назвали Ялос (у перекладі з грецької – “берег”). На території міста знайдено археологічні пам’ятки епохи бронзи та поховання таврів 6-5 ст. до н.е. на Полікурівському схилі. Нубійский географ Здрізі (II ст.) називав Ялту Галітою. В 1154 р. в описах Кримського побережжя “Книга Роджера”,що залишив відомий арабський географ-мандрівник аль-Ідрісі, територія Ялти згадується як поселення половців під назвою “Джаліта”. В 14 ст. в документах та на картах Ялту називали Яліта, Калліта, Гіаліта та Еталіта.

Ялта Ялта Ялта

В 12-15ст. на околиці Ялти існувала фортеця, залишки якої можна знайти біля водоспаду Учан-Су. В 1270 р. на південне побережжя проникають венеціанці, а потім генуезці . В XIV – XV ст. територія належала князівству Феодоро, потім потрапила під владу генуезьких колоній, що мали назву Капітанство Готія і згодом знову повернулася феодорійцям. В 1475-1774 рр., коли південний берег Криму був частиною Османської імперї, Ялта входила доскладу Мангупського кадилику Кримського ханства. В XVI – XVIII ст. це було невеличке селище і на час приєднання Криму до Росії (1783р.) тут розташовувалось 13 будиночків та військовий редут побудований О. В. Суворовим в 1771 р. В 1833р. розпочато будівництво порту. В 1837р. побудовано дорогу до Сімферополя. В 1838 р. за наказом імператора Ялті було надано статус міста.

Ялта Ялта

В 1843 р. було затверджено перший план Ялти з Набережною, а в 1845 р.- герб. Після того як в 60-х рр. 19ст.профессор С. П. Боткін порекомендував царю Олександру ІІ придбати дачу на Південному побережжі Криму посилаючись на цілющий клімат, про Ялту заговорили як про курорт. В 1884-1887рр. відкриваються перші фізіотерапевтичні санаторії. В 1867 р. Ялту відвідали перші туристи з США. Серед них був журналіст та письменник Марк Твен. На початку 70-х рр. 19 ст. формуються органи місцевого самоврядування – міська дума та земство. В 1875 р. на Набережній завершується будівництво готелю “Росія” (тепер готель “Таврида”). В 70-ті рр. 19ст. в Ялті з’явилися газові ліхтарі, а до 1904 р. місто майже повністю було електрифіковано.

Ялта Ялта

В кінці 80-х рр. побудовано перший водопровід та почалось будівництво каналізації,що вивело Ялту на рівень європейських курортів. На межі XIX и XX вв. в місті налічувалося більше тисячі будинків з населенням ,що перевищувало 20 тисяч жителів. Як курортно-санаторний комплекс Ялта була закладена в 20-30-х рр. 20ст., оскільки саме в цей час активно розгорнулось будівництво здравниць.

Ялта. Готель Ялта

Під час Великої Вітчизняної війни місто постраждало від німецької окупації,а також від здійсненої в 1944р. за наказом Сталіна депортації кримських татар. З 4 по 11 лютого 1945 р. в Лівадійському палаці проходила відома Ялтинська конференція. В післявоєнні роки місто розвивалося як курорт. В 1954р. Ялта ввійшла до складу України. В 1960-і рр. було побудовано нове шоссе та відкрито тролейбусне сполучення до Сімферополя. В 1998 р. Ялта урочисто відсвяткувала свій 160-річний юбілей. Щорічно день міста святкують в другу неділю серпня. Прибувши до Ялти ви неодмінно почуєте вираз Велика Ялта. В даному випадку мається на увазі територія протяжністю близько 70 км, до якої входить 2 міста (Ялта та Алупка), 21 смт, серед яких варто виділити Гаспру, Гурзуф, Нікіту, Кореїз, Місхор, Курпати, Лівадію, Масандру, Ореанду, Паркове, Понизівку, Симеїз, Мухалатку, Форос та 9 сіл. Для знайомства з містом та його скарбами необхідно обов’язково прогулятись серцем міста – Набережною.

Ялта Ялтинська набережна

На території колишнього міського парку справа від фонтану на Набережній знаходиться концертний зал “Юбілейний” (пров. Чорноморський, 2). Неподалік можна побачити цікаві пам’ятники присвячені Міжнародному фестивалю гумору: портфель Жванецького, жилет Арканова, трубка Ширвінда та мікрофон Кобзона. Повернувши з Набережної на вул. Катерининську відразу привертає увагу будинок з прибудовами в грецькому стилі, Літературний музей Лесі Українки (№8) та Театр ім. А.П. Чехова (1908)(№11). На вул. Чехова можна подивитися Кірху Святої Марії(1885р.) (№10).

Ялта Ялта. Кірха святої Марії

Вул. Пушкінська зберегла багато будівель архітектора М.П. Краснова. Це Ялтинський державний історико-літературний музей (№5а), одноповерховий будинок (№19), корпус сан. “Енергетик” – колишнє управління поліції (№23), Римо-католицький костел Непорочного зачаття Пресвятої Богородиці (1906) (№25). До Вірменської апостольської церкви св. Ріпсиме (1905-1917) (вул. Загородна, 3) можна пройти від Собору Олександра Невського (1902) (вул. Садова, 2), повернувши на вул. Загородну.

Ялта. Римо-католицький костел Ялта. Собор Олександра Невського

Не варто оминати увагою Храм св. Іоанна Златоуста (1832-37) на Полікурівському пагорбі, Церкву св. Тирона (вул. Шеломіївська, №7), будинок-музей А.Чехова (вул. Кірова, 112). В Ялті були також храми інших конфесій – караїмські кенаси кін.19 ст. (вул. Ігнатенко, 4), де нині розміщено акціонерний банк та синагога (вул. Свердлова) нині баня та сауна. Варті уваги також готелі та санаторії , більшість з яких мають велику архітектурну та історичну цінність: готель “Марііно” (Набережна, 21/1),

Ялта. Храм Святого Іоанна Златоуста Ялта. Готель

санаторій “Ялта” (один із корпусів є колишнім палацом еміра Бухарського (1907-11)) (вул. Севастопольська, 12/43), готель “Ореанда” (Набережна, 35/2), готель “Вілла Єлена” (вул.Краснова, 2), готель “Вілла Софія” (Набережна, 31), президент-готель “Таврида” (Набережна, 13) Справжньою окрасою Ялти є звісно її старовинні парки– Приморський та Масандрівський.

Ялта. Готель Ялта. Готель

Для масштабного огляду міста необхідно скористатися канатною дорогою, яка знаходиться в безіменному провулку поряд з Набережною та вул. Кірова. Ялта була улюбленим місцем відпочинку відомих письменників,поетів, художників, архітекторів, акторів, музикантів та вчених: А. Чехова, Ф. Шаляпіна, І.Буніна, О.Купріна, М.Краснова та багатьох інших.

Ялта Ялта. Готель Метрополь
Ялта
Дивитись Ялта на мапі більшого розміру