Антонієві печери

Антонієві печери — печерний комплекс ХІ — ХІХ ст. у Болдиних горах у Чернігові. На справді Антонієви печери мають не два яруси, а чотири. Тому що з підтвердження учасників спелео-археологічної секції інші два яруси існують, але вони не досліджені.
Були засновані у 1069 р. відомим церковним діячем Київської Русі, засновником Києво-Печерського монастиря Антонієм Печерським.

До 1918 року печери використовувалися як частина діючого монастиря. У роки Другої Світової війни Антонієві печери для багатьох чернігівців служили надійним бомбосховищем. Іллінська церква, побудована в XII сторіччі, – одна з видатних пам’яток архітектури. її особливість і унікальність полягає в тому, що це єдиний на Лівобережній Україні безстовпний одноапсидний храм.

З Іллінською церквою пов’язаний чудовий пам’ятник живопису – ікона “Іллвнська богоматір”, яку виконав 1658 року Григорій Лубенський. При спорудженні Іллінської церкви стародавні зодчі подбали про гармонійну відповідність будови з довколишнім ландшафтом. Вона органічно вписалася в мальовничий пейзаж і є його невід’ємною частиною. Найдавніший ярус розташований на глибині 12 метрів.

На другому ярусі містяться церкви Антонія і Феодосія (найбільша за розмірами, її висота – 8,4 м), на третьому ярусі – каплиця з похованнями, на четвертому – церква Миколи Святоші та келія Антонія Печерського. Дослідження останніх років виявили досі невідомі частини печер і старовинні написи на них. Антонієві печери розташовані на вулиці Гліба Успенського №33.
Під час досліджень, які проводилися в останні роки, були виявлені невідомі частини печер і старовинні написи на них. У XVII сторіччі печери були відновлені і капітально відремонтовані. У XIX сторіччі в церквах Антонія і Феодосія встановили печі, які облицювали білими кахлями. Одна з них збереглася в церкві Феодосія.

Найзагадковішим явищем Антонієвих печер є привиди. Вони немовби виходять із стін печер і через декілька хвилин… розчиняються у повітрі або з’являються у суцільній темряві. Таємничих привидів-ченців бачили не лише численні відвідувачі печер, а також і дослідники-науковці заповідника. Здебільшого привиди з’являються біля келії Антонія Печерського. Можливо, то сам засновник печер приходить оглянути створені ним підземні споруди.

 

карта
   
Чернігів, Антонієві печери, Іллінська церква, ікона “Іллвнська богоматір” | Travel Ukraine & World