Жуків острів

Південний тунель. Жуків острів. Майже сім десятиліть тому в Києві почали секретне будівництво двох важливих стратегічних об’єктів. Спецоб’єкти називали секретне будівництво №1.

Жуків острів Жуків острів Жуків острів

До сьогоднішнього дня уціліли три фрагменти Південного переходу. Один, сорокаметрової довжини, загублений в покритих лісом горбах біля села Пирогів. Інший, близько 90 метрів, лежить в лівобережній місцевості Осокорки, на шляху житлових масивів, що ростуть. Третій, найзначніший, “титул шість” височіє над дрібноліссям на Жуківому острові.

На випадок війни два тунелі під Дніпром повинні були стати важливими стратегічними об’єктами. І хоча будівництво вели активно, проект так і не завершили. У 30-ті роки минулого сторіччя в Києві почали будувати залізничні тунелі під Дніпром. Перший повинен був з’єднати Оболонь з Вігуровщину, другий – Чапаєвку з Осокорками.

Жуків острів Жуків острів

Самий добудований тунель Південний – чутками теж не обділений. Його кінцева довжина повинна була складати 6,5 кілометра, а побудувати його збиралися за вісім років. За п’ять років побудували близько кілометра, у тому числі і під водою. Від Жулян до Пирогова тунель повинен був пролягати відкрито, потім “упірнути” під землю, а потім і під воду. Роботи продовжувалися і після початку облоги Києва, в липні тунель був блокований арматурою і бетоном, а потім підірваний при відступі Червоної Армії.

Жуків острів

 

 


Переглянути Південний тунель на карті більшого розміру
   
Південний тунель, Жуків острів, Київ, об’єкт №1 | Travel Ukraine & World