Миколаївська церква

Один із найдавніших храмів Львова – Церква Святого Миколая Чудотворця знаходиться на вул. Богдана Хмельницького, №28.
Храм збудовано на місці головної надвірної церкви князя Лева імовірно між 1264 і 1340 рр.

Документ 1292 р., про надання церкві земельних угідь у довічне користування, може свідчити про можливу дату завершення будівництва.

Дослідники припускають, що засновниками церкви були львівські купці, оскільки храм розташований поблизу брами на Старому Ринку та присвячений св. Миколаю, який є покровителем торговців. Припускають також, що церква служила родинною усипальницею галицьких князів.

Львів. Миколаївська церква Львів. Миколаївська церква

З 1544 р. при церкві існувало Миколаївське братство, з 1700 р. будівля входила до юрисдикції Греко-католицької церкви, а з 1946 р. – до Православної Церкви Московського Патріархату. З 1989 р. Храм Святого Миколая Чудотворця відноситься до УПЦ КП.
В архітектурному плані будівля церкви має зв’язок з традиціями балканської та вірменської архітектури. На жаль, храм не зберіг свого первозданного вигляду. Після пожеж 1623 та 1800 рр. згоріли криті гонтом дахи, купол і вежа-дзвіниця над бабинцем. Від первісної будівлі залишилися тільки деякі фрагменти стін та фундамент. Фасад церкви прикрашає фреска, де зображено св. Миколая, Розп’яття, св. Івана та Богородицю, роботи живописця Петра Холодного (1924 р.).
Сучасний іконостас Миколаївської церкви створено в 1947-1949 рр., а розписи стін виконано в 1955-1957 рр.
В храмі зберігається ікона св. Миколая Чудотворця, а також ікона св. Теодора Тирoнського.

Львів. Миколаївська церква Львів. Миколаївська церква Львів. Миколаївська церква

 


Переглянути Миколаївська церква на мапі більшого розміру
   
Львів, вул. Богдана Хмельницького, Миколаївська церква | Travel Ukraine & World