Костел Св. Мартіна

Вулиця Жовківська знаходиться в районі Підзамче поряд з вулицею Б.Хмельницького. В 1825 – 1871 рр. вулиця називалась На Коритах, в 1871-1885 рр. – Коритна, в 1885-1946 рр. – Святого Мартіна, а за радянських часів і до 1993 р. – Декабрістів.
На вулиці Жовківській, №8 розташований костел Святого Мартіна.

В 30-х рр. 17 ст. Олександром Зборовським (пол. Aleksandr Zborowski) був заснований дерев’яний костел Св. Мартіна для католицького чернечого ордену Кармелітів черевичкових (Ordo Fratrum Beatae Mariae Virginis de Monte Carmelo), які жили згідно конституції, прийнятої Римським Папою Євгенієм IV (1383 – 1447). На противагу їм Кармеліти босі (Ordo Fratrum Diacalceatorum Beatae Mariae Virginis de Monte Carmelo), дотримувалися більш суворого уставу, затвердженого Папою Римським Інокентієм IV (1195 – 1254).

Львів. Костел Св. Мартіна Львів. Костел Св. Мартіна

Згідно з останньою волею засновника при храмі діяв також шпиталь для військових інвалідів.
Згодом територія, яка належала костелу та шпиталю стала називатись Зборівщиною.
Це був другий костел ордену Кармелітів черевичкових у Львові після костелу св. Леонардо, який був побудований в 1619 р. на вул. Князя Романа (нині вул. Баторія), проте спалений козаками у 1648 р.
Завершення будівництва та освячення костелу відбулося у 1658 р. У 1659 р. зведення храму офіційно схвалив архієпископ Львова Ян Тарновський (пол. Jan Tarnowski), але вже в 1700 р. будівлю було знищено пожежею.

Львів. Костел Св. Мартіна Львів. Костел Св. Мартіна

У 1736 -1753 р.р. за сприяння Яна Рибчинського (пол. Jan Rybczynski) тривало будівництво нового кам’яного храму Св. Мартіна в стилі бароко за проектом Бернарда Меретина (нім. Bernard Merettiner).
До костелу примикає двоповерхова будівля келій, яка з боку головного фасаду включає дзвіницю.

Львів. Костел Св. Мартіна Львів. Костел Св. Мартіна

Оздоблення храму виконували такі відомі митці як Й. Г. Пінзель, М. Строїнський та Й. Маєр. Інтер’єрні розписи, на жаль, до нашого часу не збереглися. В капітелях пілястрів західного фасаду храму було збережено військову емблематику.

Львів. Костел Св. Мартіна

У 1782 р. в результаті політики “йосифізму”, впровадженої австрійським імператором Йосифом II (нім. Joseph II), орден кармелітів був придушений. Відновлення чину відбулося в 1784 р.
У 1789 р. орден переїжджає до костелу у Новий Милятин.

Новий Милятин

Після 1945 р. костел Св. Мартіна був закритий. У 1990 р. будівлю передано громаді євангельських християн, а з 2009 р. тут діє дім молитви Першої львівської церкви Християн Віри Євангельської “Віфанія”.

 


Переглянути Костел Св. Мартіна на мапі більшого розміру   
Львів, вул. Жовківська, Костел Св. Мартіна | Travel Ukraine & World