Жовква

Жовква, (пол. Zolkiew) (з 1951 по 1992 — Нестеров) — районний центр Львівської області за 32 км. від Львова. Жовква засноване у 1368 р.

У різні часи Жовква була укріпленим містом-резиденцією польського короля Яна Собеського і російського царя Петра І. Жовква збереглася до наших днів як типове старовинне європейське місто, в якому налічується 55 пам’ятників архітектури світового, національного і регіонального значення, понад сто інших історичних і культурних цінностей.

Історія міста Жовкви розпочинається із закладення в 1594 році на території українського села Винник замку польським магнатом Станіславом Жолкевським. Перша згадка в літописах про село Винники відноситься до 1368 року. Один із наймогутніших польських шляхтичів, канцлер, гетьман військ коронних Станіслав Жолкевський.

Татарське нашестя 1594 року врешті-решт і спонукало С. Жолкевського до активних дій “…для безпеки своїх підданих гетьман постановив певне місце уфортифікувати, щоб усі могли схоронитись у часи тривог, Село Винники найкраще підходило для його задумів. Саме тут Станіслав Жолкевський розпочав будувати над озером оборонний замок, а навпроти замку – костел у волоському стилі…”. 22 лютого 1603 року – в честь перемоги С. Жолкевського над шведами (під Ревелем) польський король Сиґізмунд III надав привілей на підтвердження назви м. Жовкви.

У радянські часи місто називалося Нестеров, оскільки десь в цьому місці в роки першою світовою Нестеров зробив “мертву петлю”, а через рік після петлі, вступив в повітряний бій з австрійським бароном Розенталем. Оскільки бій складався невдало, то Нестеров просто розігнав свій аероплан назустріч супротивникові і протаранив його.

Цікаво, що двічі в Жовкве бував російський цар Петро. Перший раз проїздом, прямуючи в Раву-російську на переговори з польським королем. А удруге він тут подзадержался – з осені 1706-го до кінця весни 1707-го. Тут він підправляв власноручно зображення букв кирилиці. Тут розробляв план війни з шведами і до нього приїжджав гетьман Мазепа із старшинами. Саме у Жовкве Мазепа дізнався, що Петро готується до реформації гетьманської України, що і підштовхнуло його, переодягнутого в ченця, бігти до шведського короля. 


Переглянути Жовква на карті більшого розміру   
Жовква, Жовківський р-н, Львівська обл., містом-резиденцією польського короля Яна Собеського, замок Станіслава Жолкевського, | Travel Ukraine & World