Мгар

Мгар — село в Лубенському районі Полтавської області. Село Мгар знаходиться на р. Сула, за 1 км від Лубнів.
Вперше в історичних джерелах згадується у 1-й пол. 17 ст. 1624 р. Тоді хутор Мгарський відданий лубенським старостою в посесію Ісаї Копинському.

В Мгарі знаходиться визначна пам’ятка України – Спасо-Преображенський Мгарський монастир, який завжди відігравав видатну роль в духовному житті України. У 1622 році відомий церковний діяч Ісая Копинський створив тут братство, що активно протистояло окатоличенню лівобережних українців.

Мгарський монастир знаходиться на мальовничому узвишші, за 2 кілометри від нинішнього райцентру Лубни, свого часу відвідали практично всі гетьмани України. Саме вони жертвували значні кошти на його утримання. А населення монастиря колись становили переважно запорізькі козаки, які приймали чернечий сан. Мабуть, не даремно в обличчях святих зі стінопису на соборі вбачається щось козацьке.

За переказами, монастир на цьому місці стояв ще задовго до татарського нашестя ХІІІ ст. А Спасо-Преображенський Мгарський монастир засновано 1619 р. на кошти княгині Раїни Могилянки Вишневецької та побудовано митрополитом Ісайєю Копистинським, тоді ще ігументом Густинським та Підгірським. У 1692 р. на місці дерев’яної церкви, коштами гетьманів Самойловича та Мазепи, побудували Спасо-Преображенський кафедральний собор. Його спорудили за проектом автора Троїцького собору в Чернігові, архітектора Івана Баптиста.Не оминали своєю увагою Мгар ні українські гетьмани, ні російські монархи, ні поети, ні духовні лідери православної церкви. В 1663 році під ім’ям ченця Гедеона в обителі знаходився Юрій Хмельницький. Гетьман Іван Мазепа, Петро І, Т.Г. Шевченка, А.С. Пушкін і багато інших видатних особистостей минулого бували в стінах Мгарського монастиря.
Спасо-Преображенський собор побудований на кошти гетьманів Самойловича та Мазепи. У розписі Мгарський храмів брав участь відомий живописець Максимович. На території монастиря знайшли вічний спокій Константинопольський патріарх Серафим Анін (1799 р.), Київський митрополит Йосип Нелюбович-Тукальський (1676 р.), архієпископ Тобольський Амвросій Келембет (1826 р.) та Полтавський, а потім Псковський Мефодій Піснячевскій.

У ХVII-ХVIII століттях створюється літопис Мгарського монастиря, в якій містяться цінні відомості про монастирського життя та історичних подіях, що відбуваються в Україну в той період.

Ще в монастирі знімалися епізоди фільму “Свадьба в Малиновке
Курган Скорботи

 


Переглянути Мгар на карті більшого розміру   
Мгар, Лубенський р-н, Полтавська обл., Спасо-Преображенський Мгарський монастир, Спасо-Преображенський кафедральний собор, Мгарськиий літопис | Travel Ukraine & World