Спільноти Travel Ukraine & World
Youtube Telegram Instagram Facebook Pinterest Twitter

Пустовійтівка

14.02.2021 450

Пустовійтівка – батьківщина останнього кошового отамана Запорозької Січі Петра Калнишевського.

Село Пустовійтівка – Роменського р-ну, Сумської області розташоване на лівому березі р. Сула. Селище відоме ще з 1252 р., а назву поселення пов’язують з прізвищем козака Пустовійта.

Пустовійтівка
Пустовійтівка – батьківщина останнього кошового отамана Запорозької Січі Петра Калнишевського (1691-1803).
Калнишевський був військовим осавулом, потім суддею Війська Запорозького низового, у 1762 р. обраний кошовим , але після зустрічі в Москві з царицею Катериною II усунутий з посади. Проте у січні 1765 р., всупереч царській волі, старшина знову обрала Петра Калнишевського кошовим отаманом.
Калнишевський дбав про розвиток хліборобства та торгівлі у запорозьких степах, чим перешкоджав планам Російської імперії колонізувати Причорномор’я та посилити російський вплив на території України.

За перемогу у російсько-турецькій війні 1768 – 1774 рр. Військо Запорозьке дістало подяку від цариці, а Петро Калнишевський отримав звання генерал-лейтенанта та найвищий орден Російської імперії – ім. Андрія Первозванного.

Проте вже в серпні 1775 р. маніфестом Катерини II було оголошено, “что нет теперь более Сечи Запорожской в политическом ея уродстве”. Запорожців звинуватили у захопленні та присвоєнні чужого майна та спробах створити незалежне управління. Калнишевського разом із козацькою старшиною було заарештовано і на пропозицію Потьомкіна довічно заслано до Соловецького монастиря. Калнишевському заборонили листування, спілкування з іншими особами та тримали під вартою солдат монастиря.

Петро Калнишевський помер у віці 112 років в Соловецькому монастирі, де й був похований. Могила кошового отамана не збереглася, але на паперті монастирського Спасо-Преображенського собору збережено могильну плиту з текстом: “Здесь погребено тело в Бозе почившего кошевого бывшей некогда Запорожской грозной Сечи казаков атамана Петра Кальнишевского, сосланного в сию обитель по Высочайшему повелению в 1776 году на смирение. Он в 1801 году по Высочайшему повелению снова был освобожден, но уже сам не пожелал оставить обитель, в коей обрел душевное спокойствие смиренного христианина, искренно познавшего свои вины. Скончался 1803 года, октября 31 дня, в субботу 112 лет от роду смертию благочестивою, доброю”.

 

Канонизація

У 2008 р. з нагоди 1020-річчя Хрещення Київської Русі Помісним Собором Української Православної Церкви КП Петра Багатостраждального (Калнишевського) було канонізовано.
Пам’ять праведного Петра Багатостраждального вшановують 14 (1 за ст. ст.) жовтня, в день Покрови Пресвятої Богородиці, яка вважається покровителькою козацтва.

Пустовійтівка. Петро Калнишевський

Коштом Калнишевського в Пустовійтівці в 1773 р. була споруджена дерев’яна трибанна Троїцька церква. За переказами, подвір’я отамана було розташоване неподалік від храму.

В 1929 р. доктор мистецтвознавства професор С. Таранушенко зробив детальне дослідження та опис церкви: “Церкву будував один з кращих майстрів того часу. Про це свідчать обробка деревини (дуб), складання зрубів, рубка замків. Стан збереження її бездоганний. Будівля висока, одна з найбільш імпозантних і величавих на Лівобережжі…”

В Роменському краєзнавчому музеї зберігається напрестольне Євангеліє в коштовній оправі, подароване П.Калнишевським Троїцькій церкві.
За радянської влади верхні яруси церкви були знищені, а приміщення використовувалося під склади та сільський клуб.

В 1990 р. були здійснені перші захисні роботи. В 2006 р. церкву відновлено за ініціативою Президента України В. А. Ющенка та завдяки підтримці народного депутата України П.А. Ющенка. Був створений також меморіал та музей П. Калнишевського.
Імовірно, цьому посприяло те, що за дослідженнями історика та письменника Д. Кулиняка двоюрідний брат Петра Калнишевського Ничипір Ющенко був козацьким старшиною із с. Хоружівка, а сучасні Ющенки з цього села є його нащадками.

Також в селі є мурована п’ятиглава Миколаївська церква 1900-1906 рр. зведена за проектом полтавського архітектора С. Носова у псевдо-руському стилі.

Біля Пустовійтівки на мисі правого берега р. Хмелівка біля її впадіння в р. Сула розташоване унікальне явище серед курганних груп Посулля – Скіфські кургани, відомі також як Оксютинецький некрополь 6 – 4 ст. до н. е.
В урочищі Стайкин Верх знаходиться найвищий скіфський курган Дніпровського лісостепового Лівобережжя – Старша Могила.
Розкопки кін. 19 – поч. 20 ст. виявили поховання скіфської знаті, а знайдені предмети озброєння, спорядження та прикраси стали цінними експонатами музеїв Києва, Москви та Санкт-Петербургу.

Джерело:
За матеріалами “Зруйновані храми Сумщини. Мартиролог знищених святинь” / О.М. Корнієнко. – Суми: ПП. “Ніконоров В.І.”, 2009.- с. 262-263

Де зупинитись

Для того щоб побачити більше пропозицій житла, рекомендуємо підлаштувати масштаб карти під ваш пристрій. Наведіть курсор на прямокутник з ціною для оримання інформації про помешкання, та натиснить щоб перейти на бронювання.


Booking.com

 

Де знаходиться

Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож


Booking.com - Найбільший сервіс пошуку готелів. Знижки 10% - 15%. Наш досвід бронювання.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Постійна знижка -6% з промокодом TUW6 . Наш досвід страхування.

INFOBUS.eu | Квитки онлайн - Інтернет-платформи з продажу квитків на автобус, Ж/Д, Авіа, наявність, акції.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*