Кияниця

Кияниця — селище в Сумському районі Сумської області.
Справжньою окрасою села Кияниця є садиба Ліщинських з палацом, флігелем та парком.
Марія Матвіївна та Микола Йосипович Ліщинські одержали садибу за заповітом від Івана Герасимовича Харитоненка, відомого цукрозаводчика, який в середині 19ст. купив землі хутору Кияниця Сумського повіту.

Кияниця Кияниця

У 1866 р. Харитоненко будує тут свій особистий завод, облаштовує його найсучаснішою технікою та надає місцевим жителям робочі місця.
Палац споруджено в 1890 р. у неоренесансному стилі загальною площею майже 1500 кв. м.

В роки громадянської війни палац постраждав від пожежі, особливо його внутрішня частина. Через деякий час частково було відтворено його зовнішній вигляд.
В радянські часи територія та палац використовувались як турбаза. Ось вирізка з Енциклопедії туриста:
КИЯНИЦА“, тур. база (III, IV) в Сумской обл., в пос. Кияница, в 28 км от г. Сумы (сообщение автобусное). Созд. в 1973. Коттеджи, дачи-автоприцепы и палатки на 362 места (комнаты на 2-5 чел.), тур. кабинет. Экскурсии в Сумы, Ахтырку, Путивль, дендропарк “Тростянец” и др.”

Кияниця Кияниця

Палац використовувався під готель, тому зазнав значних внутрішніх змін, всі приміщення було переплановано.
Не принесла надії на відновлення і зміна влади на початку 90-х рр. 20ст.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20 травня 1999 р. N 454-р. було прийнято рішення прийняти пропозицію Мінагропрому та Національної академії наук, погоджену з Мінекономіки, Мінфіном, Фондом державного майна та Держкомстатом, про передачу цілісного майнового комплексу парку – пам’ятки садово-паркового мистецтва “Кияниця” (Сумська область, селище Кияниця) із сфери управління Національної академії наук до сфери управління Мінагропрому.

Кияниця Кияниця Кияниця

Парк загально площею близько 56га є пам’яткою садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення. Є дані, що автором та виконавцем проекту був відомий садівник Адольф Аболтін. Окрасою парку окрім рослин та дерев є також арочний міст.

Кияниця Кияниця

 

Кияниця Кияниця

 

Кияниця Кияниця

Хочеться також сказати, що не оминула гірка доля і завод. Від нього залишилася лише купа цегли, яка думаю згодом зникне у невідомому напрямку.

Кияниця

 

карта
   
Кияниця, Сумський р-н, Сумська обл., палац Харитоненка, садиба Ліщинських | Travel Ukraine & World