Спільноти Travel Ukraine & World
Youtube Telegram Instagram Facebook Pinterest Twitter

Юнаківка (Юноківка)

06.02.2022 286 Коментарі

Окраса села – мурована церква Різдва Пресвятої Богородиці була споруджена стараннями священика Кирила Мошлянського.

Юнаківка (Юноківка) — село в Сумському районі Сумської області.
В 1685 р. неподалік від давньоруського городища на землях, які належали сотнику, а згодом полковому судді Сумського полку, Семену Андрійовичу Юнону, оселились вихідці з Волині. До 1765 р. село було курінною слободою сумської сотні Сумського слобідського козацького полку.

Невдовзі С. Юнон продав навколишні землі князю Михайлу Михайловичу Голіцину (1675-1730), який у 1723-1728 рр. в званні генерал-фельдмаршала очолював Українську дивізію і був фактично господарем України. З цього часу село стало активно заселятися. Після погрому, влаштованого в Ромнах за наказом Петра І козаками Скоропадського своїм братам – українцям навесні 1709 р., “люди тамтешні, пробігаючи крізь руки своїх гонителів, одходили на границі Великоросійські під протекцію великих тамтешніх Бояр і заселили собою велелюдні слободи Юнаківку, Михайлівку і пребагато інших. Знаних долині під назвою “вільних Черкасів””.

Юнаківка
Перша письмова згадка про православний храм в Юнаковці датується 1748 р.: тоді в місцевий Миколаївський церкві правили службу два священика. Один з них Григорій Подольський, був вихідцем з давнього козацького роду.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці.

Окраса села – мурована церква Різдва Пресвятої Богородиці була споруджена стараннями священика Кирила Мошлянського та церковного старости Михайла Уланського протягом 1793-1806 рр. за проектом видатного архітектора О.О. Паліцина виключно за фінансовою підтримки місцевої громади. Храм мав чотири престоли: головний в ім’я Різдва Пресвятої Богородиці, правий – Святого Миколая, лівий – Архістратига Михайла. На хорах – трьох святителів Василя Великого, Григорія Богослова та Іоанна Богослова.

Будівництво продовжувалось ще певний час: в 1806 р. були освячені лише два приділи – на честь Святителя і Чудотворця Миколая та Різдва Богородиці. В 1823 р. священик Корнилій Краснокутський пожертвував 10 тис. руб. Асигнаціями на будівництво мурованої дзвіниці та огорожі. В церкві зберігалася давня і шанована ікона Святителя Миколая.

При церкві діяла церковно-парафіялна школа. Церква Різдва Пресвятої Богородиці була закрита в кін. 60-х рр.. ХХ ст.. за ініціативи місцевого можновладця Приходька. У плюндруванні храму активну участь брали деякі мешканці села, особливо молодь: майно та придатні до використання в господарстві матеріали було розкрадено. А настінні розписи майже знищено. Зрештою церква була доведена до напівзруйнованого стану. Схаменувшись, головний руйнівник заходився створювати музей села та Різдво – Богородицької церкви. А в подальшому – відшукувати державні кошти на її реставрацію.
Відновлювальні роботи церкви Різдва Богородиці розпочато в 2004 р.

В селі також був мурований однопрестольний Свято-Троїцький цвинтарний храм споруджений в 1857 р. на кошти парафіян. Дату знищення храму не встановлено.

Джерело:
За матеріалами “Зруйновані храми Сумщини. Мартиролог знищених святинь” / О.М. Корнієнко. – Суми: ПП. “Ніконоров В.І.”, 2009.- с. 309-310.

Де зупинитись

При зменшенні карти, можна побачити більше пропозицій. Наведить курсор на прямокутник з ціною для того щоб побачити інформацію про помешкання, або натиснить щоб перейти на бронювання.


Booking.com

Де знаходиться

Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож


Booking.com - Найбільший сервіс пошуку готелів. Знижки 10% - 15%. Наш досвід бронювання.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Постійна знижка -6% з промокодом TUW6 . Наш досвід страхування.

INFOBUS.eu | Квитки онлайн - Інтернет-платформи з продажу квитків на автобус, Ж/Д, Авіа, наявність, акції.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі
Віктор Полянко 15.02.2022 11:08 Відповіcти
Дякую за чудову розповідь про храм! А чи відвідували ви парк? Коли ми побували в ньому, то спершу думали, що назва села пішла від того, що в парку дуже багато скульптур юнаків та юнок)))
admin 15.02.2022 11:25 Відповіcти
Дякую за відгук. Ні, нажаль ми були тільки біля церкви. Думаю що назва походить від сотника, а згодом полкового судді Сумського полку, Семена Андрійовича Юнона.

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*