Скалат

Скалат (пол. Skalat) — місто в Підволочиському районі Тернопільської області. Перші згадки про Скалат зустрічаються в письмових джерелах, датованих 1564 роком. Власниками Скалата за часів Речі Посполитої були шляхтичі Калиновські, згодом – Тарли, а наприкінці XVIІІ століття – Понятовські гербу “Цьолек”. У 1766 р. права міста на магдебурію були підтверджені грамотою короля Станіслава-Августа Понятовського.

Замок розташований у південно-західній частині міста, у заплаві ріки Гнилої. Побудований у 1630 р. польським мечником Кшиштофом Віхровським у формі неправильного чотирикутника. Замок охороняв під’їзди до міста, але зараз знаходиться в самому центрі населеного пункту. З півночі та південного сходу оплот міста оточував рів глибиною до 2 метрів, заповнений річковою водою. З двох інших боків доступ до фортеці перекривали болота.

Під час воєн з турками (1672 р.) фортеця була сильно зруйнована та втратила свої оборонні функції. В кінці XVII ст. новий власник замку Ян Фірлей перебудував його та використовував як своє житло. На замковому дворі, поблизу східної стіни, виростає палац який не зберігся до нашого часу.

Поруч замку знаходиться костел. Цей храм підірвали в 1950-х перед візитом в край Микити Хрущова (боялися, – він був тим ще шанувальником архітектури. Скажімо, наказав з чернівецького Єврейського дому позбивати закутих атлантів, – бо то символ рабства). Відбудували костел вже в роки незалежності України.

Панорама (великій розмір) з середини замку, де ми бачимо всі чотири башти і костел поруч з ще не відреставрованою баштою.

Скалат
 

 


Переглянути Скалат на карті більшого розміру
   
Скалат, Скалатський замок, Підволочиський р-н, Тернопільска обл. | Travel Ukraine & World