Нирків (Червоногород)

Нирків — село Заліщицького району Тернопільської області. Розташоване на річці Джурин. Перша писемна згадка про Нирків датується 1714 р., хоча початки колишнього села Червоногород належать до 14 століття.
Червоногород (польськ. Czerwonogrod), Червоноград, Червоногруд, буть як. Назва походила від кольору ґрунтів у долині Джурина. До 1970 року входило до складу Нирківської сільради, але після репатріації польського населення (1945 р.) та закриття Червоногородської ГЕС (початок 1960-х рр.) цей населений пункт був виключений з облікових даних сільради.

Червоногородський замок — оборонна споруда, у першій половині XIX ст. перебудована на палац Понінським. Розташований в урочищі Червоне на стрімкому пагорбі посеред р. Джурин. Фортеця належала спочатку литовським магнатам, а згодом перейшла до поляків. Власниами були шляхтичі Бучацькім, потім Язловецькі.
Червоногородський замок вважається одним з найзагадковіших і найромантичніших замків Тернопільщини.

Також є:
– костелу Вознесіння Богородиці
– церква св. Покрови 1714 р.
– на цвинтарі зберігся напівзруйнований мавзолей родини Понінських (колись прикрашений барельєфом роботи данського скульптора Б.Торвальдсена, який тепер зберігається у Львівській галереї мистецтв).

Та найбільшій рівнинний водоспад в Україні, висота складає 16 метрів. Утворився в результаті прориву річки Джурин у вузькій кам’янистій закруті. До цього річка огинала пагорб, на якому розташовані руїни Червоноградського замку. За легендами турки відвели річку під час облоги замку (проте цілком імовірно, що річка змінила русло і без допомоги людини). Раніше біля водоспаду працювала водяний млин, руїни якої видно і зараз, а з початку 1950-х до початку 1960-х — ГЕС (у той час поруч існувало Червоногородське водосховище).


 

 


Переглянути Нирків (Червоногород) на карті більшого розміру   
Нирків, Червоногород, Czerwonogrod, Червоноград, Червоногруд, Червоногородський замок, водоспад, Джурин, Заліщицький р-н, Тернопільська обл. | Travel Ukraine & World