Спільноти Travel Ukraine & World
Facebook Youtube Telegram Instagram Pinterest Twitter

Ханський Палац

08.02.2012 59 Коментарі

Бахчисарай. Ханський Палац (вул. Річкова, №133). Головною архітектурною та історичною пам’яткою Бахчисараю є палац кримських ханів – Хан-Сарай, збудований як родова резиденція династії Гиреїв – правителів Кримського ханату. Палац був центром політичного, духовного й культурного життя держави кримських татар. Ханський Палац є пам’яткою історії та культури світового значення і внесений до Списку Всесвітньої Спадщини UNESCO.

Бахчисарай. Ханський Палац Бахчисарай. Ханський Палац

З головної вулиці міста до палацу веде кам’яний міст, перекинутий через річку. Відразу за мостом не можна не помітити широкі ворота і яскраво розписану вежу з кольоровими скельцями, що з’явилася після однієї з царських реставрацій. Її встановили на місці знесених надбрамних приміщень, характерних для кожного кримського укріплення середньовічної епохи.
За легендою, палац було побудовано на місці смертельної сутички двох змій, яку випадково побачив син хана Менглі-Гірея, коли спустився в долину на полювання. Одна із змій, яка чудом вижила і вилікувала свої рани пливучи річкою, нагадала молодому хану про нещасну долю роду Гіреїв, які постраждали від золотоординців. Побачене було сприйняте як хороший знак. І дійсно, через деякий час ординський хан був розбитий військом Оттоманської порти. Старий хан наказав зобразити над входом до палацу зміїний поєдинок увіковічнивши цю подію для нащадків.
Будівництво Бахчисарайського палацу розпочалося на початку 16 ст., а тимчасовою резиденцією татарських ханів став палацовий комплекс в Салачику, поблизу Успенського скиту. Хан Менглі-Гірей помер так і не дочекавшись урочистого в’їзду до нового палацу.Бахчисарай. Ханський Палац Бахчисарай. Ханський Палац

Ханська резиденція утопала в садах, які й дали назву місту. В будівництві палацу приймали участь відомі європейські майстри, серед яких талановитий італійський зодчий Алевіз. В Бахчисараї зберігся портал Алевіза – вхід в палацовий корпус, прикрашений рослинним орнаментом. Тут також знаходимо елементи арабської, персидської, візантійської та європейської архітектури.

На протязі століть палацовий комплекс неодноразово перебудовувався, а в 1736 р. взагалі був серйозно зруйнований російськими військами. Реконструкція стала можлива завдяки фінансовій підтримці Порти. Великої шкоди будівлям комплексу завдала «модернізація», яку підготував в 1783 р. князь Потьомкін перед візитом Катерини ІІ. Наступні реконструкції теж фатально позначилися на архітектурі Ханського палацу.

Бахчисарай. Ханський Палац Бахчисарай. Ханський Палац

Після революційних подій в Хан -Сараї був створений науковий музей. В 60-х рр. 20 ст. була проведена перша ґрунтовна реставрація палацових будівель Хан-Сараю. З 2003 р. розпочався новий етап реставраційних робіт.
Нині на території Ханського палацу, яка займає територію 4 га розташований Музей історії та культури кримських татар, який входить до складу Бахчисарайського державного історико-культурного заповідника.

Бахчисарай. Ханський Палац

Бахчисарайський палац – складний архітектурний ансамбль, який розбудовувався на протязі довгого часу, за відсутності єдиного плану. До наших днів збереглись житлові покої, будівлі офіційного призначення, серед яких зал Дивану(16-18 ст.) – місце, де вирішувались важливі державні питання, гаремний корпус, Велика мечеть Біюк-хан-Джамі (1736-1740 рр.) та Мала мечеть, будинок муфтія, ханське кладовище з двома мавзолеями-дюрбе, дві надбрамні та дозорна Соколина вежі, лазні, кухонний двір, стайні, шість внутрішніх двориків, які зливаються з садами.

Бахчисарай. Ханський Палац Бахчисарай. Ханський Палац

В Фонтанному дворику знаходиться розкішний Золотий фонтан Магзуб (1733 р.) та скромний Фонтан сліз Сельсебіл (1764 р.). За легендою Фонтан сліз створили за наказом хана Крим-Гірея в пам’ять про загиблу кохану наложницю Діляре-Бікеч («прекрасна княжна»). Цю легенду увіковічив у своїй поемі «Бахчисарайський фонтан» О.С. Пушкін. Поряд з фонтаном встановлено бюст поета.
В одному з корпусів палацу в 1996 р. було відкрито Художній музей.
Режим роботи музейного комплексу:
щодня з 9.00 до 17.00 крім вівторка та середи.
З 15 травня по 15 жовтня – без вихідних

 


Переглянути Ханський Палац на карті більшого розміруКоментарі
» Бахчисарай, Крим | Мандрівка Україною 08.02.2012 22:32 Відповіcти
[...] В перекладі з кримськотатарьскої мови назва міста означає «палац-сад» або «палац в саду» (bağça — сад, saray — палац). Бахчисарай вперше згадується в письмових джерелах від 1502 р. В середньовіччі на місці Бахчисараю знаходилось татарське поселення Ескі-Юрт, розташоване на караванному шляху Херсонес-Перекоп. В 15 ст. на його місці було засновано Бахчисарай, де планувалося побудувати Ханський палац. [...]

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*