Спільноти Travel Ukraine & World
Youtube Telegram Instagram Facebook Pinterest Twitter

Сімферополь

12.12.2011 199

Сімферополь – столиця Автономної Республіки Крим.
Перші поселення людей на території сучасного Сімферополя з’явилися ще в доісторичну епоху. В 1927р. на лівому березі р. Салгір в печері Чокурча була відкрита стоянка древніх людей. Вчені встановили,що люди жили в печері більше ніж 50 тис. р. тому.

Найвідомішим попередником міста є Неаполь-Скіфський – столиця пізньоскіфської держави ІІ ст. до н. е. – ІІІ ст. н.е. Неаполь страждав від спустошливих набігів готів, гунів, аланів і, вірогідно, був знищений готами в ІІІ ст. н.е. Руїни Неаполя-Скіфського знаходяться в Петрівській балці на лівому березі річки Салгір поряд з турбазою “Таврія”. Руїни міста було виявлено в 1827 р. Археологічні розкопки проведені в 1945-46рр. виявили три надгробні плити з могили скіфського царя Скілура з надписами та барельєфами. Головним елементом міста є прямокутна кам’яна будівля на вершині. Припускають, що це мавзолей. Інші будівлі скіфського міста розібрали російські поселенці для будівництва перших будинків в Сімферополі.

Сімферополь Сімферополь

Середньовіччя не залишило по собі великих міських поселень на території Сімферополя,а в період панування Золотої Орди тут існувало поселення Керменчик (“маленька фортеця”).
Кін. XV – поч. XVI ст. залишає перші відомості про невеличке татарське поселення Акмесджит (або Акмечет, Ак-Мечеть, Акмечит), що в перекладі означає “Біла мечеть“. Це містечко було резиденцією калги – першої посадової особи після хана в ієрархії Кримського ханства. Палац знаходився на території теперішнього парку “Салгірка”. Тутешні квартали з типовими для східних міст вузькими, кривими і короткими вуличками називають Старим містом.
Після захоплення Криму Російською імперією в лютому 1784 р. Катерина ІІ підписала наказ про створення Таврійської області, а генерал-губернатор Г.О. Потьомкін подав імператриці проект адміністративного устрою області з центром у новому місті ,яке буде назване Сімферополем за пропозицією вченого і громадського діяча Є. Булгаріса. Пояснив він назву так: “Сие наименование означает город пользы, а потому герб – улей с пчёлами, имеющий вверху надпись: Полезное”. Назва Сімферополь в перекладі з грецької означає “місто користі”, “місто-збирач”, а в перекладі з кримськотатарської мови – “біла мечеть”.
8 лютого 1784 р. вважають офіційною датою заснування міста.

Павло І повернув місту назву Ак-Мечеть, однак вже на початку правління Олександра І офіційно було затверджено назву Сімферополь. Але протягом XIX ст. на картах та в офіційних документах використовували обидві назви міста.
24 квітня 1918 р. Сімферополь здобула Кримська група Армії УНР. В цей час в місті розмістилися більшовицькі та білі уряди, які швидко заміняли один одного, а 18 жовтня 1921 р. Сімферополь став столицею Кримскої АССР.
Друга Світова війна завдала значної шкоди місту. Було зруйновано сотні підприємств та будинків. Визволення прийшло 13 квітня 1944 р., але довгоочікуваного миру не принесло. Весною-влітку 1944 р. змучене війною кримськотатарське, грецьке, болгарське,вірменське, німецьке та караїмське населення було депортовано з Криму і розселено по всій території СРСР.

Сімферополь Сімферополь

В 1945 р. Сімферополь став центром Кримської області РРФСР, яка в 1954 р. була передана УРСР.
З 1991 р. Сімферополь отримав статус адміністративного центру Кримської АРСР та повернув статус столиці,а з 1995 р. – адміністративний центр АР Крим.

Сучасний Сімферополь має три райони – Залізничний, Київський, Центральний, більше 630 вулиць, 3 проспекти – проспект Перемоги, проспект Кірова, проспект Вернадського та безліч провулків. Головна вулиця міста – це проспект Кірова. В Сімферополі є також два бульвари – Леніна та І. Франко та єдина в місті пішохідна вулиця Пушкіна.
У місті сконцентрована величезна кількість пам’яток архітектури, туристичних об’єктів та визначних місць.
Почнемо нашу екскурсію від залізничного вокзалу – одного з “найвідвідуваніших” місць Сімферополя.

Нова будівля вокзалу з’явилася в 1951р. Будівництвом керував О.М. Душкін , відомий, перш за все, за будівництво Московського метрополітену, а також залізничних вокзалів Дніпропетровська та Сочі. Будівництво велось не тільки радянськими робочими,а й німецькими військовополоненими. Основним будматеріалом був інкерманський білий камінь.
Особливу увагу привертає 42-х метрова вокзальна башта з годинником.
Кожен з чотирьох циферблатів має діаметр більше трьох метрів, а біля цифр розміщені знаки зодіаку.

Сімферополь Сімферополь
Сімферополь

Шпиль башти прикрашає п’ятикутна зірка. На даху будівлі знаходиться прибудова , виконана в стилі античного храму.
В 1999 р. будівля вокзалу була відреставрована.
Далі рухаємось вулицею Р. Люксембург (Олександра Невського). Будинок №4 – це колишній філіал Азово – Донського комерційного банку, 1891 р. В 1905р. будівля зазнала перебудову, приміщення мали досить різноманітне використання. В наш час тут міститься Міністерство фінансів АРК. Будинок лікаря Левіна за № 8 був побудований в 1900 р. та став знаменитим завдяки першій електро-світло-водолікарні Криму. В даний час будинок займає Східно – Український філіал Української фондової біржі.
На вул. К. Лібкнехта, №35 знаходиться будівля офіцерського зібрання 51-го піхотного Литовського полку, 1910-1913 рр. В 1922 р. в будинку розмістився Центральний музей Тавриди, а в 1936-1937 рр. – Сімферопольска картинна галерея (з 1966 р. перейменована в Сімферопольский художній музей). В 1980- 1990 рр. в музеї проводилась реставрація, в результаті якої було відновлено інтер’єри та елементи зовнішнього убранства.
На вулиці К. Маркса розташовується відразу декілька цікавих будівель: будинок, де розміщувався штаб Південного фронту під проводом М.В. Фрунзе в листопаді 1920 р.(вул. К. Маркса, №7), колишній будинок-притулок О.С. Таранова-Білозерова (“странноприимный дом для одиноких и больных воинов”),1926р. Сьогодні в приміщеннях будинку розмістилося Кримське медичне училище №1 (вул. К. Маркса, №28/10) та будинок колишньої Сімферопольської губернської чоловічої гімназії першої пол. 19 ст. (вул. К. Маркса, №32). Будинок, де жив Л. М. Толстой (1854-1855 рр.), – вул. Толстого, №4.
На вул. Горького, №4 можна побачити банк др. пол. 19 ст. побудований за проектом М.Краснова. В будинку під №5 знаходиться сінематограф “Баян”.

Його появу пов’язують з ім’ям Леоніда Сухомлинова, який в 1904 р. відкрив перший ілюзіон в Сімферополі, що згодом став сінематографом та кінотеатром. Будівництво арки в 1915 р. приписують М.П.Краснову. В наш час кінотеатр носить ім’я Т.Г. Шевченко. А будівля під №10 – будинок дворянського зібрання побудований за проектом І.Гоняєва в 1826 р. Сьогодні тут знаходиться бібліотека.
На вул. Гоголя, №14 знаходиться Центральний музей Тавриди, заснований в 1921р.
Церкву Трьох Святителів, вул. Гоголя, 16 закладено в 1900 р. , а вже в 1902р. розпочалися богослужіння і продовжувались до 1924 р.

Сімферополь Сімферополь

Будівля використовувалась під обласний архів, та як сховище бібліотеки.
Реставрація церкви почалась в 1989р. ,а в 1996р. – освячення.

Сімферополь Сімферополь

Храм Всіх Святих було зведено на кошти місцевого купця В.Б. Масленнікова і освячено 1864 р. на честь Успіння святої праведної Анни. Згодом храм було переосвячено на честь Всіх Святих. Церква Всіх Святих – єдиний храм в місті,який ніколи не закривався. Церква знаходиться поряд з Першим міським громадянським цвинтарем(Старим цвинтарем), вул. Об’їздна.
Фотоательє на вул. Пушкіна, №7 з’явилося на початку XX ст. Ця будівля до нашого часу зберегла свою спеціалізацію. Російський академічний драматичний театр ім. М.Горького(1911р.) архітектора О.М. Бекетова знаходиться на вул. Пушкіна, №15, а в будинку №18 з 1993р. розмістився Кримський етнографічний музей.

Сімферополь Сімферополь
Сімферополь

На вул. Одеській , №12 знаходяться грецькі торгові ряди кін. 19ст. та Свято – Троїцький жіночий монастир.
Першу дерев’яну грецьку церкву побудували тут в 1796р. В 1868р. стару церкву розібрали,а на її місці побудували нову простору будівлю за проектом І.Ф.Колодіна.

Сімферополь Сімферополь Сімферополь

З 1996 р. в Свято-Троїцькому соборі знаходяться мощі святителя Луки та чудотворна ікона Божої Матері “Скорботна”.
З 2003р. собор став жіночим монастирем.
Загалом монастир складається з Собору Трійці Живоначальної, Каплиці, Хрестильного храму Іллі Пророка.

Сімферополь Сімферополь

На вул. Кірова, №21 на перехресті з вул. Одеською знаходиться будинок Чирахова, архітектора Б.А. Зайончковського. В цьому будинку була відкрита перша біржа в Сімферополі, а також готель “Біржа”. Зовні будівля оздоблена драконами, тому сімферопольці називають його драконовим.
Будинок, в якому жив О. С. Грибоєдов (1825 р.) знаходиться на вул. Кірова, №25
Будинок казенної палати в стилі неоренесансу можна побачити на проспекті Кірова, №52.
Церква Костянтина та Єлени на вул. Жовтневій,№8 була закладена командиром полку російської армії Б. Тіщевевим в 1785 р., в колишньому будинку татарина.

26 травня 1787р. церкву відвідала імператриця Катерина ІІ. Церква входила до складу садибних будівель, що належали генерал-майору В. С. Попову. Один із його нащадків змінив первинний вигляд храму та добудував двоярусну дзвіницю. В 1914 р. церква була на грані ліквідації, але її врятували прихожани, хоча й не на довго. Через п’ять років церву було закрито напівзруйновано дзвіницю. Приміщення використовували під аероклуб та РАГС.

Сімферополь Сімферополь

4 листопада 2001р.храм знову відкрив двері для прихожан.
Кафедральний собор Петра та Павла на вул. Жовтневій,№16 було побудовано на прохання жителів міста в 1806р.
Перша будівля була дерев’яна.Після зведення в Сімферополі Собору Олександра Невського, собор Петра та Павла втратив дзвони та церковне начиння і згодом був закритий.

Сімферополь Сімферополь

В 1865 р. в зв’язку зі зростанням кількості населення з’явилася необхідність відновлення храму. Проект собору розробив архітектор К. Лазарєв. В 1866 р. будівництво церкви завершилось, а в 1870р. було закінчено внутрішні роботи храму.

В 1937 р. було припинено богослужіння , розібрано купол та дзвіницю, а будівлю передано під склад.В 1980-х рр. почалось відновлення собору в результаті чого змінився як зовнішній так і внутрішній вигляд будівлі. Собор має два престоли на честь святого Іоанна Кронштадтського та святого Серафима Саровського.
З 2003 р. собору Петра та Павла надано статус кафедрального.

Сімферополь Сімферополь
Сімферополь

Мечеть Кебір-Джамі, одна з найстаріших будівель міста, – вул. Курчатова, №4.
Побудована Абдурахманом-бек-Алі в 1508 р. на честь хана Султан-Менглі-Гірея.

Сімферополь

В 1736р. мечеть була спалена росіянами, але в 1740 р. її відновили. Перебудовували мечеть в 1907 та 1993-1994рр.

Сімферополь Сімферополь

В місті є ще одна мечеть Сеїд-Нафе 18-19ст., пров. Колодязний, №3.
На розі вул. Курчатова, №13 та вул. Студентської, №29 знаходиться Талмуд-Тора – будівля духовної школи для хлопчиків,1913- 1915 рр. Сьогодні в приміщеннях розмістився факультет фізичної культури Таврійського Національного університету ім. В.І. Вернадського.
Колишня Караїмська кенаса (1896) вул. Караїмська, №6. Колишній заміський будинок графа М. С. Воронцова на вул. Ялтинській, №2 неподалік парку “Салгірка” в стилі “ампір” з цікавим розписом інтер’єру побудовано за проектом архітектора Ф.Ельсона 1826-1827рр.. Поряд знаходиться кухонний корпус, стилізований під Бахчисарайський палац.
Поряд ,в парку “Салгірка”, знаходиться садиба академіка Петра Симона Паласа з одноповерховою будівлею, де виділено двоповерховий центр та колонаду знаходиться. Будинок було побудовано в 1797 р. в стилі російського провінційного класицизму. В 1895р. на базі будинку Паласа була організована “Школа садівництва, огородництва та виноградництва”
На вул. Гурзуфській на правому березі Салгірка на місці будинку, де жив та працював X.X. Стевен, видатний російський ботанік, засновник Нікітського ботанічного саду (1820-1863 рр.) встановлено пам’ятник вченому.
На початку 20ст. вул. Набережну, №1 прикрасила двоповерхова дача-особняк А.Ф. Динцера, власника найбільшого квіткового магазину Криму. В даний час в будинку розмістився шахматно-шаховий клуб.
На вул. Лейтенанта Шмідта можна побачити відразу два особняки К.Д. Ракова. Особняк під №15 побудовано в 1907 р. З 20- х рр. XX ст. в будинку розміщувався готель, в якому 8 лютого 1945 р. зупинявся У.Черчиль. Особняк під №7 імовірно теж належав К.Д. Ракову.
В Дитячому парку знаходиться 500-річний дуб “Богатир Тавриди”.
Будинок, що належав лікарю Ф. К. Мільгаузену (1811-1820 рр.), – вул. Київська, №24- єдиний будинок в стилі “сільський ампір” поч. 19ст., що зберігся в Криму.
На вул. Треньова, №11 можна побачити будівлю в аварійному стані – це будинок інженера- будівельника Рикова Я.
У місті жили і працювали академік П. С. Палас (1795-1810), поети О. С.Пушкін (1820), О. С.Грибоєдов (1825), хірург М.І.Пирогов, письменники Л. Н. Толстой, І.К.Карпенко-Карий, М. П. Старицький, артисти М. К.Заньковецька, М. С.Щепкін, академік І.В.Курчатов.

 


Переглянути Сімферополь на мапі більшого розміру

Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож


Booking.com - Найбільший сервіс пошуку готелів. Знижки 10% - 15%. Наш досвід бронювання.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Постійна знижка -6% з промокодом TUW6 . Наш досвід страхування.

INFOBUS.eu | Квитки онлайн - Інтернет-платформи з продажу квитків на автобус, Ж/Д, Авіа, наявність, акції.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*