Спільноти Travel Ukraine & World
Facebook Youtube Telegram Instagram Pinterest Twitter

вул. Ланжеронівська, Театральна площа

29.12.2011

Невелика вулиця Одеси, на якій свого часу концентрувалася величезна кількість кафе та готелів. Це вулиця, яку згадував Олександр Пушкін в своєму творі “Євгеній Онєгін”.

Перша згадка про Ланжеронівську вулицю з’являється в 1817 р. Названа вона була на честь О.Ф. Ланжерона – одеського градоначальника 1815-1822 рр.
В 1920 р. вулицю перейменували за прізвищем І.Ф.Смирнова-Ласточкіна, а в 1991 р. знову повернули назву Ланжеронівська.
Почнемо нашу мандрівку з Ланжеронівського спуску, №2, де в колишніх баржанах – будинках для ночівлі бездомних вантажників порту – розмістився музей Одесского порту ім. Ф.П. де Волана, бібліотека Одеського морського торгового порту, квартири та ряд інших організацій.

В 1891 р. тут зупинявся О.М. Горький. На будинку встановлено меморіальну дошку,що засвідчує даний факт.
Далі крокуємо безпосередньо вулицею Ланжеронівською.
В будинку №1, побудованому арх. Ф. Боффо в 1841 р. колись розміщувалась контора російської спілки Пароплавства та Торгівлі.

Одеса Одеса

Сьогодні будинок належить Чорноморському морському пароплавству.
Поряд знаходиться будинок №3, побудований в 1820-ті рр. арх. Д. Торічеллі, що належав графу О.М. Лідерсу.
Навпроти знаходиться Літературний музей, заснований в 1977 р. (вул. Ланжеронівська, №2). Будівля музею – це колишній палац князя Д.І. Гагаріна, побудований в 1850-х рр. за проектом архітектора Л.Ц. Оттона, в якому з часом розміщався комерційний клуб, банк, літературно-артистократична спілка та канцелярія одеського градоначальника М.І.Бухаріна.
Музейне подвір’я також не менш цікаве, тому що тут знаходиться справжній сад скульптур та пам’ятників.

Одеса Одеса Одеса

“Рабінович”, “Антилопа Гну”, “Пам’ятник грядучому генію”, “Сашка-музикант”, “Джинсовий Дюк”, “Зелений фургон”, “Одеса-мама”, “Одесит Міша”, “Шаланды, полные кефали …”, “Пам’ятник невідомому читачеві”, пам’ятник Ільфу та Петрову

Одеса Одеса

Далі крокуємо до Археологічного музею, який було засновано в 1825 р. чиновником та колекціонером І.П. Бламбергом (вул. Ланжеронівська, №4). Будівлю музею побудовано в 1883 р. арх. Ф.Гонсіоровським в стилі класицизму.
В музеї зберігаються давньоєгипетські, давньогрецькі, давньоримські експонати, а також знахідки, що сягають часів появи первісної людини.
Подвір’я музею прикрашає копія античної статуї “Лаокоон з синами”.

Одеса Одеса
Будинок №5 розташований на розі вулиць Ланжеронівської та Пушкінської – це колишній дохідний дім Клеймана побудований за проектом арх. Д. Торічеллі в першій половині 19ст. В будинку розміщувався також відділ англійської компанії “Вільсон Томас, син та Кo”. Нині це житловий будинок з адміністративними приміщеннями.
Навпроти Археологічного музею розташований Музей морського флоту – колишня резиденція Англійського клубу (вул. Ланжеронівська, №6). Будівлю побудовано в 1842 р. за проектом Д. Торічеллі в формах класицизму. Експозиція музею розповідає про розвиток кораблебудування починаючи з найпримітивніших форм.
На розі Ланжеронівської та Пушкінської також знаходиться будинок Г. Маразлі, 1835 р. побудований за проектом арх. Ф.К. Боффо. Згодом будівлю почали використовувати як готель “Європейський”. В 1911 р. в приміщенні готелю відбулися установчі збори Одеського Автомобільного товариства. Сьогодні це звичайний житловий будинок з адміністративними приміщеннями.
В будинку №9 розташоване Почесне консульство Німеччини.

Одеса Одеса

З вулиці Пушкінської відкривається неперевершений вигляд на боковий фасад Національного академічного театру опери та балету (пров. Чайковського, №1).

Одеса

Будівлю зведено у 1887 р. за проектом арх. Ф. Фельнера та Г. Гельмера у стилі віденського “бароко”.
Фасад та портал театру прикрашають скульптури героїв грецької міфології, а на фронтоні встановлені погруддя Пушкіна, Глінки, Грибоєдова, Гоголя.

Одеса Одеса

Театр займає помітне місце в культурному житті міста. Будівля театру є однією з найкрасивіших архітектурних споруд у Європі. Відвідування цього театру залишає незабутнє враження.
Тут бували видатні письменники та композитори, а на його сцені виступали великі співаки Шаляпін, Карузо, Собінов, танцювала Айседора Дункан.

Одеса Одеса
Одеса Одеса
Одеса Одеса
Одеса

Поряд з будівлею театру розташований колишній будинок Навроцького (вул. Ланжеронівська, №8), прикрашений скульптурою та ліпниною.
Будтнок зведено в 1891р. за проектом арх. І.Ф.Яценко.

Одеса Одеса

З 1892 р. тут знаходилась контора “Одеського листка”, редактором-видавцем якого був В.В. Навроцький. З 1919 р. приміщення перейшли до редакції газети “Одеський комуніст”, згодом – газети “Станок”. Тепер тут знаходиться районний РАГС.
Поряд в будинку №13 знаходиться готель “Моцарт”, 1910 р.
На розі вулиці Ланжеронівської та Катерининської під №15/17 знаходиться колишній будинок полковника Григор’єва, 1912р. (арх. Ю.М. Дмитренко). У цьому будинку в 1872 р. підприємець Я. Фанконі відкрив кафе “Fanconi”, що було свого часу найпопулярнішим місцем в Одесі.

Саме в цьому будинку був своєрідний штаб Мішки Япончика. Тут бували Бабель, Бунін, Маяковський, Гумільов, Шаляпін, Уточкін, Ільф, Петров та ін. За радянсьої влади приміщення використовували як їдальню №68.
За адресою вул. Ланжеронівська, №17 знаходиться корпус колишнього Рішельєвського ліцею, який займає близько половини кварталу. Задум побудови належав Рішельє, а відкритий був в 1817 р. вже Ланжероном. Зараз тут знаходиться піцерія “Пульчінелла”,різноманітні адміністративні установи та офіси.
Будинок №20/22 – це колишній торговий дім Страца, 1842 р.(арх. Д. Торічеллі). Нині в будівлі знаходиться контора банку, церква Ісуса Христа святих останніч днів, а також вільні приміщення.

Одеса Одеса

Де зупинитись:


Будинок Скаржинської під №24 на розі вулиць Ланжеронівської та Катерининської (арх. М.Г. Рейнгерца) слугував конторою компанії Зінгер, а в радянський час тут був Дім книги. Тут також розташовувалось кафе Робіна, ресторан “Україна”, а зараз контора банку. В цьомуж будинку був театр мініатюр. Його приміщення нині займає прокуратура.

Ліву частину вулиці Ланжероновської від Катерининської до Гаванної займають будівлі, де розташовані пошта, кафе, нотаріальні та юридичні контори, а права сторона – це переважно ресторани та кафе, а також відділ краєзнавчого музею.
На розі вулиці Ланжероновської та Гаванної в будинку №21 проживав з 1925р. О.Ф. Ланжерон, а на поч. 20ст. тут знаходилась майстерня сувенірів Г.Г. Папіча.Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*