Спільноти Travel Ukraine & World
Facebook Youtube Telegram Instagram Pinterest Twitter

Старокостянтинів

03.02.2012 1

Старокостянтинів — місто обласного значення, центр Старокостянтинівського району Хмельницької області. Розташоване на берегах річки Случ.

Старокостянтинів

Поселення засноване як село Колищенці (Колищенец, Поміщенці) вперше згадується в указі польського короля кременецькому старості від 5 березня 1505 р., щоб той “допустив Івана Лабунського у володіння селами Грибенинка, Сахнівці і Колищенці”.

Для укріплення своїх володінь від нападів татар зі сходу К. Острозький почав частинами викуповувати у родини Лабунських село Колищенці, а з 1561 р. Острозькі володіли селом повністю. До того ж 26 березня 1561р. князь отримав від короля Сигізмунда Августа привілеї на заснування міста.
Спочатку місто називалося Костянтинів, але після заснування О. Острозьким міста Новокостянтинова (нині село Летичівського р-ну Хмельницької обл.) на початку 17 ст. було перейменоване на Старокостянтинів.

Старокостянтинів Старокостянтинів

У 1571 р. Острозький закінчив будівництво замку та укріплень навколо міста. Всі ці заходи були пов’язані з тим, що через місто проходив Чорний шлях, котрим татари нападали на польські зелі.
Виходом з міста слугували троє воріт: Старицькі, Меджибіжські, Львівські.

Старокостянтинів Старокостянтинів

Господарські будівлі західної частини замку з церквою та баштою слугували стіною. У центрі замку височіла дерев’яна сторожова вежа.
Про велич та міць укріплень міста говорить те, що починаючи з 1575 р. кримським татарам жодного разу не вдалося взяти його приступом. Навіть тридцятитисячна орда не змогла подолати міцні мури.

Старокостянтинів Старокостянтинів

У 1593 р. під Старокостянтиновим були розбиті війська повстанців під проводом Криштофа Косинського, а в 1595 -1596 рр. через місто проходили війська під проводом Северина Наливайко.
У 1620 р. на Януші (Івані) Острозькому урвалася чоловіча лінія роду Острозьких, а землі перейшли у володіння князів Заславських.
У 1636 р. в замку було сім великих гармат, двадцять чотири склади продуктів харчування, 320 рушниць, дві бочки куль, кам’яний бастіон для зберігання пороху.

Старокостянтинів Старокостянтинів

Старокостянтинів

У 1648 р. під Старокостянтиновим, біля села Пилявці, відбулася битва козацької армії та армії під проводом Яреми Вишневецького та Домініка Заславського.
Селяни і міщани краю брали активну участь у визвольній боротьбі українського народу проти польського поневолення в 1648 -1654 рр.
З 1682 р. містом володіли князі Любомирські.
У 1753 р. тодішній володар Острозької ординації князь Януш Сангушко розділив землі між членами великого родинного клану, але з правом власного довічного користування.
В травні 1787 р. в замку зупинявся король Станіслав Август Понятовський.
З 1793 р. Старокостянтинів увійшов до складу Російської імперії.

Старокостянтинів Старокостянтинів

В кінці 19 – на початку 20 ст. в місті працювали цукровий завод, тютюнові фабрики, миловарня, свічковий, цегельний і салотопний заводи, маслобойні, кузні, цехи обробки шкіри, водяні млини.
В 1916 р. через місто пройшла залізнична колія Гречани-Шепетівка, що сприяло господарському розвитку міста.
На Старокостянтинівщині з 1917 по 1921 рр. 28 разів встановлювалась радянська влада.

До нашого часу збереглася частина палацового комплексу з баштою та Троїцькою церквою, дзвіниця та в’їзні ворота. Під замчищем знаходяться підвали з колодязями-камерами, що ведуть до річки.
Костел Іоанна Хрестителя та кляштор капуцинів з триарковою дзвіницею побудований на кошти Януша Сангушко італійським зодчим Паоло Фонтана в 1754р.
Руїни домініканського кляштору (1612 р.) з баштою (1570 р.).

Старокостянтинів Старокостянтинів Старокостянтинів

Сторожова башта входила в систему міських укріплень та слугувала дзвіницею прилеглої до неї міської церкви Воздвиження. Після того як старший син К. Острозького Іван прийняв католицизм і заснував домініканський кляштор, вежа стала частиною монастирського ансамблю, а церква Воздвиження перетворилася на костел.

В 30-х рр. 19 ст. царська влада ліквідувала монастир і лише з 1853 р. костел було освячено як міський Хрестовоздвиженський собор. Споруда костелу зазнала змін за проектом архітектора Е. Жибера отримавши риси псевдоросійського зодчества.
В 1919 р. петлюрівська армія перетворила архітектурний ансамбль на руїну.

Старокостянтинів Старокостянтинів

Під баштою збереглися підземелля. На одній із стін почав проявлятися образ Божої Матері.

Старокостянтинів Старокостянтинів Старокостянтинів

В місті можна також подивитися церкву Пресвятої Богородиці 1807 р., полкову Андріївську церкву, пам’ятний знак із погруддям К. Острозького(1991р.) та млин 1905 р.
 
Посилання:
Замок князів Острозьких. Історико-культурний центр-музей «Старий Костянтинів». Розклад, єкскурсійні послуги, мастер класи, та інше

 


Подивитись Старокостянтинів на мапі більшого розміруBooking.com
Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*