Спільноти Travel Ukraine & World
Youtube Telegram Instagram Facebook Pinterest Twitter

Перечин

30.11.2011 320

В Перечині варто оглянути бронзовий пам’ятник листоноші Федору Фекете.

Перечин (угор. Perecseny, словацк. Perecany, чеськ. Perecіn, польськ. Pereczyn, рум. Perecin) районний центр Закарпатської області розташований в улоговині Вігорлат-Гутинського хребта, поряд з вершинами Висока (429 м), Кичера (662 м), Княгиня (758 м), Ясиня (654 м), Синаторія (766 м), Новосільська скеля (766 м).

В околицях Перечина відкрито археологічні знахідки кам’яного, середнього кам’яного віків, могильники мідного і ранньозалізного віків.
Вперше Перечин згадується в 1399 р. Назву міста пов’язують з прізвищем землевласника Переча, який згадується в документах 1266 р., як похідне від слів “перечити” або “перечиняти” (заново перебудовувати), а також з перетином у цьому місці доріг та злиттям річок Уж і Тур’я.

Перечин Перечин

Дослідники мають ще одну версію походження назви міста, за якою село поділялось на дві половини – “верхній і нижній кінець”. “Нижній кінець” називали ще прашницею (висушеним болотом). Здійнята пилюка – “перич” на прашниці була знаком варті Невицького замку про наближення ворога.

З кінця 16 ст. в писемних джерелах латинської транскрипції село відоме під назвами “Perech”, “Perechnje”, “Pereche”.

Перечин Перечин

Приноблені перечинці брали активну учать у повстаннях 16 -17 ст. на чолі Волкаєм, М. Пастеляком, І. Бецою.
З 1671 р. Перечин став центром дистрикту Тур’янської долини, до якого увійшли сім навколишніх сіл.
У 1692-1693 р. село постраждало від нашестя сарани, а в 1700-1703 рр.неврожайні роки – жителі села вмирали від голоду та спалахів холери.

Після поразки визвольної війни проти Габсбургів, колишні володіння М. Берчені конфіскували на користь австрійської казни, а всі кріпосні повинності виконувалися на користь Ужгородської казенної домінії.
До 18 ст. Перечин був досить бідним селом. У 1831, 1873-х рр. у селі спалахує епідемія холери, а в 1881 р. – скарлатини.
У географічному словнику Угорщини 1839 р. Перечин згадується так: “Руське село в Ужанському комітаті… 70 – римо-католиків, 759 – греко католиків, 76 – євреїв. Греко-католицька парохіальна церква. Добувається мармур і вапняк. Надвірна контора. Землевласник – державна казна”.

Перечин Перечин

В кінці 19 ст. тут було прокладено залізницю УжгородВеликий Березний, що посприяло розвитку промисловості – відкрився тартак, на якому виготовляли шпали, побудовано лісохімічний завод товариства “Байнрін”.
Так виглядав герб Перечина в 1823 р.

Перечин

У 1872 р. в Перечині відкрито початкову школу. В 1903 р. населення села налічувало понад дві тисячі чоловік.

У 1902 р. утворилася перечинська римо-католицька громада. Віряни не мали свого храму, тому змушені були відвідувати греко-католицький храм св. Миколая, споруджений на г. Гурка. Лісохімзавод сприяв будівництву римо-католицького костелу св. Августина (вул. Толстого, № 44).

У 1905 р. італієць Франческо Гайотто придбав земельну ділянку біля підніжжя г. Гурка під будівництво костелу, завод виділив на будівництво 10 тис. крон, а решту грошей склали віряни.
Костел було освячено в день св. Августина в 1906 р. Корпус церковного органу був виготовлений у середині 19 ст. а внутрішні частини у 1920 – 1939 рр. Храм мав тридільний вівтар – центральний присвячено св. Августину, правий – Ісусу, лівий – Пречистій Діві Лурдській.
В архітектурному плані будівля костелу належить до еклектики, яка виникла у буржуазній Франції кін. 18-поч.20 ст.

Перечин Перечин

Довжина храму 24м, ширина- 9 м, висота-34 м. Костел має дзвіницю з двома великими дзвонами та одним малим.
Парафією опікується Місійна Конгрегація Святого Вікентія де Поля, яких ще називають отці-лазаристи або вікентійці.
1906 р. у місті з’явився також перший приватний двоповерховий будинок (вул. Жовтнева, №103).

Навесні 1918 р. до села почали повертатися з російського полону полонені, дезертири, поранені перечинці. У Перечині почав формуватися озброєний загін, який взяв під контроль весь округ. З хімзаводу вигнали ненависних майстрів і наглядачів. Жандарми і військові патрулі не моги нічого вдіяти. 14 січня 1919 р. Перечин окупувало чеське військо, але вже у квітні воно залишило село. Місцеві ліві намагалися встановити радянську владу, але невдовзі чехи повернулися.
За нової влади відбулися позитивні зміни . 1928-30 р. збудовано школу на 400 учнів. Розгорнуло діяльність товариство “Просвіта”, а при ньому – драматичний гурток, хор, духовий оркестр.

Перечин Перечин

У листопаді 1938 р. після Віденського арбітражу Перечин залишився у складі Карпатської Україні, а з березня 1939 р. село окупували війська генерала Горті, що стало для перечинців справжньою трагедією – було розстріляно вісім січовиків і просвітян. В пам’ять полеглих тут встановлено Меморіальний хрест.
У травні 1942 р. у приміщенні міської школи та казарм влаштовано в’язницю, де утримувалося 600 ув’язнених.
27 жовтня 1944 р. Перечин зайняли радянські війська. Поки ситуація на кордоні була непевна, через село пройшли тисячі возів з утікачами – східняками, галичанами й закарпатцями, які втікали від радянського режиму. 1945-47 р. у районі діяла підпільна організація ОУН-УПА у складі 44 осіб.
У 1946 р. в Перечині відкрито районну лікарню, утворено кооперативну спілку споживачів, відбудовано пекарню, запрацював лісопункт та районна друкарня, з’явилася районна газета. У 1947 р. створено артіль “Вапняк”, переобладнано телефонну станцію, у приміщенні колишньої синагоги відкрився будинок культури, а нині тут діє Ощадбанк (вул. Івана Франка, № 30).
В 1947 р. Перечин отримав статусу селища і районного центру.

У 1955 р. розбудовується комплекс Перечинського лісгоспу. У 1959 р. на лісохімкомбінаті було споруджено висотну реторту, яка за своєю потужністю була найбільшою в СРСР і другою в Европі.
Процеси періоду “перебудови” негативно позначилися на економіці Перечина. У 1985 р. почалася антиалкогольна кампанія, яка практично знищила місцевий соко-винний завод.

Перечин Перечин

З 2004 р. Перечин отримав статус міста.
В Перечині варто оглянути бронзовий пам’ятник листоноші Федору Фекете (ск. М. Белень), якого також зображено на барельєфі церкви в селищі Тур*ї Ремети, де він проживав. Пам’ятник знаходиться в сквері на центральній площі міста, а зроблено його на кошти Закарпатської дирекції “Укрпошти”.
У Закарпатті близько 200 населених пунктів мають статус гірських і листоношам доводиться щодня ходити пішки по 10 кілометрів. До того ж із майже тисячі закарпатських поштарів є лише кілька представників сильної статі.

Перечин. Пам'ятник листоноші Федору Фекете Перечин. Пам'ятник листоноші Федору Фекете

На відкриття пам’ятника було запрошено праправнука легендарного листоноші – кандидата філологічних наук, колишнього доцента Ужгородського університету – Івана Фекете.

Перечин. Пам'ятник листоноші Федору Фекете

Греко-католицька церква Св. Миколая, 2003 р. (вул. Толстого, №3) знаходиться майже в центрі міста
Місце під будівництво нового греко-католицького храму площею 550 кв. метрів було освячено 17 травня 1998 р.
У храмі зберігаються мощі св. Миколая Мірлікійського. Поклонитися мощам можна щодня за годину або ж під час богослужіння. Парафію обслуговує отець Михайло Молокус.

Перечин. Церква Св. Миколая Перечин. Церква Св. Миколая

Свято – Миколаївський православний храм, побудований в 1769 р. (за інишими даними1763 р. ) на г. Гурка (вул. Івана Франка).
Поруч знаходиться одноярусна дзвіниця зі старовинними дзвонами.

Перечин. Свято - Миколаївський православний храм Перечин. Свято - Миколаївський православний храм

Історичні джерела 1751р. згадують дерев’яний Свято-Миколаївський храм, який орієнтовно стояв трохи вище від мурованої церкви, на цвинтарі, де нині стоїть старовинний дубовий хрест.

Перечин. Свято - Миколаївський православний храм Перечин. Свято - Миколаївський православний храм

У 1997 р. у центрі містечка споруджено каплицю, де встановлено привезену зі Словаччини статую Діви Марії.
У Перечині є справжня Хресна Дорога – на найвищій точці міста встановлено дерев’яний хрест, до нього ведуть 14 капличок. Пожертви на зведення символу дороги Страждань Спасителя зробили як католики, так і православні, спонсори й меценати.

 

Де зупинитись

При зменшенні карти, можна побачити більше пропозицій. Наведить курсор на прямокутник з ціною для
того щоб побачити інформацію про помешкання, або натиснить щоб перейти на бронювання.


Booking.com

Де знаходиться

Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож


Booking.com - Найбільший сервіс пошуку готелів. Знижки 10% - 15%. Наш досвід бронювання.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Постійна знижка -6% з промокодом TUW6 . Наш досвід страхування.

INFOBUS.eu | Квитки онлайн - Інтернет-платформи з продажу квитків на автобус, Ж/Д, Авіа, наявність, акції.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*