Спільноти Travel Ukraine & World
Youtube Telegram Instagram Facebook Pinterest Twitter

Перевали на Закарпатті

08.12.2020 8286

Головні перевали Українських Карпат.

Більшість головних перевалів Українських Карпат знаходяться в сідловині Верховинського вододільного хребта, у схили якого глибоко врізані верхів’я річок.

Найзахідніший з них Ужоцький перевал, через який проходить шосе, що з’єднує Ужгород і Самбір. Він має висоту 852 м (у багатьох джерелах помилково вказано 889 м). Сьогодні Ужоцький перевал є важливою магістраллю не тільки для автомобільного, а й для залізничного транспорту. Тут прокладено 14 залізничних тунелів.

Наступний головний перевал на Верховинському вододільному хребті у південно-східному напрямку – Руський шлях – 1217 м – це пішохідний перевал і найбільшу цікавість становить для пішохідних туристів. Через нього можна перейти з Либохори у Львівській області до села Буковець у Закарпатській області.

Верецький перевал (Ворітський, Руські Ворота), як і Руський шлях та ще два наступних перевали знаходиться на вододілі річок Стрия та Латориці. Верецький перевал має висоту 840 м над рівнем моря. Сьогодні через Верецький перевал проходить шосе із Стрия до Мукачево та автомагістраль європейського рівня Київ – Чоп.

Дещо південніше Верецького на вододільному хребті знаходиться Середньоверецький перевал – 839 м. На під’їзді до нього із сторони Львівщини між селами Тухолька і Климець потрібно здолати ще один з двох Климецьких перевалів нижчого порядку, що з’єднують басейни річок Опір і Стрий. Висота нижчого 932,3 м, а вищого – 1001,2 м.

Басейни Опору (Дністра) і Вічі (Тиса-Дунай) з’єднує автомобільний Воловецький перевал (Бескид, Скотарський) висотою 974,5 м. Поблизу нього вододільний хребет довгим тунелем перетинає залізниця СтрийМукачево. Тунель протяжністю 1750 м.



Booking.com


Від верхів’їв Мізунки та лівої притоки Ріки – Лопушної до Ясинської улоговини широкою смугою простягається друга підобласть Вододільно-Верховинських Карпат – Привододільні або Внутрішні Ґорґани. Вододільна частина підобласті починається від Торуньського перевалу – 930,6 м і йде низькогір’ям з абсолютними висотами близько 1000 м. Через цей перевал проходить автотраса Долина – Міжгір’я.
Далі на вододільному хребті окремі вершини то піднімаються до 1200-1400 м (Вишківський Ґорґан – 1439 м) то опускаються до висот 1000-1200 м (Верх Чорної Ріки – 1269 м).

На відрізку Привододільних Ґорґан (1000-1200 м)знаходиться пішохідний на сьогодні Німецький перевал – 1177 м. Назва його походить очевидно від того, що в часи Австро-Угорщини та Чехословаччини на Закарпатті у верхів’ях Мокрянки сформувався осередок німецького заселення.

Головний карпатський вододіл в північному напрямку знижується до висот близько 1300 м та виходить на хребти Скибових Ґорґан – Кінець Ґорґану (1580 м), Тавпиш (1451 м), Таупширку (1464 м). У найвищій частині Привододільних Ґорґан і всієї геоморфологічної області Вододільно-Верховинських Карпат знаходиться умовно проїзний перевал Легіонів (1110,2 м). Його назва пов’язана з подіями першої світової війни. Тут в 1914 р. польські легіони, що складались переважно з юнаків віком 16-20 років, ціною своєї загибелі зупинили наступ російських військ на Закарпаття. Сьогодні на перевал із с. Бистриця (Івано-Франківська область) виводить ґрунтова дорога, яка у верхній частині брукована.

Далі у південно-східному напрямку головний карпатський вододіл виходить на хребет Братківської з вершинами Дурня – 1705 м, Гропа – 1759 м, Братківська – 1788 м, Руська – 1677 м, Штиришора – 1612 м, Чорна Клива – 1719 м.

На схід від Чорної Кливи головний карпатський вододіл заходить у межі Ясиня-Ворохто-Путильського низькогір’я. У зниженій частині вододільного хребта знаходиться Яблуницький перевал – 921 м, через який проходить шосейна дорога з долини Пруту в долину Чорної Тиси.



Booking.com

Неподалік від Яблуницького у східному напрямку знаходиться умовно-проїзний Вороненківський перевал – 879,3 м. Тут проходить залізниця, що веде зі Львова у Рахів.

Обігнувши з півночі розлогу Ясинянську міжгірну улоговину головний карпатський вододіл виходить на Полонинсько-Чорногірські Карпати. Спершу проходить вершинами хребта Кукул (1539 м), а далі на Говерлу (2061 м) і тягнеться у південно-східному напрямку до вершини Піп Іван (2028,5 м). Звідти через Васкуль (1731м), Щавник (1378 м), Радуль (1598 м) виходить на Стіг (1651 м). Від Стога починаються куполоподібні скелясті вершини Чивчинських гір. З безіменної вершини (1557 м) головний карпатський вододіл виходить за межі території України у Румунію.

Підготовлено за статтею Й. Гілецького “Перевали Українських Карпат”.

 

Де зупинитись

Для того щоб побачити більше пропозицій житла, рекомендуємо підлаштувати масштаб карти під ваш пристрій. Наведіть курсор на прямокутник з ціною для оримання інформації про помешкання, та натиснить щоб перейти на бронювання.


Booking.com

Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож


Booking.com - Найбільший сервіс пошуку готелів. Знижки 10% - 15%. Наш досвід бронювання.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Постійна знижка -6% з промокодом TUW6 . Наш досвід страхування.

INFOBUS.eu | Квитки онлайн - Інтернет-платформи з продажу квитків на автобус, Ж/Д, Авіа, наявність, акції.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*