Спільноти Travel Ukraine & World
Youtube Telegram Instagram Facebook Pinterest Twitter

Хуст. Долина нарцисів

02.03.2023 587

Карпатський біосферний заповідник “Долина нарцисів”, ур. Кіреші.

Унікальна пам’ятка живої природи – “Долина нарцисів” знаходиться на околиці Хуста в урочищі Кіреші між р. Тиса та р. Хустець. За легендою, саме у дзеркальних водах Хустеця, син річкового божества Кефісса і німфи Ліріопи – Нарцис побачив своє відображення, закохався і помер від туги. А на березі річки з’явилася ніжна квітка з холодною красою і з ароматом, який одурманює.

Хуст. Долина нарцисів
Дослідження показали, що природа цього унікального природного об’єкту Закарпаття походить ще з льодовикового періоду. Вчені припускають, що внаслідок певних геологічних катаклізмів, льодовик, сповзаючи з гір, захопив цілий пласт родючих порід з гірськими рослинами, серед яких були нарциси.

Популяція нарциса вузьколистого

Популяція нарциса вузьколистого (Narcissus angustifolius subsp. radiiflorus), який тут росте, унікальна тим, що знаходиться не в горах, а на рівнині 180-200 м н. р. м. Подібні природні об’єкти збереглися в Альпах, гірських районах Румунії та деяких Балканських країнах, однак менші за площею і на висоті понад 1000 м н. р. м.
Охороняти долину почали ще за часів Австро-Угорщини. Уряд Чехословаччини також приділяв увагу охороні заповідної зони. А от радянська влада не вагаючись провела меліоративні роботи на 50 га долини і віддала переорану землю під сільгоспугіддя і лише завдяки клопотанням професора В. Комендара значна частина території була передана під охорону Карпатському біосферному заповіднику. Площа заповідника становить 257 га, тут ростуть понад 500 видів рослин, 15 з яких занесені в Червону Книгу. Загальна площа нарцисових полів сягає близько 170 га.

Цвітіння в “Долині нарцисів” зазвичай починається у першій половині травня та триває близько двох тижнів. В цей період сюди приїжджають тисячі туристів не тільки з України, а й з-за кордону. Охоронці стежать, щоб відвідувачі не топтали і не зривали нарциси, а зухвалих порушників чекає штраф в розмірі близько 15$ за одну зірвану квітку. Але, на жаль, навіть такі заходи не вберігають квіти від знищення і “Долина” поступово зменшується. До неблагоприємного людського фактору додаються також природні – зміна вологості і клімату.

З “Долиною нарцисів” пов’язано багато переказів та легенд. За однією з них у володаря Хустського замку була дочка Руся, яку таємно кохав гончар Іванко. З нагоди повноліття доньки князь влаштував пишний прийом, де зібралися найзаможніші женихи округи. Прийшов привітати дівчину й бідний гончар, а в подарунок приготував надзвичайно гарну вазу, розмальовану зовні білими нарцисами. Дівчина відповіла взаємністю юнаку і молоді люди почали таємно зустрічатися в долині, неподалік від міста. Коли про ці стосунки дізнався батько дівчини, то в пориві люті схопив прекрасну вазу і кинув з кріпосної стіни. На ранок вся долина була вкрита білим килимом витончених нарцисів.

Появу Долини нарцисів пов’язують також з історією Нанківської чудотворної ікони Пресвятої Богородиці. За переказами, в кінці 17 ст. в селі Нанково з’явився образ Діви Марії. Місцева громада звернулася до власника поля, на якому відбулося чудо, з проханням побудувати на місці появи образу храм або каплицю, але землевласник відмовив людям. Віряни спробували вивезти ікону підводою, запряженою волами, але тварини не рушили з місця, Роздратований землевласник почав підганяти волів батогами і випадково вдарив ікону. На лику Богородиці з’явився шрам, а з очей потекли сльози. Рід землевласника був покараний за такий великий гріх, а ікону вивезли по долині річки Хустець. З того часу вздовж шляху, яким вивозили ікону, почали рости нарциси.

Ще одна легенда розповідає як турецьке військо захопило Хустський замок, а кмітливі жителі міста, на знак покори і пошани до переможців, принесли у дар подушки, набиті нарцисами. Ворожі воїни не знали, що нарциси – отруйні квіти, і заснувши на таких подушках, людина може більше ніколи не прокинутися.

Долина Нарцисів” Хустське відділення Карпатського біосферного заповідника
Час роботи: з 1 по 25 травня з 9.00 до 21.00

Вартість входу: Дорослі – 25 грн., студенти – 20 грн., школярі – 10 грн., після цветіння вартість квитка може бути меньшою. 

 

Де зупинитись в Хуст

При зменшенні карти, можна побачити більше пропозицій. Наведить курсор на прямокутник з ціною для
того щоб побачити інформацію про помешкання, або натиснить щоб перейти на бронювання.


Booking.com

 

Як доїхати

Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож


Booking.com - Найбільший сервіс пошуку готелів. Знижки 10% - 15%. Наш досвід бронювання.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Постійна знижка -6% з промокодом TUW6 . Наш досвід страхування.

INFOBUS.eu | Квитки онлайн - Інтернет-платформи з продажу квитків на автобус, Ж/Д, Авіа, наявність, акції.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*