Хуст, храми Хуста
В 1920-30-х рр. чехословацька влада досить ліберально ставилася до всіх релігійних конфесій. В кінці 1930-х рр. на Закарпатті налічувалось близько 410 тис. греко-католиків та понад 150 тис. православних, римо-католики, реформати та чисельна єврейська громада.
В цей період відбулося офіційне визнання православної церкви, що зумовило зростання громад цієї конфесії, будівництво храмів, монастирів та інших закладів. Сформувалося дві течії духовенства і громад – одна підпорядковувалася православній церкві Сербського Патріархату, а інша православній церкві Константинопольського Патріархату і зокрема голові чеської православної общини у Празі архімандриту Савватію. В історії Закарпатської православної церкви це явище відоме як “Савватіївський розкол”.
На Хустщині і загалом на Зкарпатті сподвижником православізації під юрисдикцією Сербської православної церкви був о. Олексій (Олександр Кабалюк), який в 1920-х рр. сприяв будівництву низки церков та монастирів.
На сьогоднішній день в Хусті функціонує більше 15 культових споруд різних конфесій – православного, греко-католицького, римо-католицького, реформатського, іудейського та ін. спрямувань. До Вашої уваги найцікавіші храми міста.
Костел Св. Єлизавети 14 – 18 ст. (вул. Жовтяна, №45)
![]() |
![]() |
Костел було побудовано в кін. 14 – на поч. 15 ст. римо-католицькою громадою та освячено на честь Св. Єлизавети. В кін. 15 ст. будівлю церкви було дещо перебудовано та оточено оборонним муром, тому костел відноситься до укріпленого типу храмів.
У 1524 р. переважна більшість місцевих жителів прийняли протестанство, тому храм став реформаторським.
Будівля церкви складається з вежі-дзвіниці 15 ст., нефа і з’єднаної з ними апсиди. Дзвіниця має три дзвони: великий – 1587 р., середній і малий -1683 р .
Храм має характерні для готики стрілчасті вікна та дверні прорізи.
Меценатами храму були Дьордь Ракоці, Ганна Лоньоі, Міхай Опофі, які зробили значний внесок у його перебудову та реконструкцію в 17 ст. Також в 1640 р. Іштван Бетлен подарував церкві срібний кубок та чашу.
Протягом 1774-1783рр. було проведено значну внутрішню перебудову церкви: зроблено кам’яну підлогу(збереглася до сьогодні), місця для сидіння, розташований на північній частині верхній ярус і корону храму.
Під час реставрації 2004-2005 рр. на південній стіні були виявлені старовинні розписи 15-16 ст., які успішно відреставрували. На фресках зображено угорських королів Ласло, Іштвана та графа Імре, яких було канонізовано.
Під підлогою храму знаходиться поховання (1708 – 1709 рр.). 18 червня 2006 р. за ініціативою Угорського інституту військової історії імена захоронених тут людей увіковічені на мармурових плитах.
Нині церква Св. Єлизавети – це діючий храм, що належить греко – католицькій громаді міста.
![]() |
![]() |
Римо-католицький костел Св. Анни, кін.18- поч.19 ст. (вул. 24 Жовтня, №40)
Перша письмова згадка про римо-католицьку парафію сягає 14 ст., проте в 1524 р. переважна більшість місцевих жителів прийняли протестантство, а разом з тим і римо-католицький храм Св.Єлизавети став реформаторським. Парафію було відновлено лише в 1765 р. У 1799 р. розпочалося будівництво сучасного римо-католицького костелу, оскільки реформати не віддали церкву Св. Єлизавети.
Розповідають, що джерелом будівельного матеріалу для храму стали руїни Хустського замку. Підтвердженням цьому є напис на стіні церкви латинською мовою: “Це частина замку Хуст, зруйнованого, але непереможеного більш сильного у престолі живого Бога”. Як свідчать архівні документи, цей напис у 1802 р. звелів зробити ксьонз піаністичного ордену Вікентій Шимеліус (Шимоншич).
Окрім права на завезення каміння із замкової гори, парафіянам було дозволено перенести у новозбудований храм дзвін і годинник із замкової годинникової вежі, що нині є безцінною реліквією міста. Годинник на вежі церкви показує середньоєвропейський час.
Нині тут зберігається стародавня ікона Св. Анни та позолочена монстація для Святих Дарів, які в 1859 р. подарували церкві її парафіяни. Ікона збереглася у своєму оригінальному вигляді і є головною святинею храму.
![]() |
![]() |
Синагога (вул. Майдан Незалежності, №11)
Хустської синагога кін. 19 – поч. 20 ст. – єдина постійна діюча синагога на Закарпатті з часу свого заснування.
![]() |
![]() |
Під час Другої світової війни, в будівлі синагоги зберігалися речі євреїв, яких вивезли німці. Будівля старої синагоги, перебудована на кінотеатр.
Радянська влада кілька разів намагалися забрати будівлю і перетворити її під клуб та взуттєву фабрику, але єврейські жінки цілодобово чергували під синагогою і не дозволили її захопити.
Будівля старої синагоги та нова синагога (дах будівлі видніється через два будики)
Нині єврейська община налічує 165 євреїв-прихожан. Молитва здійснюється кожну суботу. Пенсіонери та інваліди забезпечені безкоштовним харчуванням, гуманітарною допомогою та допомогою по господарству.
![]() |
![]() |
Діє також єврейська недільна школа, де вивчають іврит, історію Ізраїлю, культуру єврейського народу. Хустська синагога обслуговує Хустський район, села Довге, Буштино та Вишково.
Свято-Благовіщенський храм
У 1927 р. в Хусті утворюється православна громада, а в 1928 – 1929 рр. за сприяння о. Олексія (Олександра Кабалюка) для неї була побудована церква (нині вул. Керамічна, №13).
о. Олексій був настоятелем храму до своєї праведної кончини в 1947 р. Нині схимандрит канонізований до лику святих як преподобний Олексій Карпаторуський – сповідник.
![]() |
![]() |
Нині у Свято-Благовіщенському храмі перебуває ікона Матері Божої “Акафістна”.
На зворотному боці образу зберігся напис: “Свята Афонська Гора 1908 року липня 8-го дня. Ця ікона Пресвятої Богородиці подібна зовні і за розміром до чудотворного образа Афонської Богородиці із Заграфського монастиря, написана і освячена на Афоні, й дарується від ігумена руського Афонського Пантелеймонівського монастиря архімандрита Мисаїла духовному сину нашому, рабу Божому Олександру Кабалюку… Пресвята Богородице, порятуй раба Твого. Мати Божа, просвіти всіх заблудлих”.
Церква Вознесіння Господнього
![]() |
![]() |
Також в місті діє новий кафедральний собор св. Кирила і Мефодія (площа Незалежності, №17), нова церква на честь ікони Божої Матері “Всіх скорботних Радість” та комплекс милосердя на Червоній горі.
![]() |
![]() |
Де зупинитись в Хуст
При зменшенні карти, можна побачити більше пропозицій. Наведить курсор на прямокутник з ціною для
того щоб побачити інформацію про помешкання, або натиснить щоб перейти на бронювання.
Booking.com
Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим