Спільноти Travel Ukraine & World
Facebook Youtube Telegram Instagram Pinterest Twitter

Новоград-Волинський

15.01.2012 3

Новоград-Волинський – районий центр Житомирської області.
Вперше місто згадується під назвою Возвягель в 1256 р. в “Галицько-волинському літописі”. Роком пізніше, він був спалений дружиною князя Данила Галицького.

У 1340 році Звягель потрапляє під владу литовських феодалів, з середини XIV століття його господарями стають князі Звягельськіє, потім місто потрапляє у володіння графині Зубової. І в 1507 році великий литовський князь Олександр дарує місто князеві Костянтину Острожському. Основною спорудою нового поселення став замок, побудований в 1507 р. за наказом князя Костянтина Острожського.

Новоград-Волинський Новоград-Волинський

Після Люблінської унії 1569 року Звягель потрапив під владу Польщі.
Під час визвольної війни українськими козаками в 1648-51 рр. війсками Максима Кривоноса зруйновали частину стін і башт замку, та вигнали Польську шляхту з міста. Але після Андрушевському мирному договору Звягель знову потрапляє під владу Польщі.

Новоград-Волинський Новоград-Волинський Новоград-Волинський

Легенди Звягеля. Річка Случь, на якій розташовано місто, у давнину була глибоководною і судноплавною. Але в районі міста з-під води виступали підступні скелі. Ночами, в темноті кораблі пробивали про них днища і тонули. Тому в темний час доби і туманними днями, через річку натягався канат з підвішеними дзвонами. Вночі кораблі чіплялися за канат, а дзвоновий дзвін попереджав їх про небезпеку. Оскільки кораблі по річці плавали часто, то і дзвоновий дзвін лунав часто. Тому місто отримало назву Звягель, від слів “дзвонити”, “дзвін”, “звягать”.

Новоград-Волинський Новоград-Волинський Новоград-Волинський

По другій легенді, земля, на якій розташовувалося місто, була багата покладами залізняку. Тут з давніх пір виникло поселення, в якому головним заняттям чоловіків була ковальська справа. Річка біля міста робила крутий поворот і люди, що пропливали на кораблях, здалеку чули як “звягалі” мелені по ковадлах.

Новоград-Волинський Новоград-Волинський

Третя легенда розповідає про те, що жив на березі ріки Случь коваль, якого звали Звягелем. Він добре відомий був своєю майстерністю, і з його кузні постійно розносився передзвін молотів. Потім Звягель одружувався, побудував біля кузні будинок. З часом на цьому місці виникло місто, яке називалося ім’ям коваля, – Звягелем.

Новоград-Волинський Новоград-Волинський

Не обійшла доля Новоград-Волинський присутністю знаменитих людей. Бував в місті з своїм штабом видатний полководець М.И. Кутузов. У 1846 році в цих місцях побував Т.Г. Шевченко і описав річку Случь в повісті “Варнак”.

Новоград-Волинський Новоград-Волинський Новоград-Волинський

Нерозривно історія міста пов’язана з ім’ям великої української поетеси Лесі Українки. У державному архіві Житомирської області зберігається метрична книга Соборної Преображенської церкви за 1871 рік, в якій є запис про те, що 13 лютого по старому стилю в сім’ї колезького секретаря Петра Антоновича Тетерука і його законної дружини Ольги Петрівни народилася дочка Лариса. Будинок на колишній Житомирській, в якому народилася Л. Українка, зберігся до наших днів.

Новоград-Волинський Новоград-Волинський

Новоград-Волинський

 


Просмотреть Новоград-Волинський на карте большего размера
Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*