Спільноти Travel Ukraine & World
Youtube Telegram Instagram Facebook Pinterest Twitter

Гонорівка

23.02.2015 134 Коментарі

Палац в стилі італійської вілли, побудований в 1850 р. ,Станіславом Кошарським

Гонорівка — село в Піщанському районі Вінницької області. У центральній частині села зберігся парк та палац в стилі італійської вілли, побудований в 1850 р. Станіславом Кошарським (1800-?).

Одноповерховий мурований будинок покритий чотирьохсилим дахом. Фасади розчленовані пілястрами, стіни вінчає профільований карниз.

До Кошарських цими землями володіли Урбановські та Ярошинські, а з другої половини 19 ст. землі переходять до Ліпковських (шлюб Петра Бенедикта Ліпковського (1824-1904) та Станіслави Кошарської (1840 – 1893)).
Парк заклав відомий ландшафтний архітектор Едуард Франсуа Андре (1840-1911).

В 1904р. маєток переходить до Генріха Петровича Ліпковського (1866-1930).
У 1917 р. будівлю палацу було пошкоджено та пограбовано селянами, а після ремонтних робіт у 1934 р. тут розташували школу. Під час окупації німецькими військами шкільні приміщення перетворили на шпиталь, проте з 1943 р. школа відновила свою роботу. З 2008 р. Гонорівська школа переїхала в приміщення дитячого садка “Світлячок”.

Використана література: Aftanazy R. Materiały do dziejów rezydencji tom Xa.- Warszawa, 1991. – s.91-93

Гонорівка, палац Станіслава Кошарського

 

Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож


Booking.com - Найбільший сервіс пошуку готелів. Знижки 10% - 15%. Наш досвід бронювання.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Постійна знижка -6% з промокодом TUW6 . Наш досвід страхування.

INFOBUS.eu | Квитки онлайн - Інтернет-платформи з продажу квитків на автобус, Ж/Д, Авіа, наявність, акції.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі
Володимир 29.06.2023 19:34 Відповіcти
За народними переказами поселен ня заснував козак Гонор, звідси й назва села -- Гонорівка. У книзі "Історія міст і сіл Укр РСР" сказано, що Гонорівка відома з початку 18 століття, проте посилання на істо- ричні джерела не вказано. В 1747 році в селі побудовано першу церкву Івана Богослова, з українською мовою сповідання. Після другого поділу Речі Поспо- литої територію Брацлавського воєводства, в т.ч. Гонорівку, анек- сувала Росія. У 1793 році храм і прихід примусово перевели з уніатського підпорядкування під юрисдикцію російської церкви. Пейзажний парк "Оґруд" заклав перший власник села Гонорівки Юзеф Урбановський на місці природного лісового масиву. Від нього село успадкував молодший син Антоній. В кінці 19 століття реконструкцію парку здійснив відомий французький ботанік та садівник Едвард Андре. Гонорівський палац побудо- вано в 1840-1850 роках за проек- том відомого італійського архітек- тора Франческо Боффо (моя вер- сія), що будував у молодій Одесі. З сімдесяти його споруд половина збереглися до нашого часу. Серед них: Вороцовський палац, всесвіт- ньо відомі Потьомкінські сходи, палац Потоцького тощо. Ще в 20-х роках позаминулого століття Боффо побудував у сусідньому селі для місцевого шляхтича Миколи Чарномського красень- палац, що дуже нагадує Білий Дім у Вашингтоні. Гонорівський палац С.Кошарського -- єдина будівля в Україні, побудована в стилі італійської вілли. Польський історик Антоній Урбанський описує, що в Гоно- рівському палаці знаходилася колекція творів мистецтва, зокрема, картинна галерея, бібліотека, родинний архів панів Ліпковських, гербу Брохвіч. Саме Ліпковські були останніми влас-никами Гонорівки. Галерея скла- далася з картин відомих поль- Київ художників: Я. Матейки, Ю. Коссака, В. Чахурського, Ю. Бран- див, Е. Доманівського. Найбіль- шу цінність бібліотеки становила Радзивіллівська Біблія (у тексті А. Урбанського, Євангеліє) поль- кою мовою. Крім того, неабияку цінність мали рукописи польських авторів, в т.ч. часів польських повстань 18-19 століть. У 1916 в році в Гонорівській садибі гостював і працював майбутній класик польської літератури 20 століття Ярослав Івашкевич, який залишив свої спогади про село. Володимир КАРАМАН, краєзнавець, (За матеріалами власного рукопису книги "Гонорівка - перлинка України". Література до тексту: 1. Томілович Л. Історичні садиби Вінницької області. -- Чернігів: ВАТ "Редакційно-видавничий комплекс "Деснянська правда", 2011, с.42-44 2. Гонорівка//Історія міст і сіл Укра- їнської РСР: у 26 т., том Вінницька область, -- К., 1972, с.515.

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*