Спільноти Travel Ukraine & World
Youtube Telegram Instagram Facebook Pinterest Twitter

Луцьк, історія міста

16.11.2021 6623

Про Луцьк в народі казали: «В Луцьку все не по-людськи: навколо вода, всередині біда».

Луцьк (пол. Łuck, нім. Luzk, лат. Luceoria) – великий обласний центр Волинської області.
Вдале розташування на перетині торгівельних шляхів до західних та балтійських країн, судноплавні артерії з Києвом, портами України та іншими чорноморськими державами посприяли розвитку міста та перетворили його на важливий економічний центр.

Луцьк. Волинський Національний університет імені Лесі Українки.
 

Луцьк уперше згадується 1085 роком в Іпатіївському літописі як центр удільного князівства «Луческъ великий на Стыри». Першими його мешканцями були дуліби або лучани. Від слова «лучани» деякі дослідники виводять і назву міста.
Пов’язують назву міста також з характером русла річки Стир – вона тут робить луку. Лука – «кривизна, затока, вигин, берег затоки, берег річкової дуги».
Про Луцьк в народі казали: «В Луцьку все не по-людськи: навколо вода, всередині біда».

За легендою стародавнє місто започаткував Лука – вождь східнослов’янського племені дулібів. Польський історик Ян Длугош приписує заснування міста Київському князю Володимиру Святославичу і датує його 1000 роком, проте є дані, які свідчать,що місто існувало вже в 7 ст. Про нього згадує арабський географ Массуді, коли говорить про державу Валінана (співзвучно з «волиняни»).

Близько 1000 р. Володимир Великий приєднав Волинь до Київської Русі і збудував у Луцьку фортецю, яка витримала облогу військ польського короля Болеслава Сміливого, Андрія Боголюбського, галицьких князів Володимира Володаревича, Ярослава Осьмомисла, татаро – монгольської орди. Місто було надійною опорою на західних кордонах Київської держави.
У 1199 р. відбулося об’єднання Волинського і Галицького князівства у єдине Галицько-Волинське.

Луцьк. Луцький замок
 

В 1340 р. Луцьку надано статус столиці Галицько-Волинського князівства. У той самий час було зведено резиденцію – фортецю князя Любарта – Луцький замок. Місто мало вигідне оборонне розташування – з півночі та заходу межі визначалися вигином ріки Стир, на півдні протікав Глушець, а схід оточували непрохідні болота.

У 1387 р. польський король Владислав ІІ Ягайло усуває від влади сина Любарта князя Федора і передає місто своєму кузенові литовському князю Вітовту. Луцьк був обраний другою після Вільно резиденцією князя та став неофіційною столицею Литовського князівства.
Разом з Вітовтом до Луцька приїхали вірмени, які були чудовими будівничими. Майже всі кам’яні споруди Луцька, Львова, Кам’янця-Подільського зведені вірменами.

Луцьк. Луцький замок
 

У 1429 р. в Луцьку відбувається з’їзд наймогутніших монархів Європи з метою обговорення проблем захисту Європи від османських завойовників.
У 1431 р. відбулася переможна битва лучан проти війська польського короля Владислава ІІ Ягайла. Поляки змушені були укласти угоду про перемир’я. З 1432 р. Луцьк отримує маґдебурзьке право. У 1453 р. татари зруйнували частину міста і забрали в рабство кілька тисяч його мешканців. Саме в Луцьку українська політична верхівка переховувалася від татарського війська у кінці 15 ст. Тут свою резиденцію влаштовує і польський королівський канцлер Альбрехт Радзивілл.

 

В 1500 р. 15-тисячна татарська орда спалила Луцьк і ще кілька міст на Волині. Місто дуже швидко відбудовується та стає осередком міжнародної торгівлі.
В 1569 р. внаслідок Люблінської унії волинські землі переходять під владу Польщі, а Луцьк стає столицею новоутвореного Волинського воєводства.
1595 р. місто здобувають козаки Северина Наливайка і лучани беруть активну участь у селянсько-козацькому повстанні.



Booking.com

 

З кінця 16 ст. Луцький замок починає втрачати значення оборонної твердині, проте місто залишається світською і духовною столицею краю і навіть отримує назву – «Рим Волині». Окрім українців на той час в місті проживали литовці, поляки, вірмени, татари, євреї та караїми. Кожна громада мала свою святиню, систему податей, архітектуру та специфічне планування кварталів.

 

Для протистояння окатоличенню православного населення України на початку 17 ст. почали створюватися церковні братства. Одне з таких братств виникло також в Луцьку в 1617 р. В 1619 р. Луцьке православне братство отримало офіційне визнання короля з наданням привілею на будівництво церкви та притулку.

В 1648 р. відбулося повстання лучан на чолі з Федором Липкою та їх участь у Визвольній війні під проводом Богдана Хмельницького.
На межі 17–18 ст. Луцьк починає поступово занепадати. Місто ослаблюють пожежі, повені, епідемії, згасає українське культурне та релігійне життя. У 1702 р. у Луцьку було страчено Данила Братковського – громадського діяча та поета-сатирика, активного учасника під проводом Семена Палія.

В 1706 р. під час Північної війни Луцьк на кілька місяців захопили шведи. Місто було пограбоване і зруйноване.
В 1795 р. внаслідок третього поділу Польщі Західна Волинь переходить до Російської імперії. Столицею новоутвореної Волинської губернії стає Житомир, а Луцьк залишається центром повіту.
В 1846 р. місто відвідав Тарас Шевченко.

В 1879 р. до Луцька переїжджає родина Косачів. Леся Українка починає тут свою поетичну творчість.

Луцьк. Будинок Косачів
 

Наприкінці 19 ст. після побудови гілки Південно-Західної залізниці починається економічне піднесення Луцька. Станом на 1895 р. кількість мешканців міста становила 15 125 осіб.

Під час першої світової війни Волинь стає епіцентром запеклих боїв. З серпня 1915 р. по травень 1916 р. Луцьк окупований австрійськими військами. Влітку 1916 р. в околицях Луцька відбувся відомий Брусиловський прорив.
Після Лютневої революції 1917 р. над Луцьком вперше замайорів жовто-блакитний прапор. В квітні 1917 р. в місті створюється перше українське соціально-політичне товариство «Українська Громада». За гетьманату в серпні 1918 р. було утворено «Просвіту». 20 грудня 1918 р. до Луцька входять загони отамана Симона Петлюри. 16 травня 1919 р. в місто вступили польські війська, а згідно з Ризьким договором 1920 р. західна Волинь переходить до складу ІІ Речі Посполитої.

Луцьк
 

В березні 1921 р. Луцьк стає столицею нового Волинського воєводства. Починається активна відбудова міста. Будуються житлові дільниці для офіцерів та електростанції, відкриваються польські та європейські банки, лікарні та медичні установи, численні торговельні фірми, летовище, прокладаються мережі водопостачання і каналізації, покриваються бруківкою центральні вулиці, побудовано велотрек, спортзал із басейном, мости, кінотеатри, реконструйовано міський театр.

Луцьк. Волинський краєзнавчий музей (Будинок Волинського окружного земельного управління).1936 р. вул. Шопена, №20
 

Зведені у той час будівлі переважно у стилі конструктивізму. Яскравими зразками цього стилю є школа № 1, Національний банк, поштамт, Волинський краєзнавчий музей, будинок офіцерів, старий корпус університету, приміщення СБУ та багато інших.

Луцьк. Обласна філія Національного банку.1930-і рр. вул. Гpадний узвіз, №4

 

У 1928 р. Луцьк отримав залізничне сполучення зі Львовом, відкриються річкові пасажирські перевезення до Колок та Пінська та регулярне міжміське автобусне сполучення. Чисельність населення станом на 1939 р. становила 40 тис. осіб.
Восени 1939 р. внаслідок розподілу Польщі місто опиняється у складі СРСР та стає центром Волинської області Української РСР.

25 червня 1941 р. Луцьк був окупований німецькими військами. Під час війни в місті було утворено кілька єврейських гетто, де перебували близько 17 тисяч євреїв. У 1942 р. вони всі були знищені.

Луцьк. Синагога

 

В лютому 1944 р. місто було звільнене від окупантів.
У повоєнний період Луцьк поступово відбудовується і оновлюється.

Луцьк. Дитяча залізниця.1954 р. вул. Шопена, №14А

В 60-70-х рр. 20 ст. було затверджено нові кордони міської території, почалося будівництво потужних підприємств та житлових масивів, запущено тролейбусну лінію.
У 1982 р. з конвеєра автомобільного заводу зійшов 100-тисячний автомобіль.
Зі здобуттям Україною незалежності Луцьк зберігає провідні позиції в політичному, економічному, культурному та релігійному житті Волині. Станом на 2008 р. населення міста понад 202 тис. жителів.

Джерела: Знайомі незнайомці: Походження назв поселень України/А.П.Коваль- К.:Либідь, 2001.- с.33-34. Волинські єпархіальні відомості – 2006.– № 10 (23). Туристичний путівник «Волинь туристична». -К.: Світ успіху, 2008. – с.26-37. Старий Луцьк. Путівник, 2005.

 

Де зупинитись

Для того щоб побачити більше пропозицій житла, рекомендуємо підлаштувати масштаб карти під ваш пристрій. Наведіть курсор на прямокутник з ціною для отримання інформації про помешкання, та натисніть щоб перейти на бронювання.


Booking.com


Де знаходиться

Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож


Booking.com - Найбільший сервіс пошуку готелів. Знижки 10% - 15%. Наш досвід бронювання.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Постійна знижка -6% з промокодом TUW6 . Наш досвід страхування.

INFOBUS.eu | Квитки онлайн - Інтернет-платформи з продажу квитків на автобус, Ж/Д, Авіа, наявність, акції.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*