Тягинка

Тягинка – село Бериславського р-ну Херсонської області. Поблизу села виявлено поселення бронзи та скіфського часу (5-2 ст. до н.е.).

Після захоплення цих земель, турки під проводом перекопського хана Менглі-Гірея в 1491 р. на місці генуезького замку побудували фортецю Тягин або Трунь-Яструб, що складалась з цитаделі та укріпленого передмістя та була одним з форпостів Османської імперії на нижньому Дніпрі. Між фортецями через Дніпро було протягнуто ланцюги для унеможливлення руху річкою для запорожців. Існує навіть думка,що бій 1492 р. в районі фортеці між запорожцями та турками був першим бойовим хрещенням для тільки-но зародженої Запорізької Січі та початком існування унікального воєнізованого утворення.

Тягинка Тягинка

Фортеця припинила своє існування наприкінці 17 ст., у зв’язку з походами гетьмана Івана Мазепи у пониззя Дніпра. До наших днів збереглися рештки оборонних валів та частини міських укріплень.
Теперішня Тягинка була заснована в 1778 р., коли місцевість після перемоги чергової російсько-турецької війни 1768-1774 рр. почали інтенсивно заселяти селянами зі східних регіонів Російської імперії.

На високому валу, що залишився від зруйнованої в 18 ст. фортеці в 1992р. було встановлено пам’ятник на честь 500-річчя українського козацтва “Козацька Слава”. Монумент увінчаний скульптурою сумного архангела, що схилився на величезний меч та присвячений походу І.Сірка 1673 р. і розгрому татарської орди під Тягинкою в 1693 р. під проводом С.Палія. На лівому березі невеличкої річки, що впадає в Дніпро, в тому ж 1992 році встановлено іншій пам*ятник – гетьману Богдану Хмельницькому.

Тягинка Тягинка

В Тягинці є також міст збудований на межі ХІХ-ХХ століть як залізничний і відомий тим,що використовувався при зйомках художнього фільму “Невловимі месники”.

Тягинка

 


Переглянути Тягинка на карті більшого розміру
   
Тягинка, Бериславський р-н, Херсонська обл., пам’ятник “Козацька Слава” | Travel Ukraine & World