Херсон

Херсон – назва міста походить від грецького Херсонесос і означає “півострів”, “тиха бухта”.
Перше постійне поселення на території сучасного Херсону заснували близько 1730 р. на Карантинному острові вихідці із Запоріжжя, які в свій час воювали на стороні І.Мазепи проти Москви.

В 1737 р. під час російсько-турецької війни, російські війська побудували тут укріпний пункт та назвали його Олександрівський шанець.
В 1774 р. територія Херсону ввійшла до складу Росії. 18 червня 1778 р. Катерина ІІ підписала наказ про заснування міста. У Херсоні почалося будівництво верфі та фортифікаційних споруд.

В 1783 р. було спущено на воду перший великий корабель “Слава Катерины”.

Херсон Херсон

Серед визначних постатей міста того часу необхідно відмітити князя Г. О. Потьомкіна-Таврійського, керівника будівництва фортеці – І.А. Ганнібала – двоюрідного діда О. Пушкіна,визначного організатора флоту адмірала М. С. Мордвінова та адмірала Ф.Ф. Ушакова, полководця О.Суворова.
У 1907 р. залізнична колія з’єднала Херсон з великими містами країни, а у 1908 р. дала струм перша міська електростанція.
Вісь навколо якої розмістилося місто – це проспект Ушакова, що з’єднує залізничний вокзал з портом. До революції вулиця мала назву Говардовського,на честь англійського лікаря і філантропа Джона Говарда(1725-1790), який приїхав в Херсон в 1789 р., щоб допомогти в боротьбі з епідемією тифу. На його честь в 1828 р. також було встановлено обеліск з сонячним годинником та барельєфним бронзовим портретом лікаря(вул. Ушакова,52).

Херсон Херсон

Найстаріші квартали розташовані між Дніпром, вулицями Перекопською та Горького. На вулиці Комсомольській(№14,23,36) знаходяться декілька історичних будинків.
На вулиці 21 січня (№24) заслуговує уваги бібліотека 1896 р., побудована за проектом Ф.Гонсіоровського,нині міський РАГС, а на вулиці Червонофлотській – Греко-Софіївська церква в ім’я Різдва Пресвятої Богородиці 1778-1780р. (вул. Червонофлотська, №11).

Херсон. Греко-Софіївська церква Херсон. Греко-Софіївська церква Херсон. Греко-Софіївська церква

Заснували храм греки,які були одними з перших поселенців в Херсоні. Спочатку звели дерев’яну будівлю, а у 1808 році її було частково перебудовано у кам’яну та освячено в ім’я Різдва Богородиці.
Церква має два престоли нижній в ім’я Різдва Богородиці та верхній – св. Костянтина та Єлени. Цікаво те, що в церкві було встановлено іконостас та ікони привезені греками з батьківщини.
Незважаючи на бурхливі історичні події, що розгорталися в цій місцевості, церква зберегла свій первісний вигляд.

Херсон. Греко-Софіївська церква

На перехресті вул. Червонофлотської і 21 Січня знаходиться церква Різдва Пресвятої Богородиці (Монастирчик). Є дані,що церква була заснована 1799 р. трьома монахами. Храм відносився до Корсунського монастиря і служив його обійстям, а згодом був перетворений у звичайну парафіяльну церкву,що носила назву Святоріздвяна. Проте після 1930р. вона була закрита, а приміщення передано школі. З церкви зробили спортивний зал і навчальні майстерні. І лише в 2000 р. приміщення повернуто церкві.
Складські приміщення поч.19 ст. (вул. Червонофлотська, №29),а також житловий будинок 1820 р. (вул. Червонофлотська, №1).

Надзвичайно цікава вулиця Перекопська, де можна знайти резиденцію губернатора 1905 р. (вул. Перекопська, 6/2), нині тут розташовано палац дітей та юнацтва.

Свято-Катерининський собор 1781-1787 р. з дзвіницею (1810-15рр.), де було поховано князя Потьомкіна, а також Пантеон Херсонської фортеці (вул. Перекопська,13).

Херсон. Свято-Катерининський собор Херсон. Свято-Катерининський собор Херсон. Свято-Катерининський собор

Церкву будували під пильним наглядом Г.О.Потьомкіна, а присвячувалась вона Катерині ІІ, яка дала храму друге ім’я – Спаський. Іконостас собору прикрашали роботи відомого художника 18 ст. М.Шибанова.

З 1922 р. храму було завдано непоправної шкоди – спочатку пограбовано, а ікони та олтар знищені. Перед війною собор використовувався як зерносховище, згодом – як історичний музей. Лише в 1991 р. храм було повернуто релігійній громаді УПЦ.

Херсон. Свято-Катерининський собор Херсон. Свято-Катерининський собор

Серед фрагментів херсонської фортеці зберігся арсенал 1784 р.з колонадою (вул. Перекопська,10), нині міська в’язниця, а також “Телецентр” та “Комітет телерадіомовлення”.

Херсон Херсон

Арсенал будувався інженером І.Струговщиковим за проектом В. Ванрезанта з 1784 до 1788 р. Ця найбільша будівля фортеці була сховищем артилерії, зброї та боєприпасів для армії. На жаль, будівля дуже постраждала під час землетрусу в 1802 р. і була перебудована в 1812р. за проектом губернського архітектора І.В.Ярославского вже в стилі ампір. В 1884 р. проведились деякі перебудови приміщень для розміщення арештантського виправного відділу.
Збереглись також земляні вали з двома брамами кін. 18 ст. – на сході Очаківська брама

Херсон. Очаківська брама Херсон. Очаківська брама

на півночі – Московська брама та колодязь.

Херсон. Московська брама та колодязь

Церква св. Мучениці цариці Олександри 1898-1902рр. (вул. Перекопська,3).
Будувався храм за проектом К. І. Квінто, в стилі эклектизм. Церква вражала своею красою та багатством убрання. Особливо витонченим був мармуровий іконостас роботи Едуардса.

Херсон. Церква св. Мучениці цариці Олександри Херсон. Церква св. Мучениці цариці Олександри

Проте вже в травні 1922р. з церкви було вивезено всі коштовні речі, а сам храм закрито. З того часу приміщення слугувало і бібліотекою,і спортзалою, і кафе, а на сам кінець встановили станки і зробили майстерню. В 1992р. будівлю повернули віруючим.
Поряд з вулицею Перекопською розташований парк ім. Ленінського Комсомолу, де знаходяться залишки фортеці, ряд пам’ятників та незвичайний пам’ятник коромислу з відрами.

Херсон

На початку вулиці праворуч знаходится парк ім. В.І.Леніна (Денисівський парк, а пізніше – Олександрійський).
В центрі парку росте величезний дуб посаджений імператором Олександром ІІІ.

Херсон Херсон

Старий центр міста перетинає вул. Леніна, де можна побачити відреставрований Свято-Успенський собор (вул. Леніна,5), збудований купцями І.Сизарєвим та П.Фендриковим в 1798 р.

Церква хрестово-купольного типу, 46 м в довжину, 31 м в ширину та 40,5 м в висоту. Має два престоли: Св.Чудотворця Миколая Мирликійського та Св.Варвари,яку особливо шанували козаки.В 1828 р. Успенська церква стала міським собором. В 1833 р. дерев’яну дзвіницю перебудували на кам’яну, а в 1897 р. на ній було встановлено 11 – метровый шпиль з позолоченим хрестом.

З часом навколо храму з’явився ряд церковних будівель та металева огорожа з трьома кам’яними воротами. Собор мав 17-метровий іконостас, що містив 50 ікон. До наших днів збереглась лише Пресвята Богородиця, яка стоїть на півмісяці.

Херсон. Свято-Успенський собор Херсон. Свято-Успенський собор Херсон. Свято-Успенський собор

В радянські часи храм повторив долю більшості церков. Будівлю було переоблаштовано під спортивний клуб і лише в 1993р. повернуто віруючим УПЦ і розпочато її відновлення.
На перетині вулиць Леніна та Комунарів міститься колишня резиденція губернського суду (вул. Леніна 9),в якій зараз розміщено Краєзнавчий музей.

Херсон. Губернський суд Херсон. Губернська дума

Поряд, в колишньому будинку губернської думи (вул. Леніна,34) працює Художній музей.

Херсон. Губернська дума Херсон. Губернська дума

Серед храмів міста хотілося б відмітити також Свято-Духівський кафедральний собор 1810-1836 рр.(вул. Декабристів,36).
Храм побудовано на Привозній площі (Привоз), що була центром міської торгівлі за проектом 1810 р.,що належав губернському архітекторові І.В.Ярославському. Через постійний брак коштів будівництво тривало до 1836 р.
В соборі було освячено два престоли: Св. Архістратига Михаїла та Св. Священомучеників Херсону. У Святодуховській церкві не було дзвіниці. Її роль грала дзвіниця Преображенської церкви, що знаходилась поряд.В 1962 р., коли Катерининський та Успенський собори було зачинено Святодухівська церква отримала статус собору.

Херсон. Свято-Духівський кафедральний собор Херсон. Свято-Духівський кафедральний собор

З проспекту Ушакова відкривається вид на церкву, що знаходиться на старому міському цвинтарі.
Вона будувалась з 1804 р.до 1808 р. в стилі класицизму і була освячена и освячена на тижні Всіх Святих.
Незважаючи на те, що церква Всіх Святих неодноразово зазнавала перебудов, вона є цінною пам’яткою архітектури.

Херсон. Церква Всіх Святих Херсон. Церква Всіх Святих Херсон. Церква Всіх Святих

На цвинтарі біля церкви збереглися унікальні монументи кін. 18- поч.19 ст.ст.

Херсон. Церква Всіх Святих Херсон. Церква Всіх Святих

Церква Миколи-Чудотворця 1842 р. (вул. Доброхотова, 31). Побудована у передмісті Херсону на місці старої деревяної церкви 1819р. При церкві діяла церковно-парафіяльна школа. Після революції храм Миколи Чудотворця став першим, що виступив з програмою реформ та пристосування до змінених соціально-економічних умов. Під час окупації німецькими загарбниками храм Миколи Чудотворця був місцем церковно-патріотичної роботи.

Церква Стрітення Господнього (Сухарницька) 1889 р. (вул. Енгельса, 45). Церкву було зведено на кошти місцевого землевласника. Будівля побудована у формі чотирикутного хреста в стилі неокласицизму. Радянська влада зробила в церкві зерносклад,а згодом приміщення використовувалось для господарських потреб. Церква відновила свою діяльність у сорокових роках.

 


Переглянути Херсон на карті більшого розміру
   
Херсон, Білозерський р-н, Херсонська обл. | Travel Ukraine & World