Четфалва

Четфалва (угор. Csetfalva, за радянських часів – Четово) – мадярське село у Берегівському р-ні Закарпатської області розташоване на правому березі р. Тиса, неподалік від кордону з Угорщиною.

За легендою назва села походила від імені його засновника – поміщика Чета, який володів цим землями в період правління династії Арпадовичів.
Селом володіли різні феодали, а іноді навіть кілька. Та у 15 ст. навколишніми землями володіли поміщики Пал Сейчі та Д’єрдь Якаб.
В 1566 р. Четфалву розорили татари, а частина жителів потрапила в рабство.
У 1998 та 2001 рр. село сильно постраждало під час повеней. Тут споруджена найбільша на Закарпатті захисна дамба висотою 20 метрів.

В селі зберігся готичний реформатський храм 15 ст. та найвища в Закарпатті дерев’яна каркасна дзвіниця 17 ст., яка не має собі рівних серед дерев’яних споруд подібного роду на Україні.

Четфалва Четфалва

Сучасні математичні обчислення довели, що інженерне рішення цієї дзвіниці, яке забезпечило її стійкість, бездоганне. Башта стоїть прямо на землі, у неї немає ні вкопаних паль підстави, ні фундаментів.
Скромний зовні храм має розбиту на 60 квадратів дерев’яну стелю, розписану рослинними орнаментами. В одному з квадратів є дата – 1753 р., а в іншому – ім’я виконавця – Шандора Ференца та зображено теслярський інструмент – рубанок.

Четфалва Четфалва

Розписи є не тільки унікальною пам’яткою монументального декоративного живопису, але й свідченням творчих зв’язків українського та угорського мистецтв. На жаль, не відомо майстра, який виконував живопис.
Розписи стелі у вівтарі (1773 р.) не мають монументального характеру і свідчать про занепад декоративного мистецтва 17 ст.

Четфалва

Поруч зведено католицький храм Святого Духа (1998-2001 рр.) в модерністських формах, який почергово використовують римо-католицька і греко-католицька громади села.
Інтер’єр храму прикрашають різьблені розп’яття, чаші, свічники та амвон.

Четфалва Четфалва

 


Переглянути Четфалва на мапі більшого розміру   
Четфалва, Берегівський р-н, Закарпатська область, найвища в Закарпатті дерев’яна дзвіниця, реформатський храм, храм Святого Духа, найбільша на Закарпатті захисна дамба | Travel Ukraine & World