Дийда

Дийда (Дейда, Дідово, угор. Beregdеda) – село в Берегівському р-ні, Закарпатської області.
На території села археологами виявлено поселення епохи міді (3 ст. до н. е.), бронзи (2 ст. до н. е.) та раннього заліза (4-8 ст. до н. е.).

На околиці Дийди, в урочищі Кірва, на піщаному острівці-пагорбі оточеному болотом дослідниками було виявлено давньоруське городище-замок (11-13 ст.), яке називають Озерним або просто Дийдівським. До поселення можна було дістатися двома дерев’яними мостами, які в разі небезпеки можна було підпалити. За монографією краєзнавця Т. Лєгоцького це був невеликий глиняний замок з внутрішнім діаметром 25 м, оточений трьома ровами та дамбою. Документальних згадок про споруду не збереглося, а за легендами це був притулок розбійників. Ким і коли його було зруйновано не відомо. Тут також знайдено залишки посуду 14 – 16 ст., що свідчить про тривалий період заселення пагорба.

Сучасне село утворено в 1957 р. внаслідок об’єднання угорського села Берегдийда та угорсько -словацького села Мезевгомок (Гомок), що знаходились один від одного на відстані менше ніж 1 км.

Село Мезевгомок територіально входило до угорського королівства та належало сім’ї Гомокі, а в 1440 р. було віддане під заставу. В 1567 р. внаслідок спустошливого нападу орди кримських татар 1566 р. в селі була заселена лише одна земельна ділянка. В 1647 р. одна частина села належала сім’ї Голомбоші, а інша – Перені. З часом поселення перейшло у власність сімей Лоньої та Ергеші.

З 16 ст. село має греко-католицьку церкву.

Дийда Дийда
Село Берегдийда в 16 ст. стало місцем проведення жупних зборів. У другій половині 15 ст. власниками села були Ержебет Сіладі (мати короля Матяша), Янош Корвін, Жигмонд та Ернев Чакторняї . У 1540 р. король Фердинанд І наказав зареєструвати власником села Мігаля Бюді. У 1566 р. поселення постраждало від нападу татар. У 1609 р. землями заволодів Ференц Даровці. Після 1849 р. австрійський уряд конфіскував місцевий завод Жигмонда Перені з виробництва квасців разом з землеволодіннями барона.

Дийда Дийда

В 1556 р. місцеві жителі прийняли реформаторську віру. Для служб використовували римо-католицьку церкву, побудовану в 15 ст. Будівля храму проста, досить мініатюрна, але з непропорційно товстими стінами. Дзвіниця храму побудована пірамідально з завершенням у вигляді шатра. Дослідники архітектурних пам’яток Закарпаття припускають, що стіни церкви свого часу прикрашали фрески. Сучасного вигляду храм набув в 1903 р. В 2003 г. будівлю відреставровано.

На місці колишнього дийдівського піщаного кар’єру та болота Чорний Мочар (загальна площа 14 000 га) утворилося озеро розміром понад 60 га,яке стало улюбленим місцем відпочинку для місцевих жителів та гостей з інших районів та областей. За легендою в озері живе величезний чорний змій, який забирає людей, що осмілилися влаштувати нічне купання.

 


Переглянути Дийда на мапі більшого розміру   
Дийда (Дейда, Дідово, угор. Beregdеda), Берегівський р-н, Закарпатська область, урочище Кірва | Travel Ukraine & World