Квасово

Квасово (угор. Kovaszo) – село в Берегівському р-ні, Закарпатської області розташоване на правому березі р. Боржава.
Є дві версії походження назви села: переша – від слова “квас”, а друга – від гірських кременистих порід, які оточують село.
На території села було знайдено клад грецьких монет 4 ст. до н.е.

В Квасово збереглися руїни замку, перші згадки про який сягають 12-13 ст.
Це був типовий лицарський середньовічний замок побудований в романському стилі на 15м-ій скелі. За своєю формою він нагадував неправильний трикутник, мав вежу діаметром 12м, був оточений 6м-им муром та ровом, який заповнювався водою з річки. Замок виконував оборону функцію на сухопутному “соляному шляху” і контролював вихід із Боржавської долини.

Квасово. Руїни замка Квасово. Руїни замка

В 1390 р. угорський король Жигмонд (Сигізмунд І) Люксембург (р.п. 1387 – 1437) дарує замок Яношу Надьмігайї. Після його смерті замок відійшов до сім’ї Баторі, а через століття до родини Екчі.

В 40-х рр. 16ст. Єлизавета Екчі продає замок Павлу Мотузнаї, який поставив собі за право грабувати місцевих селян та феодалів, а також нападав на каравани, що йшли з Марамороша до Угорщини. У зв’язку з численними скаргами дворян Бережського комітату, угорський сейм у м. Пожоні у 1564 р. постановив зруйнувати замок та конфіскувати майно власника на користь держави.

Що цікаво, дворянському ополченню та загону королівських військ довелося руйнувати та грабувати заздалегідь покинутий людьми замок, що надзвичайно їх розлютило. Мотузнаї втік до сусіднього Бронецького замку, де його прихистив соратник- розбійник Бринде.

Квасово. Руїни замка Квасово. Руїни замка

Зруйнований замок з часом було відновлено і він ще до 1623 р. належав роду Мотузнаї. Після смерті Гедеона та Жигмонда Мутузнаї замок було передано у володіння Петеру Редеї, а в 1627р. новим власником замку став Давид Шикован-Біловарі.

Згідно з описами кін. 19 ст. замок мав перший поверх, в вікнах стояли металеві грати, дах був вкритий гонтом. На подвір’ї був колодязь з викарбуваною датою “1794”.

Обставини, за яких замок було остаточно зруйновано, невідомі. На жаль, завдяки неабияким старанням місцевих жителів, те що залишилось від замку було просто розтягнуто, камінчик за камінчиком, на власні потреби і нам залишається тільки здогадуватись, що то була за споруда.

Квасово. Руїни замка Квасово. Руїни замка

В 1808 р. більша частина території села належала Ференцу Погані, а інша частина земель родині Перені.
Садиба Погані знаходиться неподалік від замку. В радянський час будівля слугувала складським приміщенням.

В Квасово є також греко – католицька церква 1895 р.

Квасово

 


Переглянути Квасово на мапі більшого розміру   
Квасово (угор. Kovaszo), Берегівський р-н, Закарпатська область, руїни замку, угорський король Жигмонд, греко – католицька церква | Travel Ukraine & World