Мужієво

Мужієво (угор. Nagymuzsaly) село в Берегівському р-ні, Закарпатської області розташоване неподалік районного центру м. Берегово. Колишня назва – Мужай.
Археологами виявлено поселення пізнього палеоліту(близько 20 – 15 тис. р.), а також вироби епохи пізньої бронзи (кінець 2 тис. до н. е.).

Перша письмова згадка про Мужієво сягає 1114 р.
Поселення належало Угорському королівству і неодноразово змінювало власника – феодала та закладалося за борги.
В 1566 р. Мужієво спустошили кримські татари.
Про солідний вік села свідчать залишки домініканського костелу Іоанна Хрестителя, 1117 р. (ймовірно перебудований в 14-16 ст.), які можна побачити відразу при в’їзді в Мужієво.

Мужієво. Домініканський костел Мужієво. Домініканський костел

Це зразок раннього кам’яного готичного будівництва Закарпаття 16 ст.
На жаль в 1657 р. був зруйнований, як і село в цілому, військами під проводом князя Любомирського.

Мужієво. Домініканський костел Мужієво. Домініканський костел

Є в селі ще один костел 14-15 ст. з дерев’яною дзвіницею 18-19 ст.
Готичними елементами храму є стрілчасті вікна та західний портал.

Мужієво. Костел 14-15 ст. з дерев'яною дзвіницею 18-19 ст. Мужієво. Костел 14-15 ст. з дерев'яною дзвіницею 18-19 ст.
Мужієво. Костел 14-15 ст. з дерев'яною дзвіницею 18-19 ст. Мужієво. Костел 14-15 ст. з дерев'яною дзвіницею 18-19 ст.

Історичні дані свідчать, що в Мужієво добували золото ще кельти, римляни та турки. Лише в середньовіччі турки за 200 років вивезли близько 20 т золота. З 1999 р. в Мужієво діяв рудник. Глибина залягання руди – 180 м. В середньому з 1 т руди отримують 6 г золота. Рудник є одним з найперспективніших на Україні. Але є й інша сторона медалі – це постійно зростаючий показник смертності місцевих жителів від онкологічних, серцево-судинних та захворювань шлунково-кишкового тракту, що тісно пов’язують з роботою рудника. Аналізи питної води показали, що вміст свинцю перевищує норму у 23 рази, кадмію у 8, 2, до того ж присутній надлишок марганцю, заліза, цинку та інших важких металів. Аналогічні результати показали аналізи грунту. На превеликий жаль, ні керівництво рудника, ні влада не прийняли ніяких запобіжних заходів. За останніми даними в квітні 2010 р. підприємство оголосили банкрутом.

 


Переглянути Мужієво на карті більшого розміру   
Мужієво, Мужай (угор. Nagymuzsaly), Берегівський р-н, Закарпатська область, залишки домініканського костелу Іоанна Хрестителя 1117 р. | Travel Ukraine & World