Ділове

Ділове (угор. Terebesfejerpatak, словац. Tribusany Biely Potok, рум. Tribusa Alba) – село в Рахівському р-ні, Закарпатській області розташоване за 50 м від українсько-румунського кордону.

Назва Ділове згадується в документах з 1901 р., а офіційно було перейменоване в 1946 р. До того село носило назву Трибушани (згадка від 1615 р.), бо за місцевою легендою тут жили три брати Бушани. А Діловим почали назвали, бо в селі мешкали “ділові люди”.

Ділове Ділове

Загалом Ділове утворене злиттям двох сіл – Трибушан та Білого Потоку.
У 19 ст. в скелях гори Довгарунь добували залізну руду. Середньовічні штольні збереглися й дотепер.
У 1861 р. в селі було побудовано склодувний завод.

В 19 ст. Ділове заселили поляки, чехи, німці, словаки, італійці, які прокладали для Австро-Угорщини залізничну колію в горах.
За переписом 1935 р. в селі проживали – 1000 українців, майже 300 євреїв, 200 угорців, 60 чехів і 70 осіб інших національностей.

Ділове Ділове

У селі діють чотири церкви.

Дерев’яний трибушанський храм Успіння Пресвятої Богородиці, 1750 р.
За легендою церкву звели на місці, куди впав дзвін пошкодженої блискавкою каплиці з урочища Малий Подерей.
В 1949 р. храм закрили, а з 1960-х рр. тут діяв місцевий краєзнавчий музей, що вберегло будівлю від перебудов та зберегло її первинний інтер’єр.

Ділове Ділове

В 1995 р. храм віддано місцевій греко-католицькій громаді та переосвячено на Різдва Богородиці.
Фасад будівлі був поновлений силами вірян та небайдужих жителів села.
Поряд знаходиться новий мурований храм.

Ділове Ділове

Петропавлівська церква,1860 р., розташована на протилежному березі Тиси біля білопотоцького кладовища.

Ділове Ділове

Четвертий храм Ділового – каплиця 1990-х рр., яку використовує римо-католицька громада села.
У Діловому також є мармуровий кар’єр і саме тут починаються туристичні маршрути на гору Піп-Іван. Перш ніж вирушити в гори, необхідно зареєструватися на прикордонній заставі.

Поблизу села Ділове, в урочищі Круглий, обабіч дороги розташований геодезичний знак та стела географічного центру континентальної Європи.

Ділове Ділове

Геодезичний знак у вигляді зрізаної піраміди установили тут в 1887 р. На прямокутному постаменті викарбувано напис латиною: “Locus Perennis Dilicentissime cum libella librationis quae est in Austria et Hungaria confectacum mensura gradum meridionalium et paralleloumierum Europeum. MD CCC LXXXVII”,- що означає – “Постійне, точне, вічне місце. Дуже точно, зі спеціальним приладом, виготовленим в Австро-Угорщині, за шкалою меридіанів та паралелей, встановлений центр Європи. Рік 1887”.

Ділове Ділове

Оскільки знак виглядає досить скромно, було вирішено доповнити його. Розробку проекту доручили архітектору-художнику С.С. Козураку. 27 травня 1977 г. біля старого знаку була встановлена стела висотою 7,2 м. Паралельні лінії стели символізують чотири сторони світу, а шар – планету Земля.

Ділове

Тут завжди багато бажаючих сфотографуватися.

Ділове Ділове

Уродженцем Ділового є “закарпатський Остап Вишня”, відомий під псевдонімом Марка Бараболі – письменник, сатирик, а за фахом учитель – Рознійчук Іван Федорович.

Рознійчук Іван Федорович. Псевдонім Марка Бараболі

 


Переглянути Ділове на мапі більшого розміру   
Ділове, Terebesfejerpatak, Рахівський р-н, Закарпатська область, географічний центр континентальної Європи, Петропавлівська церква, дерев’яний храм Успіння Пресвятої Богородиці, україно-румунський кордон | Travel Ukraine & World