Новоселиця

Село Новоселиця Виноградівського р-ну, Закарпатської області розташоване в південно-східній частині хребта Гута, біля державного кордону з Румунією. Перша письмова згадка про Новоселицю відноситься до 1619 р.

В селі знаходиться унікальна дерев’яна церква 17 ст. – Церква Успіння Пресвятої Богородиці, яка є найменшою дерев’яною церквою готичного стилю на території Закарпаття.
За своїм типом Успенська церква належить до дерев’яних церков Потисся та має бездоганні пропорціі.
У бабинці зроблено напис про те, що “храм робив Кочалович у 1669 році”.

Новоселиця. Дерев'яна церква Успіння Пресвятої Богородиці Новоселиця. Дерев'яна церква Успіння Пресвятої Богородиці

Церква побудована з величезних дубових брусів, дах вкритий лемехом. В плані будівля має маленькі вікна (55 на 50 см) і низькі вхідні двері (127 см), наріжні врубки, характерні для 15-16 ст. , глуха стіна між бабинцем та навою з дверним прорізом (136 см). Шибки на вікнах збереглися у стародавній формі – круглі скельця оправлені дубовими рейками.
На косяках вхідних дверей присутнє різьблення з солярних знаків, “зубчиків” та “мотузків”.
На початку 19 ст. був встановлений новий іконостас в стилі рококо.

При черговій реставрації в 20 ст. на наві та центральному склепінні був виявлений стінопис, вік якого, на думку фахівців понад 300 років. Конкуренцію в даному випадку може скласти церква в селі Олександрівка, Хустського р-ну, але в новоселицькому храмі настінне малювання збереглися більш повно. Розписи відносять до галицької та народної шкіл стінопису 17-18 ст.

Новоселиця. Дерев'яна церква Успіння Пресвятої Богородиці Новоселиця. Дерев'яна церква Успіння Пресвятої Богородиці

Стінопис виконано на дубових брусах. Стики брусів закладені папером або дерев’яними плішками. На стіну наносився тонкий клеєкрейдяний грунт , по якому потім малювали фарбами, що готувались з пігментів мінерального походження і закріплялись на тваринному клею.

Поруч з церквою стоїть квадратна в плані двоярусна дзвіниця вкрита наметовим дахом. Нижні горизонтальні вінця захищені піддашшям, каркас верхнього ярусу вкрито вертикальною шалівкою, в якій зроблено голосники.

Успенська церква та стінопис реставрувались львівськими майстрами в 1979-1982 рр. На жаль, за браком коштів, будівля не доглядалася належним чином, і як наслідок від протікаючого даху значно пошкоджено унікальний стінопис.

Новоселиця

Церква діяла до 20-их рр. 20 ст. Нині храм має статус музею. Для того, щоб потрапити до церкви-музею, необхідно попередньо домовитись з директором, пані Наталією Вамош: +38(097)641-47-45

 


Переглянути Новоселиця на мапі більшого розміру
   
Новоселиця, Виноградівський р-н, Закарпатська область, дерев’яна церква Успіння Пресвятої Богородиці | Travel Ukraine & World