Великі Ком’яти

Село Великі Ком’яти, Виноградівського району, Закарпатської області розташоване в долині р. Боржава.
На території села виявлена стоянка епохи пізнього палеоліту (15-10 тис. р.).
Легенда походження назви села пов’язана з трьома пагорбами, на яких воно зараз розташоване. Розповідають, що на трьох горбах колись жили три куми – кум, я і ти – звідси початкова назва Кум’яти, яка з часом видозмінилась у Ком’яти. Великими вони стали після того, як об’єдналися з Малими Ком’ятами та присілком Завадка в одну адміністративну одиницю.

Перша письмова згадка про село датується 1345 р. У період феодалізму Великі Ком’яти було власністю угорських баронів Перені.

Деякі історики вважають, що саме з Великих Ком’ят походить філософ, гуманіст та високоосвічена людина Бенедек Ком’яті, який здійснив переклад угорською мовою частини Біблії та 13 листів Апостола Павла. Однак насправді батьківщиною цієї славетної людини є Братислава (Погонь), де він довгий час був каноніком (духовною особою).

На території Великих Ком’ят є мурована греко-католицька церква св. Архангела Михаїла, 1790 р. Церква має чіткий поперечний неф апсидоподібного типу та високу триярусної вежу з бароковим верхом. За часів радянської влади в церкві був етнографічний музей. У 1991 р. храм повернули віруючим.

Великі Ком'яти. Греко-католицька церква св. Архангела Михаїла Великі Ком'яти. Свято-Духівський храм

В 1992 р. в Великих Ком’ятах засноване Хустське духовне училище. На території училища діє Свято-Духівський храм,1906 р., де збереглися розписи Й. Бокшая.

В селі також працює старовинний дерев’яний млин.

 


Переглянути Великі Ком’яти на мапі більшого розміру
   
Великі Ком’яти, Виноградівський р-н, Закарпатська область | Travel Ukraine & World