Вилок

Вилок – селище міського типу в Виноградівському р-ні Закарпатської обл. розташоване на кордоні з Угорщиною. Переважна більшість населення тут угорці.
Назва селища походить від угорського слова “Tiszaujlak”, що означає “нове поселення на Тисі”.
В 13 ст. на місці сучасного селища існувало село Ніртелек, яке з 1270 р. належало феодалам Гунг-Пазман. Наприкінці століття село стерла з лиця землі повінь.

В 1300 р. землю було передано синам графа Марцелавса, а через чотири роки на місці колишнього Ніртелека виникло нове село під назвою Уйлок (пізніше називалося Вуйлок), але за селом все ж закріпилася назва Вилок.
Відомо, що вже в 1332 р. в селищі була римо-католицька церква, будівля якої, на жаль не збереглася до наших днів, оскільки село не один раз страждало від татарських набігів.

Вилок Вилок

В 1417 р. в селі було побудовано склад для солі, що перевозилася з Солотвинських солерудників. Будівля складу збереглася до наших днів. Нині тут знаходиться українська школа №1.

Вилок Вилок

14-16 липня 1703 р. у цій місцеості повстанці-куруци здобули перемогу над загоном комітатських ратників. З нагоди цієї події в 1906 р. на кордоні між селищем Вилок та селом Тисобикень було встановлено пам’ятник із зображенням турула (так на тюркській звучить назва птаха сокола). В 1945 р. пам’ятник зруйнували, але 16 липня 1989 р. монумент було відновлено у первісному вигляді.

Будівництво залізниці та поява невеликих промислових підприємств в кін. 19 ст. позитивно вплинули на розвиток селища.

Вилок Вилок

У 1944 р. відбулася депортація єврейського населення та угорського населення чоловічої статі у віці 18-50 років. В пам’ять про ці трагічні події в 1989 р. в центрі селища встановлено пам’ятний знак жертвам сталінського режиму.
У селищі є три пам’ятки архітектури:
греко-католицька церква Воскресіння Христового 1806 р. у стилі класицизму, реформаторська церква поч.20 ст.(заснована в 1650 р.) та римо-католицька кам’яна церква св. Олени(Ілони)побудована в 1788 р. у стилі барокко.

Вилок. Греко-католицька церква Воскресіння Христового Вилок. Греко-католицька церква Воскресіння Христового

Чотириярусна вежа в стилі класицизму над головним фасадом була побудована в 19 ст. Над входом до храму створено скульптурну композицію.
Храм славиться темперними розписами поч. 20 ст. Орган для церкви було створено братами Рігер в 1896 р.

Вилок Вилок

В селі діє також православна церква.

Вилок

 


Переглянути Вилок на мапі більшого розміру
   
Вилок, Виноградівський р-н, Закарпатська область, Tiszaujlak, церква Воскресіння Христового, церква св. Олени | Travel Ukraine & World