Гукливий

Село Гукливий (угор. Zugo) Воловецького р-ну, Закарпатської області розташоване в долині між полониною Боржава та Бескидським хребтом за 6 км від районного центру.

Село відоме старовинним рукописним документом – “Гукливським літописом”, з якого відомо, що Гукливий був заснований вихідцями з Галичини. Перша письмова згадка про Гукливий сягає 1588 р. Назву села пов’язують з невеличким потічком Гукливчиком.

З 17 ст. Гукливий входив до Мукачівської домінії, а на початку 20 ст. навколишні ліси належали підприємцю Грінбергу, який в 1906 р. відкрив у Воловці парову лісопилку.
Після Першої світової війни Закарпаття ввійшло до складу Чехословаччини, в 1939-1944 рр. було окуповане Угорщиною, а після закінчення Другої світової війни відійшло до Радянського Союзу.

В Гукливому є три храми. Один із них – найдавніший ансамбль лемківського дерев’яного церковного зодчества Воловецького району – тризрубна церква св. Духа та дзвіниця, 18 ст.

Гукливий. Дерев'яна церква св. Духа та дзвіниця Гукливий. Дерев'яна церква св. Духа та дзвіниця

Храм стоїть на фундаменті з річкового каменю, скріпленого глиняним розчином. Восьмиметрова дзвіниця.
В інтер’єрі храму зберігся старовинний бароковий іконостас, виконаний німецьким художником Францом Пеєром, 1784 р.

Гукливий. Дерев'яна церква св. Духа та дзвіниця Гукливий. Дерев'яна церква св. Духа та дзвіниця
Гукливий. Дерев'яна церква св. Духа та дзвіниця Гукливий. Дерев'яна церква св. Духа та дзвіниця
Гукливий. Дерев'яна церква св. Духа Гукливий. Дерев'яна дзвіниця Гукливий. Дерев'яна церква св. Духа та дзвіниця Гукливий. Дерев'яна церква св. Духа та дзвіниця

Для того щоб дістатися до храмів необхідно в центрі села, за мостом повернути направо (якщо їхати з Воловця) й ґрунтовою дорогою проїхати або пройти близько кілометра.

Гукливий. Дерев'яна церква св. Духа Гукливий. Дерев'яна церква св. Духа

Неподалік Свято-Духівської церкви розташований новий сучасний храм.

Гукливий. Свято-Духівська церква

На околиці Гукливого (у напрямку Міжгір’я), в колишньому присілку Веретичів, стоїть невелика дерев’яна церква, сер. 19 ст.

Гукливий Гукливий

В 1967 р. з Гукливого до Ужгородського музею народної архітектури та побуту була перевезена бойківська хата, сер. 19 ст.

Гукливий. Бойківська хата

Для прихильників гірськолижного відпочинку в Гукливому діє траса довжиною 950 м з перепадом висот 180 м.

У селі є єдиний в Україні та країнах СНД мілітарі-готель “GrunHof”, зведений на фундаменті бункера, де знаходилася ставка угорської армії часів Другої світової війни.
Саме тут проходив мукачівський напрямок лінії Арпада. До нашого часу збереглися залишки дзотів, дотів, ліній протитанкових споруд, вогневих точок, протитанкових ровів, ліній мінних полів тощо.

Власник готелю Євген Сухецький є співорганізатором фестивалю чорниць “Верховинська яфина”. Місце проведення фестивалю обране не випадково, адже саме на полонині біля підніжжя гори Великий Верх росте одне з найбільших чорничних полів на території України.

Гукливий. Мілітарі-готель "GrunHof Гукливий

Поряд з садибою “GrunHof” в серпні 2010 р. відкрили бронзовий пам’ятник яфиновій гілці (ск. М. Колодко).
 
Де зупинитись:
Поруч, готелі Воловця
Гукливий. Відвідувачі обожнюють: природа, гори та чисте повітря
 Booking.com

Hotels24.ua Отели за полцены и реальные отзывы гостей!

 
 


Переглянути Гукливий на мапі більшого розміру   
Гукливий, лінія Арпада, пам’ятник яфиновій гілці, Zugo, Воловецький р-н, Закарпатська область, лемківська дерев’яна церква св. Духа | Travel Ukraine & World