Підполоззя

Село Підполоззя (угор. Vezerszallas) Воловецького району, Закарпатської області розташоване на висоті 365 м н.р.м. біля підніжжя гори Високий Камінь. Підполоззя є найтеплішим населеним пунктом Воловецького району, оскільки знаходиться найнижче над рівнем моря.

На території села знайдено вироби епохи пізньої бронзи (кінець 2 тис. до н. е.) та поховання (9 ст. н. е.).

Перша документальна згадка про Підполоззя (стара назва Пудполок) відноситься до 1430 р. Село належало різним поміщикам. У 1619 р. Пудполок та присілок Романок входили до складу володінь трансільванської династії Ракоці. У 1703-1711 рр. місцеві жителі брали активну участь у визвольній антигабсбургській війні. У 1888 р. Пудполок та Романок об’єднали і з’явилося нове поселення Підполоззя.

Починаючи з 1900 р. розпочалася масова зміна географічних назв на угорський лад. Підполоззя отримало назву Везерсаллаш- Vezerszallas.

Підполоззя Підполоззя

Частину села під назвою Полище у 1870-х рр. почали заселяти німці (шваби). У 1880 р. тут було вже 43 поселенці, які працювали на лісорозробках у володіннях графа Шенборна.

Шваби були чудовими теслями, про що свідчить каркасна каплиця св. Марії-Магдалини 1880-х рр., побудована за рахунок власників пилорами Ройзмана та Вука.
Маленька споруда каплиці унікальна, оскільки є єдиною збереженою малою сакральною формою будівництва місцевих німців.
Каплицю прикрашають чотири образи, хрести та статуї.

Підполоззя. Каплиця св. Марії-Магдалини Підполоззя. Каплиця св. Марії-Магдалини

Після Другої світової війни, з приходом радянської влади багато німців були репресовані , поступово почала зникати з повсякденного вжитку німецька мова, тому що батьки боялися розмовляти з дітьми рідною мовою, а німецька школа слугувала стайнею, а з часом адміністративною будівлею колгоспу. Станом на 2000 р. німецькою мовою володіло троє людей похилого віку.

На території села є також греко-католицька церква.
В Підполоззі та на його околицях сконцентровані залишки об’єктів Лінії Арпада, що є найбільшими у Воловецькому районі.

Підполоззя. Каплиця св. Марії-Магдалини Підполоззя. Греко-католицька церква

 


Переглянути Підполоззя на мапі більшого розміру   
Підполоззя (угор. Vezerszallas), дерев’яна каплиця св. Марії-Магдалини, Воловецький р-н, Закарпатська область | Travel Ukraine & World