Боронява

Село Боронява (Боронєво, Боронявове, угор. Husztbaranya) Хустського району, Закарпатської області розташоване на невеликій річечці Боронява (притока Тиси), за 7 км від міста Хуст. В історичних документах село вперше згадується в 1389 р.

Головною пам’яткою села є Василіянській монастир Благовіщення Пресвятої Богородиці. Монастир заклав місцевий священник о. Іван Коцак, який постригся в ченці та прийняв ім’я Йосип. В 1716 р. він за 40 золотих купив у хустської громади шматок землі і побудував невелику дерев’яну церкву та житло для ченців. В 1774 р. збудували нову церкву.

У 1785 р. монастирю подарували Чудотворну Ікону Божої Матері, що значно збільшило кількість прихожан, але в 1788 р. за розпорядженням австрійського імператора монастир був закритий, а майно передано Мукачівському монастирю.
В 1806 р. обитель було знову відновлено, але через майже півстолітній період будівлі монастиря почали руйнуватися.
В 1847 р. ченці розпочали будівництво кам’яної церкви Покрову Пресвятої Богородиці, яке завершилося лише через 40 років завдяки пожертвам австро-угорського імператора Франца Йосипа І – 250 золотих, міністерства шкільництва – 200 золотих, адміністрації с. Бач-Керестур – 68 золотих. Римський папа Лев ХІІІ декретом 1893 р. приділив монастиреві відпуст на свята Благовіщення, Св. пророка Іллі та Воздвиження Чесного Хреста, які відзначаються і сьогодні.

Боронява Боронява

В 1947 р. радянська влада закриває монастир, вивізши з нього всі цінності, а ченців відправляє на каторгу в Сибір. З 1948 р. монастирський храм перетворюють на продовольчий склад. В 1949 р. у монастирських приміщеннях діє дитячий садок, а в 1953 р. половину будівель розібрали і все майно передали колгоспу.
У 1990 р. церкву знову повернули греко-католикам. На поч. 1991 р. два старенькі ієромонахи о. Богдан Тодавчич та о. Теодозій Сочка відновили василіянську спільноту. До обителі повернуто також чудотворну ікону Матері Божої Боронявської.

Боронява

 


Переглянути Боронява на мапі більшого розміру   
Боронява (Боронєво, Боронявове, угор. Husztbaranya), Хустський р-н, Закарпатська область, Василіянській монастир Благовіщення Пресвятої Богородиці | Travel Ukraine & World