Іза

Іза (угор. Iza) село в Хустському р-ні, Закарпатської області за 5 км від районного центру м. Хуст. Назва населеного пункту пов’язана з ім’ям першого поселенця Ізая.

Ізу вважають столицею лозоплетіння на Закарпатті. Зародився цей промисел в кінці 19 ст. Проїжджаючи центральною вулицею села майже біля кожної хати можна побачити справжні витвори мистецтва із лози:столи, стільці, крісла-гойдалки, етажерки, тумбочки, вази, шкатулки, кошики, обплетені бутлі, різні сувеніри, тощо. Не дивлячись на, скажемо відверто, недешеве мистецтво торгівля тут завжди йде жваво, особливо влітку.

Іза Іза

Місцеві розповідають, що доводиться за лозою їздити в Івано-Франківську область, оскільки своїх земель для вирощування сировини не вистачає.

Як же готють лозу: після збору, лозу кілька годин обварюють, потім чистять, підсушують, сортують. Потім кілька місяців лоза вистоюється, а вже взимку відбувається плетіння. Доречі, взимку можна придбати все дешевше 🙂 Ну і на завершення готові вироби підфарбовують і покривають лаком.

Іза ІзаІза

Неподалік від села знаходиться знаменита на всю Україну ферма, де вирощують плямистих оленів. Оленяча ферма є постачальником важливої медичної сировини – пантокрину, який добувають з рогів тварин. Але склалося так, що закупівельна ціна сировини в Україні приблизно в 10 разів нижча ніж в Європі, тому власники використовують ферму також як туристичний об’єкт.

Ще в селі діє чоловічий Свято-Миколаївський монастир, де зберігаються мощі святого преподобного Олексія Карпатського.

 


Переглянути Іза на мапі більшого розміру   
Іза, Хустський р-н, Закарпатська область, столиця лозоплетіння на Закарпатті, Оленяча ферма | Travel Ukraine & World