Нижнє Селище

Нижнє Селище (угор. Alsoszeliscse) – село в Хустському р-ні, Закарпатської області розташоване на берегах р. Хустець на відстані 15 км від районного центру м. Хуст.
Перша письмова згадка про село відноситься до 1455 р.
Неподалік села знаходиться унікальна та єдина в Європі природна територія нарцису вузьколистого або т. зв. “Долина нарцисів”.

Хуст. Долина нарцисів

Зараз Нижнє Селище славиться тим, що тут виготовляють справжній швейцарський сир. А діє це незвичне для України виробництво завдяки вчителю математики Петру Пригарі, який з групою односельців вирішив побудувати в селі сироварню. Досвід та кредит надала Європа.

Сир тут виробляють з екологічно чистого закарпатського молока, яке, до речі, беруть у місцевого населення, за швейцарською технологією без домішок та консервантів.
Виготовляють три види сиру: “Селиський”, “Хуст” та “Нарцис Карпат”. Найпопулярніший – “Селиський”.

Нижнє Селище. Сироварня Нижнє Селище. Сироварня

З 10 л молока виходить лише 1кг твердого сиру.
Спочатку молоко у спеціальному котлі пастеризують, охолоджують до 38 градусів та додають сичужний фермент для сквашування.
Потім масу підігрівають а за годину зціджують у спеціальні форми, які ставлять під прес.

Нижнє Селище. Сироварня Нижнє Селище. Сироварня

Після соляної ванни голівки викладають на дубові дощечки й переносять у підвал, де сир дозріває від трьох місяців до року.
За тиждень сироварня виготовляє близько 500 кг сиру.

Нижнє Селище. Сироварня Нижнє Селище. Сироварня

В сироварні проводять цікаву екскурсію спочатку на виробництві, а потім в підвалі, де гостей також чекає смачна дегустація та келих закарпатського вина.
По закінченню екскурсії кожен матиме змогу придбати сир, який найбільше припав до смаку. В асортименті є також продукція місцевого ковбасного цеху.

Вартість такої екскурсії 20 грн. (на 2010 р.) з людини. Екскурсію бажано замовляти заздалегідь.
Контакти: тел.: +38(03142)7-51-88, моб.: (067)255-19-31 Петро

Нижнє Селище. Сироварня Нижнє Селище. Сироварня

На останок, хочу сказати кілька слів про дерев’яну церкву Св. Матері Параскеви 17 ст. Цей зразок марамороської готики, був справжньою окрасою села, але в 1936 р. церкву перевезено до чеського міста Blansko, де вона знаходиться в ідеальному стані й понині.

Нижнє Селище Нижнє Селище

Світлини костелу з сайту: Drevene kostely a kaple Ceske republiky

 


Переглянути Нижнє Селище на мапі більшого розміру   
Нижнє Селище (угор. Alsoszeliscse), Хустський р-н, Закарпатська область, виготовляють справжній швейцарський сир | Travel Ukraine & World