Долина нарцисів

Карпатський біосферний заповідник “Долина нарцисів”, ур. Кіреші

Унікальна пам’ятка живої природи – “Долина нарцисів” знаходиться на околиці Хуста в урочищі Кіреші між р. Тиса та р. Хустець. За легендою, саме у дзеркальних водах Хустеця, син річкового божества Кефісса і німфи Ліріопи – Нарцис побачив своє відображення, закохався і помер від туги. А на березі річки з’явилася ніжна квітка з холодною красою і з ароматом, який одурманює.

Хуст. Долина нарцисів

Дослідження показали, що природа цього унікального природного об’єкту Закарпаття походить ще з льодовикового періоду. Вчені припускають, що внаслідок певних геологічних катаклізмів, льодовик, сповзаючи з гір, захопив цілий пласт родючих порід з гірськими рослинами, серед яких були нарциси.

Популяція нарциса вузьколистого (Narcissus angustifolius subsp. radiiflorus), який тут росте, унікальна тим, що знаходиться не в горах, а на рівнині 180-200 м н. р. м. Подібні природні об’єкти збереглися в Альпах, гірських районах Румунії та деяких Балканських країнах, однак менші за площею і на висоті понад 1000 м н. р. м.
Охороняти долину почали ще за часів Австро-Угорщини. Уряд Чехословаччини також приділяв увагу охороні заповідної зони. А от радянська влада не вагаючись провела меліоративні роботи на 50 га долини і віддала переорану землю під сільгоспугіддя і лише завдяки клопотанням професора В. Комендара значна частина території була передана під охорону Карпатському біосферному заповіднику. Площа заповідника становить 257 га, тут ростуть понад 500 видів рослин, 15 з яких занесені в Червону Книгу. Загальна площа нарцисових полів сягає близько 170 га.

Хуст. Долина нарцисів Хуст. Долина нарцисів
Цвітіння в “Долині нарцисів” зазвичай починається у першій половині травня та триває близько двох тижнів. В цей період сюди приїжджають тисячі туристів не тільки з України, а й з-за кордону. Охоронці стежать, щоб відвідувачі не топтали і не зривали нарциси, а зухвалих порушників чекає штраф в розмірі близько 15$ за одну зірвану квітку. Але, на жаль, навіть такі заходи не вберігають квіти від знищення і “Долина” поступово зменшується. До неблагоприємного людського фактору додаються також природні – зміна вологості і клімату.

З “Долиною нарцисів” пов’язано багато переказів та легенд. За однією з них у володаря Хустського замку була дочка Руся, яку таємно кохав гончар Іванко. З нагоди повноліття доньки князь влаштував пишний прийом, де зібралися найзаможніші женихи округи. Прийшов привітати дівчину й бідний гончар, а в подарунок приготував надзвичайно гарну вазу, розмальовану зовні білими нарцисами. Дівчина відповіла взаємністю юнаку і молоді люди почали таємно зустрічатися в долині, неподалік від міста. Коли про ці стосунки дізнався батько дівчини, то в пориві люті схопив прекрасну вазу і кинув з кріпосної стіни. На ранок вся долина була вкрита білим килимом витончених нарцисів.

Хуст. Долина нарцисів Хуст. Долина нарцисів

Появу Долини нарцисів пов’язують також з історією Нанківської чудотворної ікони Пресвятої Богородиці. За переказами, в кінці 17 ст. в селі Нанково з’явився образ Діви Марії. Місцева громада звернулася до власника поля, на якому відбулося чудо, з проханням побудувати на місці появи образу храм або каплицю, але землевласник відмовив людям. Віряни спробували вивезти ікону підводою, запряженою волами, але тварини не рушили з місця, Роздратований землевласник почав підганяти волів батогами і випадково вдарив ікону. На лику Богородиці з’явився шрам, а з очей потекли сльози. Рід землевласника був покараний за такий великий гріх, а ікону вивезли по долині річки Хустець. З того часу вздовж шляху, яким вивозили ікону, почали рости нарциси.

Ще одна легенда розповідає як турецьке військо захопило Хустський замок, а кмітливі жителі міста, на знак покори і пошани до переможців, принесли у дар подушки, набиті нарцисами. Ворожі воїни не знали, що нарциси – отруйні квіти, і заснувши на таких подушках, людина може більше ніколи не прокинутися.

Хуст. Долина нарцисів Хуст. Долина нарцисів

Долина Нарцисів” Хустське відділення Карпатського біосферного заповідника
Тел. моб. +38(067)310-35-16
Час роботи: з 1 по 25 травня з 9.00 до 21.00
 
Де зупинитись:
Готелі Хуста від 170 грн.
Хуст: знайдено 6 помешкань. Відвідувачі обожнюють: міські горизонти, подорож сім’єю та вишукана кухня
 Booking.com

Hotels24.ua Отели за полцены и реальные отзывы гостей!

 


Переглянути Хуст на мапі більшого розміру   
Хуст, Хуський р-н, Закарпатська область, Карпатський біосферний заповідник “Долина нарцисів”, ур. Кіреші, нарцис вузьколистий (Narcissus angustifolius subsp. radiiflorus) | Travel Ukraine & World