Легенди Хуста

Легенди про походження назви міста Хуст

1. Якось нечистий вирішив залишити пекло та повернутися на землю. Пробив головою землю серед рівнини ж живописними краєвидами, але трапилася з ним біда – не зміг витягнути на поверхню кінчик хвоста. Що він тільки не робив, але витягти хвіст так і не вдалося. Від його зусиль вся рівнинна місцевість горбами та горами вкрилась. Нечистий з розпачу завив від болю так, що було чути в усіх куточках світу: “Ой, мій хвуст-хвуст-хвуст!..”. Долиною покотилося відлуння, його відчайдушного крику: “Хуст-хуст-хуст…”. Нині на тому місці, де з пекла вибрався нечистий, височить гора, а поселення, що зародилося навколо неї назвали Хустом.

Хуст Хуст

2. Розповідають, що місто отримало назву на честь воєводи Хуста, що колись володів цими землями. Воєвода мав дружину та двох діточок – сина і доньку. У обох дітей були однакові родимки на плечах. Якось, за відсутності господаря, на замок напало татарське військо – дружину та сина забрали в полон, лише доньці вдалося сховатися. Засліплений горем воєвода Хуст заприсягнувся, що буде вбивати кожного татарина, якого зустріне на своєму шляху.
Пройшов час, полонений юнак добре зарекомендував себе і хан зробив його своїм охоронцем. Якось старенький раб-земляк умовив хлопчину втекти на батьківщину. Подолавши тисячі кілометрів, вони майже дісталися замку, але немічний старий не витримав тяжкої дороги і помер. Юнак продовжив свій шлях сам, раптом з лісу вибігла перелякана дівчина, яка відчайдушно втікала від розлюченого хижака. Хлопчина без вагань кинувся рятувати незнайомку і звалив звіра. В жорстокій боротьбі на оголеному плечі юнака дівчина побачила знайому родимку і зрозуміла, що це її рідний брат.
Воїни Хуста побачили, що молода княгиня обіймається з чоловіком в татарському одязі і знаючи, що воєвода заприсягнувся вбивати кожного татарина, якого зустріне на своєму шляху, схопили юнака і відрубали йому голову. На благання дівчини ніхто не звернув уваги.
Коли воєвода під’їхав на місце страти і зрозумів, що трапилося, то з розпачу наклав на себе руки. Кров батька та сина змішалася і просочилася глибоко в скелю. Тепер в народі її називають Червоною скелею.

3. За однією з версій назва Хуст походить від слова “хустка”. Розповідають, що свого часу вартові передавали один одному сигнали небезпеки, розмахуючи червоною хусткою.

4. Місцеві розповідають, що колись місто було оточене густим лісом і назва “хуст” (або “густ”) походить саме від слова “густий”.

5. Назва міста походить з угорської мови і в перекладі означає “земля воєводи Густі”.

6. Назва міста походить від назви невеликої річечки Хустець, що протікає через місто.
 


Переглянути Хуст на мапі більшого розміру   
Хуст, Хутський р-н, Закарпатська область, Легенди про походження назви міста Хуст | Travel Ukraine & World