Спільноти Travel Ukraine & World
Youtube Telegram Instagram Facebook Pinterest Twitter

Малий Березний

28.11.2011 260 Коментарі

Тут зберігається чудотворна ікона Божої Матері – “Мукачівська Заступниця”, подарована василіанам Папою Римським у 1926 р.

Малий Березний (угор. Kisberezna)- село в Великоберезнянському р-ні, Закарпатської області розташоване у межиріччі Ужа та Ублянки, неподалік від кордону з Словаччиною. Поблизу села знаходиться пункт пропуску через держаний кордон Малий Березний – Убля.

Село заснували вихідці з Великого Березного у 13-14 ст. В державному податковому списку за 1427 р. вказано, що Малий Березний належав до володінь Ужгородсько-Невицької замкової домінії графів Другетів і вважався середнім за розмірами селом.

У 16 ст., подібно до інших сіл дистрикту, тут зменшилася і збідніла частина селян. Наприкінці 16 ст. село поповнилося новими переселенцями, але вже на рубежі 17-18 ст. кількість залежних селянських домогосподарств знову зменшилася і станом на 1715 р. в селі господарювало лише вісім селянських кріпацьких дворів.
У другій половині 18 ст. в Малому Березному знаходилася митниця та соляний склад.

Малий Березний Малий Березний

На печаті села п. п. 19 ст. малюнок головної будвлі села – монастиря та напис латиною: “Печать Малого Березного“.

Печать Малого Березного

У верхньому кінці села на горі Ділок видніються споруди василіанського Свято-Миколаївського монастиря (вул. Центральна, №146). Це один з найбільших греко-католицьких монастирів Закарпаття.

Історію заснування монастиря записав першим письменник Анатолій Кралицький: “Місце, на якому сьогодні розташований монастир, в минулому служило кладовищем. Шляхтичі хотіли спорудити тут господарські будівлі. Але коли почали копати рів для фундаменту, то віднайшли нетлінні мощі невідомої дівиці. Вражена знахідкою, богобоязлива родина Гомонаїв поставила на тому місці дзвіницю, в якій час від часу відбувалася літургія. Згодом прибув сюди монах з Галичини і, полонений мальовничою красою розташування, поставив собі тут келію, а в дзвіниці правив богослужіння і навчав хлопчаків грамоті. Після смерті його змінив інший чернець, за ним слідував наступний. Оскільки місце стало часто навідуваним, то Мукачівський монастир надіслав сюди монахів для постійного проживання. За допомогою графської родини у 1742 р. збудовано тут монастир, а при щедрості місцевого народу згодом зведено і церкву з каменю…”

Малий Березний. Свято-Миколаївський монастир Малий Березний. Свято-Миколаївський монастир

В історичній літературі немає єдиної думки щодо заснування обителі. На місці, де тепер стоїть монастир, вже у 15 ст. жило кілька монахів, які побудували для себе невелику дерев’яну хатину і каплицю. Сюди почали приходили молитися люди і деякі з них стали жителями села.
У 17 ст. сюди прийшли василіани із Галичини, побудували дерев’яну церкву без єдиного цвяха, як тоді було заведено.

Малий Березний. Свято-Миколаївський монастир Малий Березний. Свято-Миколаївський монастир

В 1742 р. було закінчено будівництво 18 монастирських келій, а в 1752р. – кам’яної церкви св. Трійці з двома вежами, де в 1764 р. було встановлено новий різьблений іконостас. В оздобленні церковного інтер’єру проявилися ознаки європейських стилів. Згодом напроти храму звели каплицю на честь Пресвятої Божої Матері та заклали Хресну дорогу. Це був початок “Золотої доби” на Закарпатті.

У 1920 р. розпочалася реформа закарпатських монастирів, до якої у 1924 р. приєднався і Малоберезнянський монастир. Обитель стала улюбленим місцем відпустів та потужним духовним осередком на Срібній Землі (публіцистична і поетична назва Закарпаття).

Малий Березний. Свято-Миколаївський монастир Малий Березний. Свято-Миколаївський монастир

У 1933 р. Й. Бокшай розмалював стіни церкви св. Трійці.

Роботу монастиря перервала Перша світова війна. В 1939 р. перший удар монастир отримав від угорських василіан, які силою захопили Малоберезнянський монастир і прогнали монахів галицького походження. Але цілковите знищення його духовного життя спричинила радянська влада, яка насильно ліквідувала всі василіянські монастирі на Закарпатті, а більшість монахів було вивезено до концтаборів. Було знищено високомистецькі розписи церкви св. Трійці, зробивши з неї господарський склад. .Загалом монастирські приміщення виконували функцію школи-інтернату для розумово відсталих дітей.

Малий Березний. Свято-Миколаївський монастир Малий Березний. Свято-Миколаївський монастир

У 1991 р. Свято-Миколаївський чоловічий монастир провінції найсвятішого спасителя Св. Василія Великого УГКЦ відновлено.

Тут зберігається чудотворна ікона Божої Матері – “Мукачівська Заступниця”, подарована василіанам Папою Римським у 1926 р.

Малий Березний. "Мукачівська Заступниця" Малий Березний. Свято-Миколаївський монастир

В Малому Березному працює початкова школа для ченців – новицят. Новомонахи продовжують навчання в Золочеві, а потім найбільш обдаровані з них навчаються далі в католицьких вузах Європи, решта братів освоюють мирські професії.

 

Де зупинитись

При зменшенні карти, можна побачити більше пропозицій. Наведить курсор на прямокутник з ціною для
того щоб побачити інформацію про помешкання, або натиснить щоб перейти на бронювання.


Booking.com

Де знаходиться

Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож


Booking.com - Найбільший сервіс пошуку готелів. Знижки 10% - 15%. Наш досвід бронювання.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Постійна знижка -6% з промокодом TUW6 . Наш досвід страхування.

INFOBUS.eu | Квитки онлайн - Інтернет-платформи з продажу квитків на автобус, Ж/Д, Авіа, наявність, акції.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі
alexka 05.03.2012 23:38 Відповіcти
Срібна Земля - це більше територія Словаччини (область Спиш), а оскільки Закарпаття і Словаччина входили до однієї держави, то очевидно ця красива назва і залишилась за Закарпаттям.

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*